Vybrať správny kočík nie je práve jednoduchá úloha. Musíme zvážiť všetky možné aspekty – materiál, aké má kolieska, možnosti nastavenia, polohovania a skladania, úložný priestor, či rôzne doplnky, ktoré sa nám pri každodennom kočíkovaní zídu. Pýtate sa, ako vybrať kočík? Poradíme vám.
Ako vybrať kočík
Pri výbere kočíka vychádzame v prvom rade z toho, pre ako staré dieťatko ho kupujeme. Môžeme zháňať kočík pre novorodenca, alebo napríklad neskôr aj pre dvojročné dieťa. Pre staršie dieťa je určený športový kočík, prípadne golfový kočík. Keď uvažujeme nad kúpou kočíka pre bábätko, máme k dispozícii dve možnosti – dvojkombináciu (hlboká vanička a športová časť) a trojkombináciu (vanička, športová časť a vajíčko). Toto je základné rozdelenie kočíkov.
Po vstupe do predajne, alebo po kliknutí na eshop s kočíkmi, sa vám naskytne pohľad na množstvo rozličných kočíkov. Rôzne značky, prevedenia, nastavenia, farby, možnosti a početné moderné vychytávky. Teda, ako vybrať kočík? Čo treba brať do úvahy a na čo si dať pri výbere pozor?
Typy detských kočíkov
Rodičia majú k dispozícii štyri druhy kočíkov: hlboký, športový, golfový a kombinovaný kočík.
Hlboký kočík
Je to kočík s pevnou konštrukciou vaničky, ktorý je určený pre detičky od narodenia. Bábätku poskytuje dostatok pohodlia a bezpečia. Bábätko je v hlbokom kočíku dobre kryté, strieška a kryt vaničky ho ochránia pred snehom i vetrom. Výhodou hlbokého kočíka sú aj väčšie kolesá, vďaka čomu môžete bábo dobre hojdať, ale oceníte ich aj na zasnežených chodníkoch. Nevýhodou hlbokého kočíka je jeho väčšia veľkosť.
Športový kočík
Do športového kočíka dávame deti, ktoré už vedia sedieť samé. Športový kočík je skladnejší a menší ako hlboký kočík, čo je jeho výhodou. Pri výbere športového kočíka sa zamerajte na to, aby sa dobre a jednoducho ovládal a aby mal polohovateľnú opierku chrbta i nôh.
Golfový kočík
Je to druh športového kočíka, ktorý je ale menší a skladnejší – skladá sa do dáždnika. Ide o praktický mestský kočík, ktorý je určený najmä pre malých chodcov.
Kombinovaný kočík
Kočík, ktorý môžeme nastaviť ako vaničku alebo ako športový kočík, sa nazýva kombinovaný. Súčasťou môže byť aj autosedačka – vajíčko. Keď sa rozhodnete pre tento typ kočíka, zamerajte sa na to, aby mal pevnú konštrukciu a kvalitný podvozok. Nech vášmu dieťatku vydrží po celý čas, čo bude kočík potrebovať.
Ako vybrať kočík krok za krokom
Prvým krokom pri výbere detského kočíka je zodpovedať si, čo od neho očakávame, aké funkcie potrebujeme, kde ho budeme najčastejšie používať. Vo všeobecnosti platí, že by sme mali myslieť predovšetkým na tieto faktory:
1. Veľkosť kočíka
Výber správnej veľkosti kočíka závisí aj od veľkosti dieťatka. Majte na pamäti, že deti počas prvého roka života rastú naozaj veľmi rýchlo. Menia sa aj ročné obdobia a počas chladných dní by sa do kočíka mal zmestiť aj teplý fusak. Dôležitým aspektom je tiež výška kočíka. Tá by mala vyhovovať obidvom rodičom. Ak je napríklad otecko vyšší, vhodné je vybrať kočík s nastaviteľnou výškou rukoväte, aby sa nemusel pri kočíkovaní nepríjemne hrbiť. Veľkosť kočíka vyberajte aj so zreteľom na priestorové možnosti vášho bytu.
2. Hmotnosť kočíka
Ak už teraz viete, že budete musieť kočík často prenášať, váha kočíka je pre vás dôležitý údaj. Napríklad pri nástupe do autobusu alebo do vlaku, pri vystupovaní z dopravného prostriedku, alebo ak nie je možné obísť schody, budete musieť kočík vziať do rúk a vyniesť ho. Nezabúdajte na to, že k celkovej hmotnosti kočíka musíte pripočítať váhu dieťatka a prípadných doplnkov ku kočíku. Myslite na to vopred, vypočítajte si hmotnosť a zvážte, či nie je nad vaše sily.
Zmena nálady, neustály hlad a problémy so spánkom? Bábätko môže mať rastový špurt
3. Výbava kočíka a doplnky
Každý kočík je nejako vybavený. Niektoré kočíky sa predávajú v základnej výbave, k iným máte hneď aj doplnky navyše, prípadne si doplnky ku kočíku môžete zohnať sami. K základnej výbave kočíka patrí nánožník pre dieťa a pláštenka na kočík. Ďalšie doplnky, ako napríklad organizér na kočík, slnečná clona, sieťka proti hmyzu či rukávnik, nie sú štandardne súčasťou kočíka, ale predávajú sa samostatne.
4. Kolesá
Kočíky sa vyrábajú s tvrdými plastovými kolesami, alebo s nafukovacími. Kočík s plastovými kolesami využijete najmä v meste na chodníkoch. Nafukovacie kolesá oceníte aj v prírode. Do náročného terénu je určený kočík s jedným otočným kolesom vpredu a dvomi vzadu – trojkolka. Ak sa dieťatko narodí v zime, budete potrebovať kočík s väčšími kolesami, ktoré zvládnu aj jazdu po snehu.
Ako vybrať kočík pre dieťa – Základom je polohovanie
Pri výbere kočíka zohráva veľmi dôležitú úlohu možnosť polohovania. Hlboký kočík s vaničkou zväčša netreba polohovať, keďže malé bábätko v ňom musí ležať rovno. V niektorých prípadoch sa však možnosť polohovania zíde aj pri vaničke. Napríklad ak bábätko trápi reflux, nebude mu vyhovovať ležanie na rovnom povrchu, ale bude potrebovať ležať vo vyvýšenej polohe.
Športový kočík určený pre väčšie deti by mal mať tiež možnosti polohovania. V ideálnom prípade by sa mal dať polohovať do rovného sedu, ako aj do úplného ľahu. Dieťatko v športovom kočíku predsa nemá iba sedieť a obzerať sa navôkol, ale malo by tu mať možnosť aj pohodlne spať. Ak teda plánujete používať športový kočík aj na spánok dieťatka, berte túto skutočnosť do úvahy a určite si overte, či je dobre polohovateľný.
Doplnky ku kočíkom
Každá mamička chce, aby bolo kočíkovanie príjemné nielen pre dieťa, ale aj pre ňu. Praktickosti popri deťoch nikdy nie je dosť, a práve preto existujú rôzne vychytávky, ktoré vám môžu uľahčiť život. Medzi najpoužívanejšie doplnky ku kočíkom patrí najmä organizér na kočík, držiak nápojov, taška na kočík, slnečná clona, pult pre dieťatko.
Organizér na kočík
Ide o veľmi praktické riešenie pridaného úložného priestoru. Organizér na kočík sa zapína na rukoväť kočíka. Väčšina organizérov obsahuje vrecká na zips a priehradky na uloženie detskej fľaše, alebo napríklad termosky s čajom. Môžete si tu odložiť aj drobné predmety, ktoré chcete mať poruke, ako napríklad kľúče, mobil, dezinfekčný prostriedok na ruky, prípadne detský cumlík.
Držiak nápojov na kočík
Nejedna mamička ocení držiak nápojov na kočík, vďaka ktorému je detská fľaška hneď na dosah. Držiak udržuje nápoj v kolmej polohe, takže bráni rozliatiu. Ideálny je napríklad aj na hrnček s kávou pre mamičku alebo otecka.
Pult na kočík
Detský pult na kočík sa pripevňuje pred dieťatko v športovom kočíku. Zväčša obsahuje jednu priehradku, do ktorej sa umiestňuje detská fľaša alebo pohárik. Na pult si dieťatko môže položiť niečo pod zub, alebo ho využije na hranie sa s hračkami.
2 komentáre
Doplnila by som ešte ročné obdobie do ktorého sa bábo narodí, nakoľko zimné bábo potrebuje podstatne väčšiu vaničku ako letné nakoľko tam musí vojsť aj fusak a ešte aj overal. My sme mali malú v zime a nájsť kočík bolo neskutočne náročné lebo väčšina kočíkov má fakticky malé vaničky. Našťastie sme objavili ale fakt že našťastie baby-merci a tam nám ponúkli Venicci Tinum Upline v trojkombinácii a tá vanička je priestranná a malá tam má miesta a miesta
Ďakujeme Evka, máte absolútnu pravdu. V článku je to spomenuté v časti „1.Veľkosť kočíka“ vo vete „Menia sa aj ročné obdobia a počas chladných dní by sa do kočíka mal zmestiť aj teplý fusak.“ Vďaka za tip na konkrétny kočík, kde je viac priestoru pre zimné bábätká. Veríme, že si tu tip na Venicci Tinum Upline maminky nájdu a snáď niekomu pomôže. Krásny deň Evka.