Vedomé jedenie – Naučte deti načúvať svojmu telu

Autor: Paula

Nákup a výber potravín, ich príprava a spoločné stolovanie. Informácie o pôvode, zložení a spôsobe prípravy toho, čo máme na tanieri, stravovanie bez rozptyľovania. Aj o tom je vedomé jedenie. Ak k nemu povediete aj svoje deti, dáte im vzácny dar do života.

 

Čo je to vedomé jedenie

Mindful eating – Takto sa označuje technika, ktorá slúži najmä na rozšírenie pozornosti a jej plné využitie počas jedenia. Čo to vlastne znamená? Vedomé jedenie, ako to už z názvu vyplýva, má za cieľ rozmýšľať o jedle, spomaliť a vedome si jedlo vychutnať. Stravovať sa tak, aby sme sa nielen nasýtili, ale zároveň dopriali aj našej psychickej pohode.

Názor, že treba jesť pomaly a každé sústo poriadne požuť, už všetci veľmi dobre poznáme. Pojem vedomé jedenie je však väčšine z nás cudzí. Žijeme dobu, ktorá je rýchla, ponáhľame sa a neustále za niečím bežíme. Času je málo, povinností veľa a keď sa k tomu pridá ešte kolotoč okolo detí, máme zrazu pocit, že 24 hodín je pre jeden deň málo. Chceme stihnúť čo najviac vecí za čo najkratší čas. Niečo také ako jedlo preto často znamená tiež len jednu z povinností, ktoré musíme absolvovať. A to je chyba.

Vedomé jedenie ako nová príležitosť

V chvate do seba jedlo „nahádzať“ neprospieva ani našej psychike, ani nášmu tráveniu. Stolovanie by malo byť v rodine predovšetkým spoločné, jedlo by malo tvoriť súčasť života, na ktorú sa tešíme a ktorá je aj príležitosťou, aby bola rodina pokope. Okrem toho by samotné jedenie ako také malo byť procesom, ktorý prežijeme s radosťou a s plnou pozornosťou – s vnímaním nielen jeho chute, ale aj vône, konzistencie, či zloženia.

Keď sa ideme najesť, naložíme si na tanier, alebo si objednáme v reštaurácii a keď už berieme do rúk príbor, jednoducho si naberáme a kúsok po kúsku pokrm zjeme. V pozadí nám možno hrá hudba z rádia, alebo počas jedla odpovedáme na správy s mobilom v ruke, prípadne sa jedeniu venujeme v obývačke na gauči pri zapnutej televízii. Tento spôsob stravovania niekomu vyhovuje, môže slúžiť na odreagovanie a spríjemnenie času. Ale nemožno ho označiť ako vedomé jedenie. Jedlo by sme si skrátka mali vychutnať od začiatku do konca a nevenovať sa pritom miliónu iných vecí.

Zamysleli ste sa niekedy napríklad nad tým, odkiaľ pochádzajú jednotlivé potraviny a suroviny, z ktorých je pripravené jedlo, čo máte pred sebou? Ako rástli a dozrievali napríklad papriky, ktoré tvoria časť omáčky? Na prvý pohľad sa môže zdať, že uvažovať nad takýmito otázkami pri jedle nemá zmysel. Ale nie je tomu tak. Vedomé jedenie totiž zahŕňa aj určité poznanie. Skúmanie jedla navyše môže byť pre deti aj zábavou a tiež skvelou príležitosťou naučiť sa čosi nové.

Prečo sa stravovať vedome?

Vedomé jedenie sa môže stať nástrojom na zmenu stravovacích návykov každého člena rodiny. Pomôckou k tomu, aby sme prevzali kontrolu nad svojim stravovaním. Mozgu trvá približne 20 minút, kým zaregistruje pocit sýtosti. Keď sa počas jedenia rozptyľujeme sledovaním videí, četovaním alebo scrollovaním obrazovky, ani si neuvedomíme, koľko toho vlastne zjeme. Avšak ak jeme vedome a pomaly, vnímame svoje telo a vieme zareagovať na pocit sýtosti. Vedomé jedenie môže byť teda aj nástrojom, ako sa udržiavať v dobrej kondícii bez prejedania. Zároveň nás naučí rozlišovať medzi skutočným a emocionálnym hladom, pri ktorom siahame po jedle z nudy alebo pri prežívaní rôznych emócií.

Najesť sa naozaj v pokoji a pomaly je v dnešnej dobe umenie. Oplatí sa to však skúsiť a vytvoriť si nový stravovací návyk. Vedomé jedenie nie je žiadnou vedou, v podstate to od nás vyžaduje iba trochu spomaliť a vyhradiť si na jedlo priestor a čas. Ako tento zvyk pestovať v rodine spolu s deťmi? Poradíme vám.

5 tipov, ako zaviesť vedomé jedenie do praxe

Na to, aby ste sa najedli vedome, nepotrebujete špeciálne predpoklady ani extra podmienky. Stačí vám stolička, stôl, tanier, príbor a jedlo 🙂 A, samozrejme, vyhradiť si dostatok času. Môžete sa inšpirovať našimi tipmi na to, ako sa začať stravovať podľa Mindful eating a ako k tomu viesť aj deti.

1. Jedno vedomé jedenie denne

Aby ste si doma s deťmi zvykli jesť vedome, spočiatku úplne stačí, keď sa budete vedome snažiť jesť iba jedno jedlo počas dňa. Predsa len, keď k tomu chcete viesť aj deti, budete potrebovať čas nielen pre seba, ale aj pre ne. Aby ste im mohli rozprávať o jednotlivých surovinách, predstavovať im farby, chute či tvary jednotlivých surovín. Najmä vtedy, ak sú deti malé, ich budú takéto informácie zaujímať.

2. Základom je spomaliť 

Jedlo sa nedá vychutnávať, keď ho narýchlo zhltneme. Aby  bolo jedenie skutočne vedomé, treba preto v prvom rade spomaliť. Doprajte si čas. Jedlo si najprv naberte, vložte do úst, požujte a prehltnite. Až potom si naberte ďalšie sústo. Pokojne medzitým na chvíľu odložte príbor. Venujte pozornosť chuti a vôni jedla, ktoré máte pred sebou. Takéto správanie pri stole od vás pochytia aj deti. Navyše, pri pomalom jedení budete viac vnímať signály vášho tela, ktoré vám dá najavo, či je už sýte, alebo či ešte potrebuje jesť. Vyhnete sa tak prejedaniu.

3. Stopnite rušivé vplyvy

Mnoho ľudí pozerá pri jedle seriál, počúva hudbu, číta si noviny alebo rieši telefonáty či pracovné e-maily. Vedomé jedenie však má za cieľ sústrediť vašu pozornosť iba jedným smerom – na jedlo samotné. Preto sa vyhnite akémukoľvek rozptyľovaniu. Keď sa venujeme popri jedeniu aj iným veciam, často si ani neuvedomíme, koľko toho vlastne zjeme. Urobte si z jedenia činnosť, ktorá si zaslúži vašu plnú pozornosť. Skúste teda pri jedle naozaj iba jesť bez rušivých vplyvov.

4. Naučte sa rozlišovať skutočný hlad

Ľudia neraz jedia aj vtedy, keď vlastne nie sú hladní. Samozrejme, každý má z času na čas na niečo chuť, či už sladkosť, alebo niečo slané. Ale často siahame po jedle aj z nudy, alebo pri prežívaní emócií. Zmrzlina na zlomené srdce, čokoláda na nervy, maškrty za odmenu, drobnosti, keď sme smutní… Poznáte signály, ktoré vám telo dáva, keď je naozaj hladné? Skúste sa pozorovať a všímajte si, ako sa u vás prejavuje hlad. Niekomu začnú v žalúdku vyhrávať muzikanti, iného rozbolí hlava, ďalší pocíti slabosť a únavu.  Rozlišovanie skutočného a emočného hladu je dôležité nielen preto, aby sme sa vyhli kilám navyše, ale hlavne pre budovanie zdravých stravovacích návykov, ktoré od nás preberajú aj naše deti.

5. Rozprávajte sa s deťmi o jedle, ktoré máte pred sebou

Jedlo si kúpime a viac o ňom nerozmýšľame. Pripravíme ho, uvaríme a zjeme. Čo tak ale skúsiť sa zamyslieť nad celou tou cestou, ktorú muselo prejsť, kým sa ocitlo v našej kuchyni? Zasväťte deti do tajomstiev toho, ako jednotlivé plodiny rastú, kde a ako sa pestujú, čo všetko musia ľudia robiť, aby mohli rastliny vyrásť a priniesť úrodu. Porozprávajte im o tom, ako sa jednotlivé suroviny pripravujú, prečo je uhorka zelená a paradajka červená. Pýtajte sa, čo im daná chuť pripomína. Vnímajte svoje pocity pri jedle a jednotlivé chute.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť