Bylinkové čaje, alebo bylinky pridávané do jedál. Liečivé rastlinky si kupujeme, pestujeme alebo nazbierame na lúke. Nie každá bylinka je však vhodná pre malé dieťa, preto s nimi treba narábať opatrne. Viete, ktoré bylinky pre deti využijete na kašeľ, pri bolesti bruška, či na zníženie horúčky?
Bylinky pre deti
Bylinky a ich blahodarné účinky na naše zdravie, sú známe už odpradávna. Dnes sa k nim opäť čoraz viac vraciame. Liečivé rastliny používame v kuchyni najčastejšie na prípravu čaju, alebo ako korenie. Keď pripravujeme bylinky pre deti, musíme mať na pamäti, že tu platia dve hlavné pravidlá:
1. Vyberáme iba tie rastlinky, ktoré sú pre deti bezpečné
2. Dávkovanie je vždy menšie
V prvom polroku života dieťaťa je jedinou a hlavnou zložkou stravy materské mlieko, prípadne umelé dojčenské mliečko. Od šiesteho mesiaca môžeme postupne pridávať aj čaje. Spočiatku postačí úplne malé množstvo, teda 1 – 2 lyžičky čaju. Odsledujeme, či bábätko nereaguje na bylinku alergicky, a ak nie, môžeme ju zaradiť k ostatným pokrmom a nápojom, ktoré dieťatku podávame. Bylinkové čaje pre detičky môžeme osladiť medom pre lepšiu chuť – ale mnohé chutia výborne aj nesladené.
Bylinky na bolesť bruška
Takmer všetky bábätká potrápia v prvých týždňoch života bolesti bruška a problémy s trávením. Pomoc môžete nájsť aj v prírode.
Fenikel obyčajný
Táto bylinka sa používa hlavne pri problémoch s nadúvaním, plynatosťou a pri bolesti bruška. Pri najmenších bábätkách môžeme siahnuť po fenikli vo forme silice, z ktorej pár kvapiek kvapneme do telového oleja a ním premasírujeme bábätku bruško. Fenikel zlepšuje trávenie a potláča pocity nadúvania.
Rasca
Rasca má podobné účinky, ako fenikel, preto sa tieto bylinky pre deti často používajú spolu. Tiež upravuje trávenie a zmierňuje nadúvanie. Čaj pripravíte tak, že rascu privediete do varu, povaríte asi 2 minúty, odstavíte zo zdroja tepla a následne necháte lúhovať ešte asi 10 – 15 minút. Keď chcete pripraviť odvar z rasce aj feniklu, použite rovnaké množstvo obidvoch byliniek. Účinky rasce si však treba odsledovať, pretože kým niekomu môže pomôcť odstrániť nadúvanie, iného z nej môže bolieť brucho. U bábätiek preto s rascou opatrne. Aj kojace mamičky by mali spozornieť a všímať si, či dieťatko nereaguje nadúvaním, ak mamička skonzumovala rascu. Tá totiž podporuje aj tvorbu materského mlieka, preto sa pridáva do čajov pre dojčiace ženy.
Nežiadajte zakaždým antibiotiká. CRP vyšetrenie odhalí, či ich dieťa potrebuje alebo nie
Bylinky na kašeľ
Soplíky a kašeľ sú najčastejšími problémami, s ktorými sa malé deti pasujú. Rozlišovať treba vlhký a suchý kašeľ. Okrem sirupov, ktoré vám odporučí pediater, môžete deťom podávať aj bylinkový čaj na kašeľ, ktorý pomôže príznaky zmierniť.
Podbeľ liečivý
S prvými jarnými lúčmi už skoro v marci sa prebúdzajú aj drobné žlté kvietky, ktoré môžete ako jedny z prvých vidieť najmä na slnečných stranách lúk. Počas prechádzky s deťmi si ich môžete nazbierať, doma usušiť a pripraviť si z nich čaj. Je veľmi chutný a voňavý a má priaznivé účinky pri problémoch s dýchacími cestami a kašľom. Najskôr sa zbierajú otvorené kvety, neskôr, až do konca mája, si môžete nazbierať aj listy.
Skorocel kopijovitý
V období od mája do septembra si môžeme nazbierať skorocel, ktorý má veľmi dobré účinky najmä pri kašli. Uľahčuje vykašliavanie, tlmí dráždenie na kašeľ a pôsobí tiež protizápalovo. Zbierame iba listy, ktoré netrháme, ale odrežeme.
Tieto bylinky pre deti používame aj spolu vo forme čaju, ktorý pripravíme zo zmesi v pomere 2:1 (skorocel : podbeľ). Povaríme asi tri minúty.
Bylinky pre deti na zníženie horúčky
Keď sa objaví choroba, rodičia hľadajú účinné spôsoby, ako znížiť teplotu deťom. Popri liekoch a zábaloch môžu byť užitočné aj bylinky. Na horúčku sa osvedčila lipa malolistá a baza čierna. Kombinácia kvetov týchto dvoch rastlín sa používa na prípravu čaju. Hrsť kvetov bazy a hrsť kvetov lipy varte v 0,75 l vody po dobu asi 2 minút, následne nechajte lúhovať 10 – 15 minút. Čaj dobre chutí nielen s medom, ale napríklad aj s citrónom.
Levanduľa na dobrý spánok?
Fialové polia plné kvetov s typickou vôňou, ktorá upokojuje a uvoľňuje. Levanduľa patrí medzi veľmi často používané bylinky. Využíva sa nielen vo forme čaju, ale aj ako telový olej či vonná silica. Hoci je známa najmä svojimi upokojujúcimi účinkami, ktoré zlepšujú zaspávanie a spánok, predsa len treba byť pri deťoch opatrný. Levanduľa totiž pre deti mladšie ako 1 rok nie je vhodná.
Bylinky pre deti na ochutenie jedál
Bylinky s obľubou používame v kuchyni ako korenie. Dodávajú pokrmom chuť, zintenzívnia arómu podávaného jedla. Aj tu však platí, že s dávkovaním pre deti to netreba preháňať. Tieto bylinky môžete deťom podávať bez obáv.
Petržlenová vňať
Je jednou z prvých byliniek, ktoré môžete podávať už malému bábätku. Petržlenová vňať obsahuje veľké množstvo vitamínu C, výborne dochutí prvé príkrmy. Do jedla ju pridávame vždy až ku koncu varenia, respektíve až po dovarení, aby si zachovala všetky dôležité látky.
Kôpor
Detičkám ochutí jedlo, mamičkám podporí tvorbu mlieka. Kôpor patrí medzi bylinky pre deti, ktoré môžete používať v kuchyni nielen pre jeho nezameniteľnú vôňu a chuť, ale aj pre nezanedbateľný obsah vitamínu C, A, železa či karoténu. Do jedla ho pridajte až na záver.
Pažítka
Jej chuť pripomína chuť cibule, preto sa používa všade tam, kde pridávame aj cibuľku. Nie všetky deti ju majú rady, práve kvôli „cibuľovej aróme“. Pažítka je však veľmi prospešnou bylinkou s liečivými účinkami na naše zdravie. Obsahuje veľa vitamínu C, draslík, železo, betakarotén, vápnik, sodík, fosfor. Upravuje trávenie a pomáha aj proti parazitom v črevách. Výborne sa hodí napríklad na posypanie chlebíka s chutnou domácou nátierkou.
Bazalka
Výborne ochutí najmä pokrmy z paradajok, polievky, omáčky k cestovinám, ale aj mäso či pizzu. Jej typická vôňa sa hodí i k rybám. Pestovať ju môžete aj v kvetináči na okennom parapete v kuchyni.
Deťom vo veku od 6 rokov už môžete bez obáv podávať takmer všetky druhy byliniek. Nezabúdajte však na to, že dávkovanie je vždy polovičné.