Rozvíja pamäť, zlepšuje koncentráciu, pomáha spracovať emócie. Arteterapia pre deti je dobrým prostriedkom na porozumenie vonkajšieho i vnútorného sveta detí.
Arteterapia pre deti
Kreslenie patrí medzi obľúbené aktivity, ktorým sa deti venujú. Pastelky a farbičky berú do rúk doma, ale aj v škole či škôlke. Tvorenie ako také je deťom vlastné, dá sa povedať, že ho máme všetci akoby vrodené. Každé dieťa už odmalička rado skúma rôzne materiály, skúša, ako sa s čím pracuje, aké je to na dotyk, čo sa s tým dá robiť. Najskôr ide o prvé „čarbanice“ pastelkami či voskovkami, neskôr vodovými a temperovými farbami, modelovanie z plastelíny, strihanie, lepenie… Prostredníctvom spoločného tvorenia sa môžeme deťom priblížiť. Postupne sa z detských výtvorov môžeme dozvedieť niečo aj o tom, čo dieťa momentálne prežíva, aké emócie v sebe má a možno aj to, či aktuálne s niečím zápasí, alebo či ho niečo trápi. Aj s týmto dokáže pomôcť arteterapia pre deti.
Arteterapia – Čo to vlastne je?
Ako už z názvu vyplýva, ide o určitú špeciálnu formu terapie, ktorá využíva výtvarné umenie v kombinácii so psychológiou. Ide o súbor arteterapeutických techník a cvičení, ktorých cieľom je harmonický rozvoj osobnosti, ako aj riešenie nezvládnutých konfliktov či traumy. Zámerom nie je vytvoriť umelecké dielo, ktoré niekde vystavíme a bude všetkým na obdiv. Dôraz sa kladie predovšetkým na prežívanie človeka. Arteterapia pre deti používa rozličné techniky tvorby a rôzne výtvarné médiá (pastelky, umelecké farby, modelovacia hmota, hlina), ale zahŕňa tiež rozhovory s arteterapeutom. Toto všetko pomáha nájsť odpovede na mnohé zásadné otázky, ktoré chceme vyriešiť.
Arteterapia sa veľmi často využíva pri deťoch. Malé deti ešte nevedia slovne vyjadriť zložité myšlienky, alebo pomenovať emócie. A práve z tohto dôvodu im môže arteterapia významne pomôcť vyjadriť sa – tak, ako to vedia lepšie, napríklad kreslením.
Arteterapia pre deti ako liečba umením
Terapia umením, aj tak môžeme označiť túto liečebnú metódu. Arteterapia pomáha deťom zlepšiť koncentráciu, rozvíja pamäť, ale aj sociálne zručnosti. Prostredníctvom kreatívneho procesu deti môžu skúmať svoje pocity a emócie. Terapia pomáha tiež zvýšiť sebavedomie a sebauvedomenie dieťaťa, ale aj zmierniť pocity stresu, úzkosti alebo depresie. Arteterapia pozitívne vplýva aj na rozvoj komunikačných schopností, posilňuje sebaúctu a pomáha dieťaťu pozrieť sa na problém z iného uhla pohľadu. V neposlednom rade je terapia umením prostriedkom, ktorý pomáha vyrovnať sa s určitými náročnými situáciami, ktoré dieťa prežilo, či už ide o pocity spojené s chorobami alebo s traumami.
Arteterapia je vhodná aj pre deti s poruchami správania, napríklad pri problémoch s hyperaktivitou, ADHD, alebo s agresívnym správaním. Vtedy je to dobrý prostriedok predovšetkým na ventiláciu hnevu, úzkosti, ale tiež radosti.
Ideme tvoriť. Pripravte si materiál, ale aj myseľ
Keď sa chystáme s deťmi „ponoriť“ do arteterapie, mali by sme sa na ňu vopred pripraviť. Okrem materiálneho vybavenia, akým sú papiere, výkresy, farby, štetce, ochranné obrusy na stôl, rôzny materiál na tvorenie (nálepky, flitre, penové tvary, pompóny, pohyblivé oči, a podobne) sa treba pripraviť najmä psychicky. To znamená naladiť sa na to, že budeme tvoriť s deťmi a že na ten čas nebudeme riešiť neporiadok v kuchyni a to, že sa deti zašpinia od farieb či od lepidla. Skôr, ako do drahých výtvarných pomôcok, radšej investujme do poriadneho obrusu na zakrytie stola, prípadne detskej zástery, aby si dieťa nezašpinilo oblečenie, vďaka čomu budeme môcť byť v pohode a venovať sa tvoreniu s deťmi bez sústavného kontrolovania, či nám nekvapla farba niekde, kde by sme to nechceli.
