Alergia na chlad – Všetko čo o nej potrebujete vedieť

Autor: Paula

Červené fľaky, svrbenie, nádcha, kýchanie či opuch. Aj takýmto spôsobom nám telo dáva najavo, že proti niečomu bojuje. Nemusí pritom ísť o prechladnutie alebo iné ochorenie. Je možné, že aj vás trápi alergia na chlad?

Zimné obdobie má svoje čaro, najmä, ak je krajina ukrytá pod bielučkým snehom. Avšak ľudia, ktorí sú na chlad citliví, to vnímajú inak. Alergické prejavy organizmu, ktoré sa objavujú pod vplyvom zimy a chladu, nie sú veru ničím príjemným. Ide však o skutočnú alergiu, alebo sa precitlivenosť na chlad iba týmto slovom nálepkuje?

 

Ako „funguje“ alergia

Všeobecne sú známe mnohé druhy alergií, ako napríklad alergia na peľ či na niektoré potraviny. Čo to vlastne tá alergia je? Ide o prehnanú reakciu imunitného systému na niečo, čo sa bežne okolo nás nachádza. Je to v prvom rade peľ, srsť zvierat, roztoče a prach, plesne, ale aj určité potraviny a lieky. Tieto spúšťače označujeme pojmom alergény. Keď dôjde ku kontaktu precitliveného organizmu s alergénom, organizmus reaguje tvorbou protilátok – imunoglobulínov. Navonok sa táto odpoveď tela prejavuje alergickou reakciou, ktorá má podobu kýchania, opuchu, svrbivých vyrážok alebo začervenanej pokožky.

Alergia na chlad „sa správa“ trošku odlišne. Organizmus pri nej nebojuje priamo s alergénom, keďže v tomto prípade ide o vplyv podnebného podnetu na naše telo. Prejavy sú však takmer totožné, ako pri inej alergii.

Príznaky alergie na chlad

Prečo niekto dokáže bez problémov stavať snehuliaka aj bez rukavíc a iný s odkrytými rukami nemôže v zime ani ísť vysypať smeti bez alergickej reakcie? Ľudia sú rôzni a každý má jedinečný imunitný systém. Alergia na chlad sa však neobjavuje iba v zime. Organizmus môže alergicky zareagovať aj v horúcom letnom dni pri jedení studenej zmrzliny, alebo po pobyte v studenej vode –reaguje na chlad. Ak chcete zistiť, či aj vy nepatríte k chladovým alergikom, môžete sa otestovať jednoduchým domácim testom. Podržte v rukách kocku ľadu, alebo si na odhalenú pokožku priložte vrstvu snehu. V prípade, že vaše telo zareaguje alergicky, budete môcť spozorovať príznaky ako červené fľaky alebo vyrážky.


K najčastejším príznakom alergie na chlad vo všeobecnosti patrí:

– Suchá pokožka so sklonom k popraskaniu

– Svrbenie pokožky

– Vyrážky

– Červené fľaky, ktoré sa objavujú na odhalených častiach tela (ruky, tvár, krk)

– Ťažkosti s dýchaním


Pri silnejšej chladovej alergii sa môže objaviť aj nádcha – upchatie nosovej dutiny a zdurenie slizníc. Čo teda robiť, aby sme alergii na chlad predchádzali?

 

Alergia na chlad – ako ju liečiť a poraziť

Určite sa tohto nepríjemného problému nezbavíte zo dňa na deň, avšak určité spôsoby, ako alergii na chlad predchádzať, predsa len existujú. Ide hlavne o to, naučiť telo plnohodnotne fungovať aj v zimných mesiacoch. Veľkým pomocníkom je otužovanie. Nemusíte hneď vplávať v zime do jazera, postačí zmena obliekania, uprednostniť menej vrstiev a takýmto spôsobom učiť telo odolávať chladu. Často vetrajte, neprehrievajte miestnosti v byte. Pomáha aj sprchovanie vo vlažnej vode, jej teplotu môžete postupne znižovať. Doprajte si pobyt vonku v každom počasí, ideálne sú dlhé prechádzky niekde v prírode, ako aj zimné športy – bežkovanie a lyžovanie. Pozor si však treba dávať na náhle prechody z tepla do zimy, z vyhriateho prostredia do studeného. Ak je potrebné alergiu na chlad liečiť, doktor vám predpíše antihistaminiká.

Alergia na chlad u detí

Keď spozorujeme príznaky alergie u detí, začneme pátrať po príčine. Malé dieťa môže alergicky reagovať napríklad na nové potraviny, ktoré sme mu do jedálnička zaviedli. Treba ísť k lekárovi alebo postačí poradiť sa v lekárni? Ak dieťatko nič nové nekonzumovalo, môže byť za tým precitlivenosť na chlad. Aj deti totiž môžu na chlad reagovať alergicky. Preto je dôležité venovať pozornosť zvýšenej starostlivosti o pokožku vhodnými krémami. V rámci prevencie by sme seba i naše deti mali v zime natierať krémom do chladného počasia, aby sme predišli vysúšaniu a začervenaniu pokožky. Samozrejmosťou by mala byť povinná výbava dieťaťa na pobyt vonku –  čiapka, šál alebo nákrčník a rukavice.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť