Zápal močových ciest – čo pomáha a kedy navštíviť lekára

Autor: spokojná mama

Zápal močových ciest môže trápiť ženy aj malé dievčatká. A to až o 50-krát častejšie ako mužov. Pálenie, rezanie, neustále nutkanie chodiť na toaletu, ale aj zvýšená teplota signalizujú, že s telom nie je niečo v poriadku. Ako riešiť počiatočné príznaky zápalu močových ciest, kedy vyhľadať pomoc lekára a čo v prípade, ak váš stav prerastie do chronických ťažkostí vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 

Zápal močových ciest – denná diagnóza

Pediatri aj všeobecní lekári pre dospelých sa svorne zhodujú v tom, že zápaly močových ciest sú v ich ordináciách takpovediac na dennom poriadku. Infekcie tohto typu až v 85% prípadov spôsobuje baktéria E. Coli a môže postihnúť akúkoľvek časť vylučovacej sústavy od močovej rúry cez močový mechúr až po obličky. Zápal močových ciest -príčinyKeďže anatómia tu hrá v neprospech žien, bolestivé pobyty na toalete viac postihujú ženy a dievčatá ako mužov a chlapcov.

 

Zápal močových ciest má viaceré príčiny

Prechladnutie počas chladných sychravých dní však len veľmi ojedinele spúšťa samotný zápal. Príčin vzniku nepríjemných bolestí je viacero. K najčastejším patrí nesprávna hygiena po stolici, ale predovšetkým po sexe. Ak ste na problémy podobného typu citlivá, odborníci odporúčajú pred ním a hlavne po ňom vyprázdniť mechúr. Na mieste je aj sprcha s prípravkom na intímnu hygieny a preventívne preparáty na báze D-manózy. Ďalším spúšťačom zápalu dokáže byť aj dlhšie sedenie na studenej lavičke či zemi, nevhodná spodná bielizeň a v letnom období zas mokré plavky.

 

Zápal močových ciest a prvá pomoc

Čo však robiť, keď ucítite prvé tlaky v podbrušku, počas alebo po močení silnú rezavú bolesť a moč silno zapácha? V prvom rade zabudnite na všetky sedavé kúpele, ktoré celý stav ešte zhoršia. Zakrúťte sa do deky, vystrite nohy, navarte si urologický čaj a pite veľa vody. Na zahodenie nie sú ani voľnopredajné prášky či sirupy s obsahom brusníc a už vyššie spomínanej D-manózy. Ak bolesť do 24 hodín nepoľaví, ale sa naopak zhoršuje, neodkladajte návštevu lekára. Zápal močových ciest sa lieči antibiotikami. Na vyšetrenie bude doktor potrebovať vzorku moču. Tú si môžete so sebou pribaliť už pred návštevou ambulancie. Skrátite tak čas na výsledky kultivácie, ktorých úlohou je potvrdiť prítomnosť baktérií ako aj ich citlivosť na antibiotiká.

Čo ak sa zápal močových ciest opakuje

Pri včasnej a správnej liečbe sa zápal močových ciest nezvykne opakovať. Pokiaľ sa však zápal poriadne neprelieči, môže prejsť do chronického stavu a spôsobiť i závažnejšie zdravotné komplikácie. Opakované infekcie, ktoré sa počas šiestich mesiacov zopakujú tri a viackrát si vyžadujú vyšetrenie u odborníka.Čo na opakovaný zápal močových ciest

V prípade žien sa zvykne okrem urológa navštíviť aj gynekológ a to aj u malých dievčat. V tomto prípade sa hľadajú príčiny opakovaných zápalov, ktoré môžu mať rôzny pôvod.

 

Tipy čo pomáha na zápal močových ciest

  • Zvýšené množstvo tekutín, vyhnite sa však káve, alkoholu a citrusovým šťavám, tie pôsobia na močový mechúr dráždivo.
  • Teplo sa obliekajte, uprednostňujte bavlnenú spodnú bielizeň, zakryte si kríže.
  • Domácu liečbu založte na urologickom čaji, brusniciach a D-manóze.
  • Výbornou pomôckou po bolestivej návšteve toalety je vyhrievaná podložka. Pamätajte si však, že bolesť odznie skôr, ak budete mať nohy vystreté, nie pokrčené.
  • Vyhnite sa sedavým kúpeľom vo vani alebo lavore, tie sa odporúčajú skôr na prevenciu ako liečbu akútneho stavu.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť