Znamienka. Kedy zbystriť pozornosť a objednať sa na kontrolu? O zákernom melanóme, odstraňovaní znamienok z estetických príčin či možnosti odstránenia u detí sa rozprávame s odborníkom na danú tému, dermatovenerológom špecialistom s viac ako 20-ročnou diagnostickou a operačno-laserovou a chirurgickou praxou, MUDr. Tomášom Ryantom.
Znamienka sú bežnou súčasťou každého ľudského tela a zväčša sú neškodné. Kedy by sme však mali zbystriť pozornosť a objednať sa so znamienkom radšej na odbornú kontrolu?
V prvom rade by sme mali zbystriť našu pozornosť keď zaregistrujeme buď nové znamienko, ktoré sme predtým neevidovali alebo v prípade, že už existujúce znamienko zmenilo farbu, tvar, veľkosť alebo sme zistili, že sa so znamienkom niečo deje. Môže sa jednať aj o nepatrné zmeny, pretože každý rakovinový nádor vzniká z jednej jedinej bunky. Našim cieľom je nájsť túto zmenu čo najskôr, aby sme čo najviac znížili riziko rozšírenia zhubných buniek ďalej do tela.
Vraví sa, že práve melanóm je jedným z najzákernejších nádorov. Je to tak?
Áno, je to tak. V prvom rade sa dermatológ v škole a potom v praxi učí rozoznať bežné nezhubné znamienka od malígnych foriem a tu myslíme v prvom rade na spomínaný melanoblastóm, skrátene melanóm. Jedná sa o jednu z najzhubnejších rakovín postihujúcich človeka. Dôvod je evolučný. Melanoblasty, teda bunky, ktoré nás v prvom rade chránia pred škodlivým ionizujúcim UV žiarením majú prezývku aj bunky cestovateľky. Počas vývoja plodu v maternici cestujú z „veľkej diaľky“ v tele a túto vlastnosť opäť dokážu aktivovať ak sa zvrhnú. Preto už malý, nepatrný nádor môže spôsobiť rýchle rozšírenie. Volá sa to metastázovanie nádoru ďalej do organizmu. A to je to, čo organizmus zabije – keď nádor „požiera“ telo až dokiaľ vzniknutá škoda nie je zlučiteľná so životom.
Existujú okrem tejto vážnej diagnózy aj iné zdravotné príčiny, ktoré by mali viesť k odstráneniu znamienok?
Samozrejme. Melanóm je síce ten typ rakoviny, ktorej sa bojíme najviac, ale nie je jediná. Existuje viac typov, ktoré sa líšia pôvodom pôvodných buniek. Patrí sem napríklad najčastejšia rakovina kože vôbec – bazocelulárny karcinóm kože alebo už nebezpečnejší spinocelulárny typ rakoviny kože.
Sú aj ďalšie, menej závažné dôvody na odstránenie? Povedzme, že máme vypuklé znamienko na mieste, kde si ho pri obliekaní alebo inej aktivite pravidelne mechanicky dráždime.
Každé poranenie znamienka je potenciálne nebezpečné. Vždy je riziko, že došlo k takému poškodeniu buniek, že sa mohla jedna z buniek aktivovať. Napr. mechanickou traumou, popálením, poleptaním a pod. V takom prípade, ak je poranenie malé, počkal by som pokiaľ sa ranka zahojí a potom sledoval, či sa znamienko nezačne meniť. Ak áno, navštívil by som špecialistu.
Ako je to so znamienkami u detí? Ak sa jedná o vyššie uvedený príklad – hrozba mechanického poškodenia, vyberajú sa znamienka aj deťom?
Dieťa je presne ako dospelý človek, tiež môže trpieť na skoro tie isté nádorové ochorenia kože, ale samozrejme štatisticky výrazne menej často. Predsa len ešte koža nestihla byť traumatizovaná žiarením, opaľovaním, mechanickou, chemickou či inou príčinou.
Je teda potrebné kontrolovať znamienka aj deťom?
Áno, aj pri deťoch kontrola znamienok dáva zmysel, zvlášť ak sa objaví znamienko, ktoré vyzerá inak ako ostatné. V ostatnej dobe mám pocit, že vek pacientov u ktorých sa objavili rakovinové nádory sa znižuje. Nie je už ani raritou mať pacienta s rakovinou kože a pritom ešte ani nie je plnoletý.
Doposiaľ sme zmieňovali odstraňovanie zo zdravotných dôvodov. RYANT laserderma, dermatovenerologické laserové pracovisko, ktoré v Prievidzi vediete je súkromným zariadením. Osobne sa v praxi teda zrejme častejšie stretávate s návštevami pacientov z estetických dôvodov. Aké metódy na odstránenie znamienok, prípadne bradavíc či iných kožných útvarov používate, a ktorá je z estetického hľadiska šetrnejšia?
Máte pravdu, pacienti častokrát prichádzajú so znamienkami či inými kožnými útvarmi, ktoré riešia skôr z estetických dôvodov. Všeobecne môžem povedať, že pokiaľ to situácia dovolí – typ znamienka, jeho lokalita, veľkosť či biologický potenciál útvaru tak preferujem laserové odstránenie. Rez laserovým lúčom je všeobecne presnejší a krvácanie menšie, čo zvyšuje prehľad v operačnej rane. Hojenie je navyše rýchlejšie s menším počtom komplikácií a menej bolesti. Zvyčajne pacient nepotrebuje v domácom ošetrení žiadne analgetiká a nemá výraznejšie obmedzenia v športe či fungovaní v bežnom živote. Pokiaľ je však znamienko podozrivé, resp. má potenciál premeny do rakovinového typu, tak je samozrejmosťou histologické vyšetrenie.
Danú metódu odstránenia volíte vy ako lekár, alebo si ju vyberá pacient?
Častokrát chce pacient odstrániť znamienko laserom, ale vždy sa snažím zohľadniť v prvom rade zdravotné hľadisko. A samozrejme pokiaľ je to možné tiež preferujem túto metódu. Pacientovi sa snažím vždy vysvetliť výhody a nevýhody zvažovanej metódy.
Je odstraňovanie laserom celkom bezpečné? Niektorí odporcovia tejto metódy odstraňovania sa proti nej ohradzujú tvrdením, že ak znamienko „spálite“ nedá sa už poslať na histologické vyšetrenie, ktoré by mohlo preukázať, že sa jednalo o melanóm.
Súhlasím, vypaľovanie pigmentových névov alebo sporných znamienok je veľkým rizikom jednak pre pacienta, ale aj pre lekára. Preto pigmentované znamienka a všetky podozrivé útvary vyrežem laserovým nožom aby bolo možné materiál odoslať na histologické vyšetrenie a vedel som presne o ktorý druh znamienka sa jedná.
Čo pri odstraňovaní laserom pacient cíti? Je to len teplo alebo bolesť?
Pokiaľ je útvar umŕtvený anestetikom tak necíti nič, len dotyk v mieste. Pokiaľ je útvar menší a pracujeme bez anestézy pocit by som prirovnal skôr k páleniu takže teplo. V každom prípade príjemný pocit to nie je, ale ani žiadna hrôza. Vydržia to aj deti a dokonca aj my chlapi 🙂
Je nejaké ročné obdobie pre výber znamienok z hľadiska hojenia a jednoduchšej starostlivosti o „ranu“ vhodnejšie ako iné?
Všeobecne rany sa nehoja ideálne pokiaľ je koža namáhaná slnením, častým a dlhým kúpaním prípadne je rana mechanicky dráždená. Preto odporúčam zákroky, ktoré je možné odložiť riešiť mimo leta.
Napadá vám na záver nejaký mýtus spájajúci sa s touto témou, ktorý by ste rád vyvrátil?
Mýtus, ktorý ma ako prvý napadol a ktorému verí veľa pacientov sa týka výrastkov na krku, v podpazuší na viečkach a ešte pár lokalitách. Z mojich skúseností si značná časť pacientov myslí, že to od niekoho „chytili“, že sa jedná o infekčné ochorenie. Ale je to len mýtus. Jedná sa o rodovú predispozíciu, ktorá sa manifestuje u niektorých členov rodiny a je dedične podmienená. Mýtov v dermatológii a celej medicíne je samozrejme veľa. Medicína je forma umenia a k umeniu patrí aj bohatá história prepletená legendami a mýtami.
1 komentár
Veľmi dobrý odborný článok. Ďakujem 🙂