Endometrióza – Liečba, operácia, tehotenstvo

Autor: Paula

Nie vždy ide všetko podľa našich predstáv. Stáva sa, že nám do života zasiahnu väčšie či menšie ťažkosti. Nepravidelný cyklus, bolestivá menštruácia, kŕče, ale aj migréna – aj toto sú príznaky ochorenia endometrióza, ktoré sa u žien objavuje najmä v reprodukčnom období. Čo by ste o ňom mali vedieť?

 

Endometrióza

Endometrióza je ochorenie ženských pohlavných orgánov. Sprevádza ho vznik malých čiastočiek sliznice maternice, tzv. endometrií, mimo maternice. Zjednodušene môžeme povedať, že pri tomto ochorení vznikajú zhluky, ktoré sa podobajú výstelke maternice. Objavujú sa však na iných miestach, teda na vaječníkoch, vajcovodoch, v oblasti močového mechúra a neraz aj v tráviacom trakte, hlavne v črevách. Dôsledkom ochorenia môžu vznikať cysty a myómy. Neraz sa stáva, že sa táto diagnóza podpíše pod vznik mimomaternicového tehotenstva, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi v sliznici maternice vo vajcovode. Endometrióza teda rozhodne patrí do rúk gynekológa.

Prečo vzniká endometrióza? Spoznajte príznaky

Dôvodov, prečo u žien vzniká endometrióza, je viacero. Môže za ňou stáť sčasti aj genetika. Ak sa u matky objavilo toto ochorenie, hrozí riziko jeho vzniku neskôr aj u dcéry. Ďalším z faktorov, ktoré sa zapríčiňujú o rozvoj endometriózy, sú hormonálne zmeny, bakteriálne infekcie, ale tiež imunologické a anatomické faktory. Ochorenie postihuje prevažne ženy vo veku od 20 do približne 35 rokov. Čím je pacientka mladšia, tým viac komplikácií sa predpokladá.

Príznaky endometriózy

Ako každé ochorenie, aj toto sprevádzajú viaceré príznaky a prejavy organizmu. Najčastejšie si žena najskôr všimne zmeny v menštruačnom cykle. Krvácanie môže zosilnieť a môžu ho sprevádzať výrazné bolesti.  Výnimkou nie sú ani silné bolesti chrbta, ktoré z panvy vyrážajú až do nôh. Stáva sa aj to, že menštruácia nepríde, alebo sa cyklus naruší – predĺži sa, prípadne sa skráti. Žena môže pociťovať bolesť aj pri gynekologickom vyšetrení, pri močení a vyprázdňovaní, alebo počas pohlavného styku. Príznakom je aj migréna a nevoľnosť. Endometrióza sa prejavuje tiež krvou v moči alebo v stolici. Aby sa predišlo týmto nepríjemnostiam, namieste sú pravidelné prehliadky v ambulancii gynekológa.

Endometrióza podľa stupňa závažnosti – Existuje liečba?

Čiastočky sliznice maternice, ktoré sa objavujú mimo nej, nie sú pri rôznych ženách vždy rovnaké. Organizmus každej ženy sa s ochorením pasuje rozlične, rozdielne sú aj cysty a myómy, ktoré vznikajú. Jedna žena môže mať zanedbateľnú veľkosť endometria, kým u inej ženy ide o veľkú cystu. Kvôli týmto rozdielnostiam sa endometrióza posudzuje podľa stupňa závažnosti – najmenej závažný je 1. stupeň, najzávažnejší je 4. stupeň.

Endometrióza 1. stupňa
Ide o ochorenie s minimálnym rozšírením zrastov. Tie sú prevažne iba povrchové a nie je ich veľa.

Endometrióza 2. stupňa
Pri tomto stupni závažnosti ochorenia sa objavuje niekoľko väčších ložísk, ktoré vznikajú v oblasti pošvy a konečníka.

Endometrióza 3. stupňa
Zahŕňa zrasty v rektovaginálnej oblasti, ale tiež ložiská na vaječníkoch. Hovoríme o strednom stupni závažnosti ochorenia.

