Nejde iba o kúpanie sa v studenej vode. Otužovanie detí môže mať mnoho podôb. Výsledkom je lepšia odolnosť organizmu voči chorobám. Treba na to však ísť pomaly, postupne a dodržiavať pár dôležitých pravidiel.
Otužovanie
Väčšina ľudí si pod pojmom otužovanie predstaví nadšencov zimy plávajúcich v jazere počas mrazivých dní. Áno, aj takto vyzerá budovanie dobrej imunity. Otužovanie je však aj o inom. Nemusíte sa hneď vrhnúť do ľadovej rieky, aby ste sa začali otužovať. A ani by ste to ako úplný začiatočník nemali robiť. S otužovaním treba začať veľmi opatrne, najmä ak ste boli doteraz skôr teplomilný typ.
Otužovanie môžeme označiť ako zámerné krátkodobé vystavovanie sa chladu. Ide v podstate o terapiu chladom prostredníctvom studenej sprchy, kúpeľa v studenej vode, studeným vzduchom, alebo napríklad chôdzou naboso po snehu. Vplyv chladu má na ľudské telo veľa pozitívnych účinkov. Medzi výhody otužovania patrí napríklad lepšia tvorba energie, tvorba nových mitochondrií a tiež zvýšenie ich funkcie, rýchlejšia regenerácia, menej zápalov v tele, čo ocenia najmä športovci, ale v neposlednom rade aj stabilizácia hormónov. Pomocou otužovania je možné tiež liečiť viaceré ochorenia a zdravotné komplikácie, ako napríklad obezitu, cukrovku, hormonálnu nerovnováhu, inzulínovú rezistenciu, či neurodegeneratívne ochorenia.
Otužovanie detí
Vystavovať sa chladu by sme mali postupne a opatrne, o to viac to platí pri deťoch. Otužovanie detí je skvelým spôsobom, ako sa vyhnúť častým detským chorobám. Telo sa stane odolnejším, a tak dieťa nebude tak často musieť zostávať doma mimo školský kolektív.
Nedávajte dieťaťu zbytočne veľa vrstiev oblečenia. Oblečte ho tak, aby mu nebola zima, avšak nemusíte siahať hneď po najteplejších svetroch. Chodievajte často vonku a v každom počasí. Na výletoch v prírode sa vyzujte a na bezpečných miestach sa prechádzajte s deťmi bosí. Môžete napríklad vliezť po členky do potoka, alebo sa krátko prejsť naboso aj po snehu. Aj takéto činnosti môžu posilniť imunitu detí.
Otužovanie detí – Kedy a ako s ním začať?
Malé deti ešte nemajú úplne vyvinutú termoreguláciu – schopnosť udržiavať si vnútornú teplotu. Aj preto im otužovanie môže veľmi pomôcť. Otužovanie detí môžete začať praktizovať už odmalička. Už od prvých narodenín môžete dieťatko postupne privykať na chlad. Nepoužívate na to však ešte studenú vodu. Úplne postačí časté vetranie miestnosti, v ktorej sa dieťa hrá, primerané oblečenie a za zmienku stojí tiež spánok v chladnej miestnosti.
Od troch rokov môžete pridať aj vlažnú a postupne aj studenú vodu. Deti sú totiž na kontakt so studenou vodou podstatne menej citlivé ako dospelí. Treba však dávať pozor na to, aby si deti nezamokrili vlasy. Otužovanie detí „dávkujte“ opatrne. Zo začiatku nastavte vodu tak, aby mala iba o pár stupňov menej. Nesprchujte dieťa hneď ľadovou vodou. Chladnú vodu začleňte na záver sprchovania alebo kúpania. Následne dieťa osušte a trochu si spolu zacvičte, zaskáčte alebo pobehajte na mieste, aby sa telo rozhýbalo a zahrialo.
Dieťa sa pocikáva – Aj toto môže byť dôvodom
Zásady správneho otužovania – Na toto nezabudnite
Otužovanie detí musí mať určité pravidlá. Rozhodne sa doňho nepúšťajte len tak bez toho, aby ste si o ňom niečo naštudovali, alebo sa poradili s pediatrom. Tu je zopár pravidiel, ktoré treba pri vystavovaní dieťaťa chladu dodržiavať.
– Vždy sa uistite, že je dieťa zdravé.
– Otužovanie detí musí prebiehať postupne a miernejšie ako u dospelých.
– Dieťa od narodenia obliekajte primerane k vonkajšej teplote, nedávajte mu zbytočne viac vrstiev navyše.
– Otužovanie nesmie dieťa stresovať. Urobte si z toho spoločnú hru a zábavu.
– Začleňte do vašej každodennosti zmeny – neprekurujte miestnosti v byte, viac vetrajte, chodievajte častejšie von.
– Sledujte teplotu a vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti. V ideálnom prípade nemá byť vyššia ako 22°C. Na spánok sa odporúča ešte o pár stupňov nižšia.
– Buďte dieťaťu príkladom. Ľahšie sa mu bude otužovať, keď vás v tom bude môcť napodobňovať.