Morov reflex – Príčina častého budenia detí

Autor: Paula

Spája sa hlavne s novorodencami, ale nie je výnimkou, že sa objavuje aj u starších bábätiek. Morov reflex je síce úplne prirodzený, ale pomerne dosť rušivý. Môžete mu zamedziť a pomôcť tak vášmu bábätku spinkať bez prerušenia.

 

Morov reflex – Čo to vlastne je

Jednou z prirodzených súčastí vývoja bábätka sú jeho reflexy. Morov reflex je dôležitý pri prvom nádychu bábätka po narodení, je to jeden zo základných bábätkovských reflexov. U dieťaťa sa objavuje už počas tehotenstva, keď si ešte spokojne pláva v brušku. Ide teda o vrodený reflex, ktorý zvykne trvať do veku približne 4 – 6 mesiacov. To, ako často a v akej intenzite sa tento reflex u detí prejavuje, je veľmi individuálne a u každého dieťatka sa môže líšiť. Faktom však zostáva, že práve Morov reflex je jednou z najčastejších príčin budenia sa a krátkeho spánku našich najmenších.

Ako sa Morov reflex prejavuje

Bábätko je po narodení úplne bezmocné a bezbranné. Bez pomoci iných by neprežilo. Je plne odkázané na svoju mamu a jedinou jeho možnosťou, ako ju privolať, je plač. Prvotná reakcia Morovho reflexu je únik. Keď sa v blízkosti bábätka vyskytne nejaký stimul, aktivuje sa Morov reflex. Prejaví sa rozhodením rúk a nôh, zľaknutím, krikom alebo plačom a následne schúlením. Tento reflex je teda reakciou na určitý stimul, pri ktorom sa bábätko naľaká, vystraší, alebo sa skrátka cíti neisté. Môže pritom ísť o dotykový stimul, vizuálny, prípadne dieťatko niečo začuje, čo ho vystraší, alebo môže mať pocit náhlej straty stability a silnú potrebu byť v pevnom bezpečnom náručí svojej mamy.

Čo ak Morov reflex pretrváva?

Na pravidelných poradniach u pediatra si lekár všíma pri celkovej kontrole bábätka aj to, či sa ešte Morov reflex vyskytuje, alebo už ustúpil. Azda všetky bábätká začnú rozhadzovať rukami a nohami po tom, ako ich rodičia položia na podložku. Odrazu necítia blízkosť perinky, ulitky, zavinovačky alebo šatky či nosiča, ale majú okolo seba priveľa priestoru, čo ich naľaká.

Pri normálnom vývine detí Morov reflex vymizne spravidla vo veku 4 – 6 mesiacov. Nahradí ho zrelšia reakcia na stimul, ktorý dieťa vystraší. Ide o tzv. Startle reflex, pri ktorom dieťa síce zareaguje zľaknutím, ale následne pohľadom skontroluje svoje okolie a ak vidí, že žiadne nebezpečenstvo nehrozí, dokáže sa vrátiť k činnosti, ktorej sa venovalo predtým.

Ak Morov reflex pretrváva, je to signál, že vyššie mozgové centrá dieťatka ešte nedokážu zanalyzovať situáciu a vytvoriť k nej adekvátnu odpoveď. Deti, u ktorých reflex stále trvá, môžu byť hypersenzitívne. To znamená, že viac ako ostatné deti reagujú senzitívne na akékoľvek stimuly. Ich reakcie bývajú prehnané, aj na malý podnet môžu zareagovať neprimerane. Následkom môže byť aj nezrelé správanie týchto detí. Deti majú problém odfiltrovať nežiaduce stimuly, ak sú v prostredí, kde ich je priveľa. To zase spôsobuje preťaženosť dieťaťa a prestimulovanie, z čoho pramenia aj ťažkosti s pozornosťou, správaním či so sústredením.

 

 

Zabráňte Morovmu reflexu a bábätko bude lepšie spať

Aj nám dospelým sa občas stane, že sa zo spánku strhneme, zľakneme a takéto zobudenie nie je veru nič príjemné. Tobôž nie pre malé bezbranné bábätko, ktoré si ešte nedokáže uvedomiť, že je v poriadku a že sa mu nič nedeje. Práve preto je Morov reflex veľmi častou príčinou toho, že sa detičky častejšie budia – a že sa budia s plačom. Zobudia sa napríklad už 10 – 15 minút po zaspatí. Budia sa v podstate na trhnutie rúčkami. Ak sa nám podarí vytvoriť podmienky tak, aby sa tento reflex nemohol prejaviť naplno v celej svojej sile, teda rozhodením rúk a nôh, môžeme zabrániť zobudeniu bábätka. Ako na to?

Zavinutie bábätka

Bábätko sa najlepšie cíti, keď je niečím obkolesené. V maternici ho síce Morov reflex sprevádzal tiež, avšak keď rozhodilo rúčkami, stále sa dotýkalo maternice. Po narodení je však vôkol neho odrazu toľko veľa miesta, že sa cíti neisté. Príjemne a bezpečne mu bude vtedy, keď bude zavinuté.

Aby sa bábätko netrhalo v spánku, treba ho zavinovať. Dnes už je ponuka zavinovačiek, periniek a ulitiek naozaj veľmi široká, vybrať si môžete z rôznych farieb i veľkostí. Zavinúť bábätko však môžete aj do bežnej látkovej plienky. V každom prípade treba zabezpečiť, aby boli rúčky bábätka pevne zavinuté a aby zároveň látka dieťatko nikde netlačila.

Zavinovačka

Ako už z názvu vyplýva, na zavinutie bábätka slúži primárne zavinovačka. Nemala by chýbať v žiadnej detskej výbave, ktorú si mamičky chystajú ešte pred narodením dieťatka. Kúpiť ich môžete v rozličných prevedeniach a s rôznym zapínaním. Niektoré sa zapínajú na suchý zips, väčšina sa viaže, aby ste si zavinutie mohli prispôsobiť – nechať ho voľnejšie, alebo bábätko zavinúť viac.

Perinka

Ďalším zo spôsobov zavinovania bábätka je použitie perinky. Sú detičky, ktoré perinku, a v podstate i zavinovanie ako také odmietajú, na druhej strane ale stoja tie, ktoré inak ako v perinke nezaspia. Perinka obsahuje v prednej časti šnúrky na zaviazanie, ktorými sa zavinuté bábätko ešte viac spevní, aby zavinutie držalo. Takto sa zároveň maličké bábätko bude lepšie držať v náručí.

Ulitka

Na zavinutie dieťatka slúžia aj špeciálne ulitky. Sú to zavinovacie pomôcky, v ktorých je bábätko zavinuté až po krk. Majú špeciálne priestory na rúčky, takže po zavinutí nimi bábätko nemôže rozhodiť. Ulitky sú medzi mamičkami veľmi populárne a taktiež ich dostanete v rôznach veľkostiach podľa veľkosti dieťatka.

Šatka na nosenie

Detičky, ktoré mamy nosia v šatke alebo v nosiči, obvykle spinkajú lepšie a pokojnejšie. Naviazané v šatke sú v tesnej blízkosti pri mame, preto sa cítia bezpečne. Zároveň ich šatka a mamine telo obopínajú tak, že v podstate účinne bránia tomu, aby sa Morov reflex mohol prejaviť.

Spací vak

Veľmi často mamičky používajú na spánok ich detí spací vak. Ten ale neslúži na zavinovanie, je to alternatíva prikrytia, ktorá zabezpečí, že sa dieťa neodkryje. Slúži zároveň aj ako dobrá spánková asociácia, pretože si ho dieťa spojí s tým, že keď si ho oblečie, ide sa spinkať. Spací vak sa používa pre väčšie detičky, ktoré už zavinovať netreba. A do kedy? Pokojne až dovtedy, kým ešte nájdete vhodnú veľkosť pre vaše dieťa 🙂

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť