Obuv, ktorej cieľom je navodiť pocit chôdze naboso. Poradíme vám, ako vybrať barefoot topánky pre deti.
Barefoot topánky – Čo to vlastne je?
Anglické slovo barefoot znamená bosý a presne o tom je filozofia tohto typu obuvi. Keďže nemôžeme len tak pobehovať naboso cestou do práce, alebo v obchode či po vonku, máme k dispozícii topánky, ktoré chôdzu naboso napodobňujú. Aby však bolo naozaj zaručené, že topánky sú kvalitné a že ide skutočne o barefoot a nie nejakú napodobeninu, musia byť dodržané tri základné pravidlá:
1. Tenká a ohybná podrážka
2. Široká špička
3. Päta a špička v jednej rovine (tzv. nulový alebo zero drop)
Je veľmi dôležité, aby bola podrážka topánok tenká (3 – 6 mm), pretože jedine tak zaručí kontakt s terénom. Zároveň však chodidlá chráni pred nárazom. Podrážka barefoot topánok je tiež flexibilná a ohybná, takže je možné topánku napríklad stočiť či ohnúť. Je to tak preto, aby sme sa v topánkach cítili pohodlne a ako naboso.
Barefoot topánky pre deti, ale aj tie pre dospelých môžeme od bežnej obuvi rozlíšiť aj napohľad práve vďaka širokej špičke. Bežné topánky sú vpredu pri prstoch zúžené. „Bosé topánky“ poskytujú prstom dostatok priestoru, preto sú vpredu široké. V tejto súvislosti sa spomína slovo nadmerok, čo je voľný priestor medzi nohou a topánkou. Nadmerok do dĺžky by mal byť 0,8 – 1,2 cm.
Tretím dôležitým kritériom barefoot topánok je nulový (zero) drop – päta a špička sú v jednej rovine. Preto nemajú barefoot topánky žiadny podpätok ani iné vyvýšené miesto na podrážke.
6 viet, ktoré by ste deťom hovoriť nemali (no zrejme ich používate denne)
Barefoot topánky pre deti
Detská nôžka sa stále vyvíja a potrebuje dostatočný priestor, zároveň však správnu oporu. Od dospeláckej nohy sa líši. Pozostáva z chrupavky, tá sa postupne počas niekoľkých rokov stane základom 28 kostí, ktoré tvoria nohu dospelých. Pre chodidlá je najzdravšie a najprirodzenejšie, keď sa môžu pohybovať naboso. V bežných topánkach nohy nemajú priestor, obuv tesne prilieha k nohe. Práve preto volí mnoho mamičiek barefoot topánky pre deti. Dnes už nájdeme takmer všetky typy obuvi aj v „bosej“ verzii, existujú barefoot capačky, sandálky, tenisky, čižmy, gumáky a dokonca aj barefoot ponožky.
Ako vybrať barefoot topánky
Pri výbere topánok sa riadime vo všeobecnosti najmä ročným obdobím, ďalej zohľadňujeme účel, na aký ich budeme nosiť, všímame si použitý materiál, farbu, zapínanie a tak ďalej. Toto sa pri výbere „bosých topánkach“ nelíši od výberu bežnej obuvi. Pri tej barefoot však kladieme dôraz aj na vyššie uvedené 3 znaky, ktoré skontrolujeme (široká špička, zero drop, tenká podrážka) pretože dnes sa v obchodoch nachádzajú všelijaké napodobeniny. Veľmi dôležité je zvoliť vhodnú veľkosť topánok. Najlepšie to zistíme jednoducho tak, že si nohu odmeriame .
Ako si odmerať nohu
Ideálnym spôsobom, ako si odmerať nohu, a teda ako zistiť správnu veľkosť topánky, je obkresliť si chodidlo. Položte na zem papier a postavte sa naň. Obkreslite si chodidlo, prípadne len zaznačte čiaru pri päte a pri prstoch. Odmerajte najdlhšiu vzdialenosť – pozor, nemusí to byť iba pri veľkom palci. K nameranej hodnote pripočítajte nadmerok. Výsledné číslo porovnajte vo veľkostných tabuľkách pri výbere obuvi. Rovnakým spôsobom odmerajte nôžky aj vašim deťom. Rozdiel medzi chodidlami môže byť, preto odmerajte vždy obidve nohy.
Barefoot topánky pre deti a nadmerok
Pri výbere detskej obuvi musíme dať pozor aj na to, aby sme zvolili správny nadmerok – teda voľný priestor v topánočkách nad prstami. Nemalo by to byť príliš veľa, ale ani príliš málo. Priveľký nadmerok by spôsobil, že detská nôžka by v topánke bola stratená a „plávala“ by v nej. Naopak, ak by bol nadmerok malý, nôžka rýchlo dorastie a topánky by začali dieťa tlačiť.
Nadmerok sa všeobecne odporúča voliť v rozmedzí 0,8 – 1,2cm. Pri detskej barefoot obuvi je to skôr 0,5 – 1,5cm. Závisí to však tiež od typu topánok.