Nechajme dieťaťu slobodu
Pri malých deťoch nečakajme hneď, že nakreslia obrázok a ešte nám aj opíšu, čo a prečo nakreslili. Musíme mať na pamäti, že pre deti je tvorenie predovšetkým hrou. Hrajú sa a skúmajú, objavujú. Spočiatku im postačí jedna – dve farby, výkres a štetec. Nie je dobré dieťa zahlcovať materiálom na tvorenie. Vyberme radšej len zopár kúskov niečoho, čo dieťa môže napríklad niekde prilepiť, ukážme mu, ako s tým má narábať a dajme mu slobodu, nech si tvorí podľa seba. Neopravujme ho, keď kreslí niečo inak, než ako by sme to chceli my. Arteterapia pre deti je typická práve slobodou pri kreatívnej činnosti, ktorá je veľmi dôležitá.
Rozprávajte sa
Prostredníctvom detskej kresby môžeme odhaliť, čo sa v dieťati odohráva. Treba sa preto s dieťaťom rozprávať o tom, čo nakreslilo. Môžeme sa ho napríklad opýtať, čo je na obrázku, ako sa správa postava na obrázku, čo hovorí a komu to hovorí, ako sa cíti, čo sa jej stalo, a podobne. Zaujímajme sa aj o dieťa samotné. Napríklad otázkou: Ako si sa cítil, keď si kreslil tento obrázok?
Nechať dieťa rozhodovať samé? Áno!
Arteterapia pre deti u vás doma – Tipy na tvorivé aktivity
Hoci arteterapia ako liečebná metóda by mala byť vedená skúseným arteterapeutom na individuálnom alebo skupinovom sedení, môžete ju s deťmi praktizovať aj doma. Pri práci s deťmi môžeme používať rozličné techniky – čmáranie ceruzkou jednou rukou, prípadne obidvoma rukami naraz, maľovanie prstami, modelovanie z plastelíny alebo z hliny, trhanie a lepenie, mandaly, koláže… V tomto kreatívnom procese je dôležitá hlavne uvoľnenosť a spontánnosť. Tu je zopár tipov na aktivity, ktoré môžete zaradiť do denného programu u vás doma.
Krčenie papiera – Veľmi jednoduchý, no účinný „trik“. Aj obyčajné krčenie papiera môže dieťaťu pomôcť regulovať negatívne emócie. Dajte dieťaťu papier, klasický kancelársky, alebo farebný. Môže naň niečo nakresliť, alebo môže zostať prázdny. Dovoľte mu ho pokrčiť tak, ako chce. Toto cvičenie je dobré na upokojenie, ak dieťa prežíva napríklad hnev alebo frustráciu.
Strom – Na papier si dieťa položí ruku a časť paže, ktorú obkreslí. Následne obrázok dokreslí tak, aby vznikol strom – prsty predstavujú konáre. Dokreslí ďalšie vetvy, listy, obrázok vyfarbí. Na strom nakreslí dostatočne veľké listy. Do listu napíše nejakú svoju dobrú vlastnosť, svoju silnú stránku, alebo za čo je vďačné.
Pohľadnica pre „nepriateľa“ – Ak dieťaťu niekto ublížil, či už fyzicky, alebo psychicky, potrebuje to spracovať. Aj tu pomôže arteterapia pre deti. Dajte dieťaťu prázdnu pohľadnicu, môžete ju vyrobiť aj zo zloženého výkresu. Na prednú stranu dieťa nakreslí daného človeka a na zadnú stranu napíše, čo by tomuto človeku chcelo povedať.
Čarbanice hnevu – Na stenu umiestnite dostatočne veľký baliaci papier. S dieťaťom sa dohodnite, že zakaždým, keď sa nahnevá, niečo na papier nakreslí, načarbe, iba tak bez rozmýšľania, ako mu to práve v tej chvíli napadne a ako mu „pôjde ruka“. Táto technika môže byť dobrým nástrojom na uvedomenie si hnevu, jeho prijatie, spracovanie a upokojenie.
Mandala – Kreslenie opakujúceho sa vzoru je upokojujúce, pôsobí na nervový systém a reguláciu emócií. Keď ju dieťa nakreslí, môže ju vyfarbiť pastelkami, voskovkami, alebo inými farbami.