Prerod (nielen) jedináčika na staršieho súrodenca môže byť celkom veľká výzva. Nielen pre samotné dieťa, ale aj pre jeho rodičov. Prečo to môže byť náročné obdobie a ako môžeme dieťatku pomôcť zvládnuť príchod nového súrodenca čo najlepšie?
Príchod nového súrodenca je pre deti vždy veľká zmena a vo väčšine prípadov aj výrazná emočná záťaž. Občas sa to psychológmi prirovnáva k tomu, že si váš partner priniesol domov milenku, miluje ju rovnako ako vás a chce, aby ste ju milovali aj vy. Je teda úplne bežné a normálne, že deti po narodení súrodenca zažívajú spleť rôznych intenzívnych emócií. Od radosti a nadšenia cez hnev, smútok, frustráciu až po silný pocit ohrozenia a žiarlivosti. Zriedkavá nie je ani vývojová regresia. Deti sa môžu napríklad začať pocikávať alebo vyžadovať, aby ste ich znova kŕmili, skrátka vrátia sa do nižšej vývojovej fáze v ktorej sa cítia úplne bezpečne.
Ako môžme pomôcť dieťaťku zvládnuť príchod nového súrodenca?
Predovšetkým je veľmi doležité ubezpečiť ich o niekoľkých veciach:
- Prvá je, aby vedeli, že ich pocity sú v poriadku, akékoľvek sú
- Druhá vec je, aby si boli istí, že sme tam pre nich a máme pochopenie preto, že to pre nich môže byť náročné
- Tretia vec je dopriať im najviac ako vieme pocit bezpečia a istoty, že sa v našej láske k nim nič nezmenilo a že nie sú odsunutí na vedľajšiu koľaj
Ako to urobiť v praxi?
1. Regresia je dočasná. Vyhovte im.
Veľa rodičov prirodzene očakáva od svojich detí, že keď sa stanú staršími súrodencami, musia sa tak aj správať. A práve v tomto období majú deti dosť často tendenciu chovať sa práve úplne opačne a hrajú sa na bábätko.
Riešením je vyhovieť im. Potrebujú kŕmiť? Nakŕmte ich. Chcú pomôcť s obliekaním? Pomôžte im. Netreba sa obávať, že tým niečo pokazíte, je to skutočne len dočasná fáza a veľmi pravdepodobne sama odznie. Tým rýchlejšie, čím skôr sa táto potreba naplní.
2. Vyvarujte sa veľkým zmenám
- Vozí sa vaše dieťa pravidelne v kočíku a vy plánujete prestať až keď sa narodí bábätko?
- Plánujete bezprostredne po narodení nástup staršieho súrodenca do MŠ?
- Spí staršie dieťa s vami a po narodení bábätka ho plánujete presunúť do vlastnej izby?
Možno vám to príde na prvý pohľad ako prirodzený chod vecí, ale žiadny detský psychológ by vám to rozhodne neodporúčal. V týchto prípadoch je veľmi pravdepodobné, že by sa staršie dieťa mohlo cítiť odstrčene a príchod nového súrodenca by bral ako ohrozenie vášho vzťahu k nemu. Samozrejme k týmto krokom veľmi pravdepodobne neskôr dospejete, ale veľmi sa odporúča dopriať staršiemu súrodencovi dostatok času na spracovania príchodu súrodenca pred ďalšími veľkými zmenami.
3. Byť mu oporou v ťažkých chvíľach
Ťaživé emócie musia von. Je dosť možné, že vaše dieťa bude dočasne plačlivejšie ako obvykle alebo bude mať častejšie záchvaty hnevu. Dovoľte mu prežiť si to a ubezpečte ho, že to čo cíti je v poriadku. A nezabudnite, že byť tam pre neho, neznamená schvalovať nevhodné chovanie ( ubližovanie druhým, etc…), ale ponúknuť mu svoju náruč a milujúcu prítomnosť v náročných chvíľach.
4. Pravidelný čas len pre neho
Pravidelný a predvídateľný čas o ktorom dieťa vie, že vás bude mať len a len pre seba. Môže to byť napríklad 15 minúť každý deň alebo hodina trikrát do týždňa. To záleží na vašich možnostiach. Dôležité však je, aby to bol čas len pre vás dvoch, pri ktorom vás bábätko neruší.
5. Namiesto zákazov, mu ukážte, čo môže
Deti bývajú často frustrované z toho, že nevedia ako sa k bábätku vlastne chovať. Často počujú veľa príkazov a zákazov – nekrič, nechytaj ho tak silno, opatrne, neťahaj ho… Skúste sa zamerať naopak na to, čo môžu, napr.: môžeš ho jemne pohladkať na brušku, podať mu hračku do ruky, chytiť ho za prst, usmievať sa na neho, alebo na neho robiť srandovné zvuky.
Preventívne opatrenia? Príprava nad všetko
Rovnako dôležitá je aj príprava na príchod nového súrodenca, v období keď ešte obýva „len“ priestor maminho bruška. Realite po jeho narodení sa síce nič nevyrovná, ale skúsiť to deťom rôznymi sposôbmi priblížiť, môže výrazne pomôcť s nasledujúcou adpatáciou.
1.Hovorte o tom
Rozprávanie sa s deťmi o príchode nového súrodenca a všetkých zmenách, ktoré vás čakajú je prvý z klúčov k ich pochopeniu a prijatiu nového prírastku. Samozrejme primerane podľa veku.
2. Knižky
Vezmite si na pomoc detské knihy, ktoré opisujú počatie, tehotenstvo a príchod nového súrodenca. Deti zaručene ocenia obrázky a vhodne spracované informácie, ktoré im pomôžu bližšie poznať a pochopiť detaily celého procesu. Od maminho času stráveného v nemocnici cez príchod domov až po nasledujúce zmeny v dennom režime.
3. Spoločný kreatívny čas
Môžete túto tému využiť aj na spoločné tvorenie a vytvoriť pozitívne spomienky z prípravy na nového súrodenca. Vyrobte si spoločne knižku vášho prvého dieťatka od fotiek z UTZ cez prvú fotku po pôrode až po súčasnosť. Určite sa mu to bude páčiť, strávite spolu príjemný čas a pomôže mu to pochopiť aktuálnu situáciu.
4. Návšteva rodiny známych s bábätkom
Máte okolo seba známych, ktorí majú malé bábätko? Ak to okolnosti dovoľujú, navštívte ich a strávte spolu pár hodín, aby si vaše dieťa vedelo ešte lepšie predstaviť, čo ho asi čaká.
5. Zapojte dieťatko do príprav
Veľmi pozitívne može na dieťa vplývať, keď bude konkrétne zapojené do príprav a bude sa tak viac cítiť ako súčasť celého procesu. Môže napríklad vybrať farbu perinky, kočíka či autosedačky
6. Výmena darčekov
Jednoduchý spôsob ako pozitívne odštartovať prvé stretnutie detí je ich vzájomná výmena darčekov. Starší súrodenec vyberie darček sám, za mladšieho samozrejme vy, symbolicky to však funguje veľmi dobre.
A naozaj sa potrebujete takto pripravovať?
Možno sa práve vaše dieťa s príchodom nového súrodenca nebude vôbec trápiť a celú túto veľkú zmenu príjme s ľahkosťou. Každé dieťa je inak citlivé, má iný temperament a žiadne z nich nebude vnímať celý tento proces totožne. V každom prípade však nič nepokazíte, ak sa na túto zmenu aspoň trochu pripravíte a v prípade nutnosti vysypete z rukáva presne to, čo budete potrebovať.
1 komentár
Ďakujem Baška určite využijem 🙂 super članok