Stres, strach, pocit neschopnosti, únava, vyčerpanosť, frustrácia… aj toto sú pocity, ktoré prežíva nejeden rodič, ak bábätko pričasto neutíšiteľne plače. Neraz to vyústi do toho, že rodič bábätkom zatrasie. Syndróm traseného dieťaťa nie je ničím novým, a predsa o ňom veľa nevieme. O čo ide, ako sa prejavuje, koho sa týka a ako mu predchádzať?
Syndróm traseného dieťaťa – Čo to vlastne je?
Každému občas dôjde trpezlivosť a „vybuchne“. Rodičia o tom vedia svoje. Výchova detí a starostlivosť o ne nie je práve prechádzka ružovou záhradou. Neprestávajúce záchvaty plaču novorodenca a malého bábätka, záchvaty vzdoru, sústavné dožadovanie sa pozornosti, vynucovanie si niečoho, čo si dieťa v danej chvíli zmyslí… Je toho veľa. Keď sa k tomu pridá frustrácia, vyčerpanosť, obrovský deficit spánku, aký rodičia najmä po narodení bábätka zažívajú, nenaplnenie svojich základných potrieb, stáva sa, že rodič reaguje omnoho prudšie a impulzívnejšie, než ak by boli jeho potreby naplnené a bol by v pohode. A tak sa niekedy prihodí, že v zúfalstve rodič dieťaťom zatrasie.
Zatrasenie dieťaťom sa deje na rukách, ale ide aj o natriasanie v kočíku, či iné neprimerané a prudké pohyby. Vo väčšine prípadov to spúšťa veľmi dlhý a neutíchajúci plač bábätka, ktorý vyčerpaného rodiča privedie až k takejto neuváženej reakcii.
Neupokojí, navyše môže ublížiť
Syndróm traseného dieťaťa sa označuje aj skratkou SBS – z anglického Shaken Baby Syndrome. Niekedy sa udeje vedome, čo v podstate môžeme označiť ako týranie dieťaťa. Často však ide o nevedomé ublíženie bábätku z nepozornosti, ľahkovážnosti, alebo vo vypätých situáciách. Dieťa si môže poraniť hlavu rôzne, napríklad pri páde z bicykla. Tu však nejde o poranenie v kontexte traseného dieťaťa. K traseniu najčastejšie dochádza tak, že rodič, alebo iná osoba drží bábätko pod pazuchami a silné ním zatrasie. To vedie k nekontrolovateľnému pohybu hlavičky dieťatka.
Čo sa deje v bábätku pri otrasoch
Keď rodič bábätkom zatrasie, môže mu spôsobiť vnútorné poranenie. Syndróm traseného dieťaťa je zranenie, ktoré teda vzniká použitím fyzickej sily (nejde o úraz). Syndróm môže vzniknúť aj následkom fackania alebo silného odstrčenia.
Pri takejto nevhodnej manipulácii s bábätkom dochádza k poraneniu mozgu a neraz i chrbtice. Krčné svaly malého dieťatka ešte nie sú dosť silné na to, aby udržali hlavičku. Pri prudkom pohybe, akým trasenie rozhodne je, dochádza k nárazom mozgu bábätka do stien lebky, čo môže viesť až k deformácii mozgových ciev a nervov, ako aj k poškodeniu mozgových tkanív. Toto vnútorné poranenie sa môže prejaviť opuchom mozgu, krvácaním do sietnice, zlomenými krčnými stavcami a dokonca môže zapríčiniť až smrť bábätka.
Príznaky sa nemusia prejaviť ihneď. Stáva sa, že sa následky zatrasenia ukážu neskôr, napríklad až po šiestom roku života v podobe zaostávania a spomaleného vývinu.
Nepodceňujte príznaky
Prudké pohyby s bábätkom, silné natriasanie v kočíku, náraz alebo zatrasenie zanecháva na malom telíčku stopy, ktoré netreba podceniť. Napovedajú, že sa deje niečo vážne, čo treba riešiť. Syndróm traseného dieťaťa sa prejavuje sťaženým dýchaním, slabosťou, vracaním, neraz sa objavujú tiež kŕče. Prítomná je tiež veľká podráždenosť, alebo, naopak, letargia. Najčastejšími obeťami symptómu SBS sú detičky do jedného roku života. Nie je však výnimkou, že sa problémy objavia až po štvrtých narodeninách.
Syndróm traseného dieťaťa – Takto mu môžete predchádzať
Čo plačúce bábätko skutočne najviac potrebuje je láskavý a pokojný rodič. Zostať pokojný, keď dieťa neutíšiteľne plače dlhý čas, môže však byť veľmi náročné. Ale aby sme situáciu dokázali zvládnuť, je to nevyhnutnosť. Naučiť sa regulovať svoje vlastné emócie, ktoré v nás vyvolávajú emócie detí a najmä ich plač, je aj cestou, ako predchádzať problému zvanému syndróm traseného dieťaťa.
Viete si vo vypätých situáciách udržať chladnú hlavu a zachovať pokoj? Tu je zopár tipov, čo robiť, keď bábätko príliš plače, my si už nevieme poradiť a cítime, že nervozita, stres a frustrácia v nás narastá.
Otužovanie detí
1. Upokojte seba, upokojíte aj dieťa
Nie nadarmo sa hovorí Spokojná mama = spokojné dieťa. Je veľmi dôležité vedieť sa upokojiť, aj keď je to v danej chvíli náročné. Hľadajte spôsoby, ako si dopriať chvíľku pre seba a navrátiť vnútorný pokoj. Niekomu vyhovuje krátka meditácia, inému krátke dychové cvičenia alebo pohyb. Pomáha uvedomiť si, že bábätko neplače naschvál, že nám to nerobí náročky.
2. Odíďte z vypätej situácie
Ak vás sústavný plač vášho bábätka privádza do zúfalstva a cítite, že už „meliete z posledného“, odíďte od bábätka na chvíľu do vedľajšej miestnosti. Položte dieťa do postieľky a choďte sa upokojiť vedľa bez neho. Povedzte si, že je normálne, že bábätko plače naďalej a že môže plakať, kým sa vy dáte do poriadku. Plač je zatiaľ jeho jediná komunikácia. Predýchajte sa, pustite si na krátky moment hudbu, udrite do vankúša, pomodlite sa, zameditujte si, zapchajte si na chvíľu uši… skrátka urobte čokoľvek, čo vám aspoň trochu pomôže zachovať si pokoj. A až potom sa opäť vráťte k bábätku. Vedieť si dať takto stopku od vlastných impulzívnych reakcií a aspoň na krátku chvíľu odísť je základom k tomu, aby sa syndróm traseného dieťaťa u vás neobjavil.
3. Nebráňte sa pomoci
Na dieťa ste tu dvaja – vy a váš manžel / partner. Nehanbite sa ho požiadať o pomoc, nemusíte predsa všetko zvládať úplne sama. Dajte dieťa do rúk jeho otcovi a vy si doprajte aspoň pár minút pre seba na upokojenie. Vždy je lepšie, ak môžete dieťatko zveriť aj niekomu inému. Partnera môže nahradiť aj vaša mama, svokra, švagriná, kamarátka, skrátka ktokoľvek vám blízky, na koho sa môžete obrátiť, ak partner v danej chvíli nemôže, pretože je napríklad v práci. A ak s dieťatkom predsa len musíte zostať sama, veľmi vám môže pomôcť aj krátky telefonát s blízkou osobou. Mamičku často „naštartuje“ a nabije dobrou náladou už len krátke vymenenie si starostí v rozhovore s kamarátkou – inou mamičkou. Obklopte sa takými ľuďmi. A ak je toho na vás naozaj priveľa, nebráňte sa ani pomoci psychológa. Nie je to žiadna hanba.
4. Hľadajte príčiny plaču
Bábätko nechce plakať, ani jemu to nie je príjemné. Malé dieťa má na svoje správanie vždy nejaký dôvod. Sústreďte sa preto na hľadanie príčiny plaču vášho bábätka. Môže to byť kolika a bolesť bruška. Alebo má bábätko reflux a potrebuje, aby ste ho zdvihli do zvislej polohy. Môže ho škriabať plienka na zadočku, alebo mu prekáža štítok na oblečení. Možno sa niečoho zľaklo a teraz sa nevie upokojiť. Nie je hladné alebo smädné? Nemôže byť prestimulované? Rodičovstvo je veru zo začiatku jedna veľká detektívka, musíte pátrať po príčinách, keďže dieťatko vám ešte samé nepovie, čo je vo veci.
5. Starajte sa v materstve aj o seba
Mamičky často dávajú seba na úplne posledné miesto. Najprv nakŕmia deti, potom manžela. Psa, mačku, rybičky v akváriu. Potom zavesia vyprané oblečenie. Umyjú riad a poupratujú detskú izbu. Vynesú smeti, navaria obed a až potom, ak vlastne vôbec zostane nejaký čas, si doprajú niečo pre seba, napríklad kávu, alebo zopár strán v rozčítanej knihe. Tento prístup je síce obetavý a láskavý, ale nie voči vám. Buďte láskavá aj sama k sebe a dajte svoje potreby na prvé miesto. Až keď sama načerpáte zo svojich zdrojov, budete mať energiu znova s láskou rozdávať ostatným okolo. Aj keby to malo vyzerať len ako pársekundové nadýchanie sa čerstvého vzduchu na balkóne, urobte to pre seba. Všetko ostatné na tú krátku chvíľu predsa môže počkať.