Vši u detí nie sú známkou zlej hygieny. Takto sa ich zbavíte

Autor: Paula

Strašiak ukrytý vo vlasoch, ktorý sa veľmi rýchlo šíri hlavne v kolektíve. Vši u detí sú pomerne častým problémom, s ktorým sa stretávajú deti v škôlkach a na školách.

Vši u detí

Voš je parazitický malý hmyz, ktorý napadá vlasy, ale aj kožu. Vši sa živia krvou, ich uštipnutie spôsobuje nepríjemné svrbenie. Voš hlavová napáda pokožku hlavy a vlasy, voš šatová žije na oblečení a posteľnej bielizni, odkiaľ prechádza na človeka, voš lonová sa objavuje na pokožke a ochlpení intímnych partií. To, že sa dieťa nakazí všami, neznamená, že nedodržiava dostatočnú hygienu. Vši u detí si nevyberajú, jednoducho sa v kolektíve rozšíria.

Pedikulóza, ako sa infikovanie všami nazýva, je problémom nielen malých detí. Voš sa veľmi jednoducho šíri v akomkoľvek kolektíve. Stačí chvíľka v blízkosti infikovaného človeka a môžeme si aj my odniesť neželaných hosťov v našich vlasoch. U detí sa však so všami stretávame najčastejšie, a to práve z toho dôvodu, že ide o početné kolektívy v triedach. Hoci sú vši u detí nepríjemné, dobrou správou je, že dnes si s nimi už vieme celkom rýchlo poradiť.

Príčinou môže byť aj sponka do vlasov

Najčastejšie sa vši prenášajú kontaktom „hlava na hlavu“, teda pri bežných detských hrách v škôlkach, školách a družinách, či na skupinových krúžkoch. Vši sa však môžu z jedného človeka na druhého dostať aj inými cestami. Ide najmä o:

– používanie infikovaného predmetu, napríklad gumičky a sponky do vlasov, hrebeň, vankúš a posteľná bielizeň, uterák a podobne.
– kontakt so znečisteným čalúneným nábytkom, ako napríklad kreslá, postele, pohovky
– sexuálny kontakt s nakazeným človekom (takýmto spôsobom sa prenáša voš lonová)

vši u detí

Má moje dieťa vši? Všímajte si príznaky

Hlavným príznakom toho, že sa v detských vlasoch usídlili vši, je škrabanie hlavy. Uštipnutie všou svrbí. Dieťa sa preto sústavne škrabe, a to najmä na spánkoch a na zadnej časti hlavy. Vši u detí sa prejavujú aj podráždenosťou a nervozitou, ktorá pramení hlavne zo svrbenia. Môžu sa pridružiť aj problémy so spánkom a začervenanie pokožky hlavy. Neprehliadnuteľným prejavom sú vajíčka vší (hnidy) vo vlasoch, ktoré sa nachádzajú najmä pri korienkoch.

Pedikulózu u dieťaťa odhalíte jednoducho. Rozhrňte dieťaťu vlasy a pri dobrom svetle mu poprezerajte a skontrolujte pokožku hlavy. Hmyz sa ťažšie pohybuje na vlhkej pokožke, preto je dobré hlavu najskôr jemne opláchnuť vodou. Následne vlasy prečešte hustým hrebeňom. Ak má dieťa vši, zbadáte hnidy prichytené na vlasoch – drobné okrúhle biele alebo sivé vajíčka, ktoré sa veľmi ťažko umývajú alebo vyčesávajú.

 

 

Vši u detí vyženie šampón a dezinfekcia

Liečba tohto parazitického ochorenia spočíva najmä v aplikovaní prostriedkov proti všiam. Ide hlavne o špeciálne šampóny, spreje, gély, pasty a masti. Vždy si dôkladne prečítajte, ako sa ten ktorý prostriedok používa. Okrem toho treba dezinfikovať oblečenie, vankúše a periny, hygienické potreby a ďalšie predmety, s ktorými dieťa prišlo do styku, napríklad deka na gauči, na ktorú si ľahlo, a podobne. Vši dokážu mimo tela prežiť dva dni, hnidy až desať dní. Prípravky sa zväčša nanášajú na hlavu dvakrát, aby sa zničili vši aj ich vajíčka. Následne treba vlasy umyť a rozčesať. Tým odstránime odumreté parazity.

Existuje prevencia?

Aby sme deti uchránili od vší, musíme dbať najmä na správnu hygienu. Pravidelné umývanie vlasov má byť samozrejmosť, rovnako tak i pranie a výmena posteľnej bielizne. Osobné predmety, ako napríklad sponky do vlasov, hrebene, ale i oblečenie či slúchadlá, by sa nemali zdieľať s niekým iným.

Účinnou prevenciou je vyhýbať sa preľudneným miestam a kolektívom, čo sa však v prípade detí nedá, keďže do škôlky, a najmä do školy chodiť musia. V rámci prevencie im preto pravidelne každý mesiac treba kontrolovať pokožku hlavy.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť