Kúpanie bábätka

Autor: Paula

Po narodení bábätka sa rodičia zhosťujú všetkej starostlivosti, ktorú malý človiečik potrebuje. Okrem kŕmenia, prebaľovania, túlenia, kočíkovania a uspávania zahŕňa starostlivosť o bábätko tiež kúpanie. Niektoré bábätká sa kúpu veľmi rady a vo vode sa dokážu upokojiť, iné celý kúpeľ preplačú. V každom prípade je však kúpanie veľmi dôležitou súčasťou každodennej hygieny.

Ako často kúpať bábätko

Názory rodičov na to, ako často kúpať bábätko, sa rôznia. Niektorí presadzujú kúpanie každý deň, iní každý druhý deň. Je to veľmi individuálne. Každá mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie, takže si sama musí zvážiť, či do denného plánu zaradí aj večerný kúpeľ. V prvých dňoch a týždňoch života bábätka ešte nie je bábätko príliš aktívne, aby ho bolo treba umývať kvôli tomu, že sa zašpinilo. Kúpať bábätko každý deň je potrebné odvtedy, ako sa začne dieťatko viac špiniť. Samozrejme, o čistotu a hygienu treba dbať vždy, najmä zadoček, genitálie a ich okolie je dôležité poumývať. Rovnako aj tváričku, ruky a krk. Malé bábätko často grcká a môže mu to stiecť aj do záhybov na pokožke krku, čo treba poumývať, aby nebola dráždená citlivá detská pokožka.

Mamička, ktorá svoje bábätko umýva vodou pri každom prebaľovaní, nemusí nevyhnutne kúpať celé bábätko ešte aj večer pred spaním. Naopak, mamička, ktorá pri prebaľovaní dieťatka používa namiesto tečúcej vody vlhčené obrúsky, by mala svojho drobca večer okúpať, aby voda odstránila všetky nečistoty z citlivých partií. Nie je žiadnou chybou kúpať bábätko denne, ako súčasť večernej rutiny. Ako často treba kúpať bábätko, to závisí teda jednak od rozhodnutia samotnej mamičky, ale tiež od ročného obdobia, aktuálneho zdravotného stavu bábätka a podobne.

Kedy radšej nie?

Sú určité situácie, kedy je dobré kúpanie dieťatka vynechať. Dieťa nekúpeme, keď je choré, má horúčku, ale ani po očkovaní nie je vhodné dieťa kúpať, čo vám bude prízvukovať iste aj pediater. Nie každý zhoršený stav dieťaťa je však chorobou. Ak napríklad dieťatko trápi bolesť bruška, teplý kúpeľ mu môže uľaviť.

Je dobré vedieť, že ani po pôrode by sa bábätko nemalo hneď umývať. Po pôrode sa dieťatko prikladá na hruď matky v ideálnom prípade bezprostredne po narodení. Je veľmi dôležité ponechať na dieťatku mázok, ktorý sa nachádza na jeho pokožke. Tento povlak pomáha pokožke bábätka po narodení adaptovať sa. Zároveň pokožku chráni pred vysychaním a funguje ako antimikrobiálna ochrana. Ak dieťatko po narodení nepotrebuje bezodkladnú lekársku starostlivosť, je vhodné neumývať ho, ale nechať ležať na mamičke aj s povlakom, ktorý na sebe bábo má. Po dvojhodinovom bondingu novorodenca mamičke zdravotný personál odnesie, poumýva a prinesie na izbu. Od tej chvíle sa bude novopečená mamička starať sama aj o kúpanie svojho dieťatka.

Veci potrebné na kúpanie bábätka

Bábätko nikdy nenechávajte osamote počas kúpania. Je dobré pripraviť si všetky veci na kúpanie vopred, aby ste nemuseli nikam odbiehať. Keď si všetko potrebné nachystáte, kúpeľ prebehne bez problémov. Tu je zoznam vecí, ktoré budete na kúpanie bábätka a následné obliekanie potrebovať:

– vanička alebo vedierko na kúpanie
– osuška
– podložka pod bábätko
– teplomer do vody
– ležadlo do vaničky (ak uznáte za potrebné)
– detská kozmetika na kúpanie
– krém na zadoček
– detský telový olej alebo jemné telové mlieko
– plienka
– pyžamko
– lieh a sterilná gáza na čistenie pupčeka (pri novorodencoch)
– ohrievač na zohriatie miestnosti (ak je potrebné ju pred kúpaním vyhriať)

Detská vanička

Najčastejšie sa na kúpanie dieťaťa využíva detská plastová vanička. Je možné kúpiť si ju aj so stojanom, aby ste sa nemuseli skláňať – toto je vhodné najmä pri najmenších deťoch, keďže väčšie dieťa sa už viac pohybuje a nemuselo by to byť úplne bezpečné. Vaničku môžete umiestniť napríklad aj na stôl. Na kúpanie väčších detičiek je dobré vaničku umiestniť do vane. Detské vaničky dnes majú vo väčšine prípadov praktický anatomický tvar a miesto aj na mydlo a špongiu.

Vedierko na kúpanie bábätka

Popri vaničke existuje aj ďalšia možnosť, ako okúpať bábätko – vo vedierku. Ide o kúpacie vedierko, ktoré je vyrobené na tento účel. Má špeciálny tvar a povrchovú úpravu. Jeho dno je prispôsobené tomu, aby si v ňom mohlo dieťatko sadnúť. Vedierko je, samozrejme, užšie ako klasická vanička, čo má však svoje opodstatnenie. Bábätku pripomína pobyt v brušku, keďže je v ňom uložené s vodičkou všade okolo seba až po ramená. Niektoré bábätká totiž nemajú rady pri kúpaní polohu na chrbátiku, ako je tomu pri kúpaní vo vaničke, pretože sa tak cítia ohrozené. Takýmto deťom bude zrejme viac vyhovovať práve vedierko.

 

Teplota vody na kúpanie bábätka

Teplotu vody vždy nastavujeme ešte predtým, než do vody uložíme bábätko. Pre citlivú detskú pokožku nie je vhodná ani veľmi horúca, ale ani chladná voda. Rodičia by nemali teplotu vody nastavovať podľa seba. Najlepšia teplota na kúpanie bábätka je 36 – 37°C. Vhodné je používať teplomer do vody, ktorý nám jasne ukáže jej teplotu. Ak teplomer nemáte, alebo ho nechcete používať, môžete teplotu pripravenej vody skontrolovať ponorením svojho lakťa.

Ako kúpať bábätko

Všetky veci, ktoré ste si pripravili na kúpanie, rozložte tak, aby ste ich mali poruke a na dosah. Napustite do vaničky menšie množstvo vody, približne 10 – 15cm. Pripravte si vopred namočenú špongiu s detským mydlom. Jednou rukou podložte dieťatku hlavičku, druhou rukou ho umývajte, pričom postupujte od hlavičky smerom nadol. Je dôležité poumývať záhyby na detskej pokožke, pretože práve na týchto miestach sa zvyknú tvoriť nepríjemné zapareniny. Pri umývaní genitálií a zadočku dievčatiek postupujte vždy spredu dozadu. Chlapčekom nikdy nasilu nepreťahujte predkožku. Dieťatko opatrne obráťte, aby ste mu mohli poumývať aj chrbátik – jednou rukou mu neustále podopierajte hlavičku.

kúpanie bábätka

Na osušenie použite jemný uterák, drobné telíčko vášho bábätka však nedrhnite, ale iba jemne osušte. Po kúpaní je dobré natrieť celé telo dieťatka telovým olejom alebo jemným krémom, aby sa pokožka nevysušovala. Novorodencom je potrebné liehom vydezinfikovať pupočník a dôkladne ho vysušiť, lebo vlhkosť môže spôsobiť infekciu. Pozornosť venujte tiež nošteku a uškám, na čo dobre poslúžia vatové tyčinky so širokým koncom. Nezachádzajte však príliš hlboko. Na záver môžete dieťatku dopriať jemnú masáž.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť