Každá materská, základná a aj stredná škola má svoju radu školy. Počuli ste už o nej? Rada školy je iniciatívny a poradný samosprávny orgán, ktorý vyjadruje a presadzuje verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania. Rada školy sa skladá z 5 až 11 členov, pričom jej členmi musia byť okrem pedagogických zamestnancov vždy aj rodičia detí z daného zariadenia. Práve tí by sa mali stať akýmsi hlasom rodičov, presadzovať ich záujmy a tlmočiť ich návrhy. Viete, ktorí rodičia to vo vašej škôlke či škole sú?
Kto tvorí radu školy a čo je jej úlohou?
Členmi rady školy v materskej alebo základnej škole musia byť spravidla zvolení zástupcovia pedagogických zamestnancov, jeden zvolený zástupca ostatných zamestnancov, zvolení zástupcovia rodičov, ktorí nie sú zamestnancami školského zariadenia, a ďalej aj delegovaní zástupcovia zriaďovateľa (v prípade MŠ je zriaďovateľom obec, mesto, členom je rady za zriaďovateľa sa tak stáva mestský poslanec). Rada školy plní funkciu verejnej kontroly. Na pravidelných osobných stretnutiach kontroluje a posudzuje rôzne aktivity školy/ škôlky. Členovia rady školy sú volení na štvorročné funkčné obdobie.
Možno by ste si povedali, že úloha rodiča v rade školy môže byť len formálna. Vedeli ste však o tom, že okrem diskusii a možnosti rodiča podávať návrhy na zlepšenie fungovania konkrétneho zariadenia je napríklad jeho úlohou aj zúčastňovanie sa na výberovom konaní na funkciu riaditeľa školy s platným hlasom pri jeho výbere? Ďalej to môže byť vyjadrovanie sa k návrhom rozpočtu školy alebo k správe o výchovno-vzdelávacích výsledkoch školy, ktoré sú týmto rodičom prístupné.
Zvolení rodičia by v rade školy mali mať dôležitú úlohu, no napriek tomu v mnohých zariadeniach ostatní rodičia bežne ani nevedia, kto túto funkciu zastáva. V každom zariadení by mali byť mená týchto rodičov verejne prístupné, aby ich mohli rodičia detí oslovovať so svojimi návrhmi a pripomienkami. Jednať by sa pritom mohlo o akúkoľvek oblasť od zloženia stravy v školskej jedálni, až po vzdelávací program či kultúrne aktivity detí.
Šťastný vzťah sa buduje – 8 pravidiel láskyplného partnerského vzťahu
Rada školy a rada rodičov nie je to isté
Rada rodičov je dobrovoľné združenie rodičov alebo zákonných zástupcov žiakov školy/škôlky. Skladať by sa malo zo zvolených triednych dôverníkov, t.z. z každej triedy zastupuje celú triedu jeden rodič. Rada rodičov (čiže združenie triednych dôverníkov) si potom volí predsedníctvo, ktoré vykonáva všetky činnosti Rady rodičov.