Endometrióza 4. stupňa
Ide o ťažký priebeh ochorenia, kedy sa ložiská endometrií vyskytujú na miestach ako pri miernejších stupňoch, navyše však vznikajú početné zrasty v malej panve.

Liečba endometriózy – Samodiagnostika nestačí

Keď na sebe spozorujete niektoré z príznakov endometriózy, netreba nad tým mávnuť rukou, pretože samé od seba to neprejde. Mnoho žien sa pri problémoch s pohlavným ústrojenstvom utieka k bylinkám, ako je najmä alchemilka alebo hluchavka, z ktorých sa vyrábajú čaje a tinktúry. V tomto prípade to však nestačí. Endometrióza je totiž ochorenie, ktoré si neraz vyžaduje aj operáciu, aby sa odstránili zrasty. Na presnú diagnostiku a následne na liečbu treba navštíviť gynekológa. Aby mohol potvrdiť ochorenie, musí urobiť ultrazvuk alebo laparoskopiu.

Ako sa lieči endometrióza

Endometrióza sa nedá úplne vyliečiť. Prostriedky na liečbu sú lieky a operácia. Cieľom liečby je odstrániť ložiská a zamedziť ich opätovnému vzniku. K pacientkam sa pristupuje individuálne a aj liečba sa prispôsobuje veku, stupňu závažnosti ochorenia a celkovému zdravotnému stavu. Taktiež sa spôsoby liečby odlišujú podľa toho, či žena plánuje tehotenstvo, alebo nie.

 

 

Lieky, ktoré sa pri endometrióze podávajú, majú za cieľ ovplyvniť tvorbu ženských pohlavných hormónov. Zameriavajú sa buď na zvýšenie progesterónu, alebo na zníženie estrogénu, a je to z toho dôvodu, aby sa zmenilo hormonálne prostredie, ktoré endometriózu podporuje. lekári predpisujú gestagény, hormonálnu antikoncepciu, ale tiež nesteroidné protizápalové lieky a lieky proti bolesti. Žiadny liek však toto ochorenie úplne nevylieči.

Operácia – Keď je nutný zákrok

Chirurgické odstránenie ložísk sa dnes vykonáva prevažne laparoskopicky. Cez malý rez v pupočnej jamke sa žene zavedie do tela optika laparoskopu s kamerou. Takýmto spôsobom môžu lekári prezrieť všetky orgány v oblasti panvy a brucha. Laparoskopia prebieha v celkovej narkóze. Postupuje sa veľmi opatrne, aby sa šetrne odstránila endometrióza a nenarušilo sa zdravé tkanivo. Cysty sa vyberajú zvnútra vaječníkov, ak to stav pacientky vyžaduje, vyoperuje sa celý vaječník. Tento postup však, samozrejme, závisí aj od plánov gravidity a rozsahu ložísk na vaječníku.

Endometrióza a tehotenstvo

Endometrióza je jednou z najčastejších príčin neplodnosti. Napriek tomu je možné otehotnieť a vynosiť zdravé bábätko, aj keď ženu trápi toto ochorenie. Žena s diagnostikovanou endometriózou môže otehotnieť aj prirodzene, všetko však závisí od toho, na ktorom orgáne a v akom rozsahu sa vyskytujú zrasty a ložiská endometrií, v akom je ochorenie štádiu a ako dlho trvá. Určité percento žien s endometriózou sa však pri plánovaní tehotenstva nezaobíde bez metódy asistovanej reprodukcie.

Tehotenstvo pri endometrióze dokonca funguje ako „liek“ – síce ochorenie neodstráni, ale zastaví jeho rast. Keďže menštruačný cyklus sa počas tehotenstva „stopne“, mesačné krvácanie sa nedostavuje a endometrióza sa utíši. Práve preto väčšina žien, ktoré mali endometriózu a otehotneli, opisujú tehotenstvo ako bezproblémové. Lekár však budúcu mamičku bude rozhodne pozorne sledovať pri každej návšteve v jeho ambulancii.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť