Spánok bábätiek a detí je azda najdiskutovanejšou témou mamičiek. Spočiatku spí bábätko často, postupne sa spánok skracuje na 3 denné spánky, neskôr dieťa potrebuje spinkať 2-krát počas dňa a napokon spí len raz, zvyčajne po obede. Nakoniec už denný spánok dieťa nepotrebuje vôbec. Uspávanie je kapitolou samou osebe. Kým niektoré mamičky dieťatko uložia do kočíka alebo postieľky a dieťa spokojne spinká aj dve – tri hodiny, iné mamy musia dieťa nosiť v nosiči a pohojdávať sa na fitlopte, ťapkať ho po zadočku, alebo dojčiť počas celého spánku, aby sa nezobudilo. Rodičia sú ochotní urobiť všetko, len aby ich dieťa zaspalo. Čo však v prípade, že dieťa nechce spať?
Prečo dieťa nechce spať
Ráno skoro vstalo, celé dopoludnie sa hralo, bolo s mamou na prechádzke, na ihrisku, v obchode, na pošte, je unavené, ale napriek tomu nechce spať. Malé deti spánok veľmi potrebujú. Nielen v noci, ale aj počas dňa. Sú ako špongie, ktoré všetko absorbujú, ich mozog neustále pracuje. Preto si potrebujú oddýchnuť, aby sa dostatočne zregenerovali a nabrali novú silu a energiu. Docieliť, aby dieťa vedelo zaspať a malo kvalitný spánok bez častého budenia, je proces. Ak bábätko napríklad zaspáva zakaždým pri dojčení, nemôžeme od neho čakať, že zo dňa na deň bude vedieť zaspať bez materského mlieka. Toto platí na všetky spôsoby zaspávania. Keď je dieťa zvyknuté, že zaspáva pri uspávanke, na rukách, na fitlopte, v kočíku, hladkaním či ťapkaním, bude si tento svoj uspávací prostriedok vyžadovať pri každom zaspávaní.
Príčin, prečo dieťa nechce spať, môže byť viacero. Rodičia by preto mali vedieť vytvoriť vhodné podmienky na spánok. Častou chybou je, že rodičia vlastne ani nevedia, v akom prostredí by malo ich dieťa ideálne podmienky, aby mohlo spokojne spať.
Melatonín – Hormón spánku neblokujte
V súvislosti so spánkom by sme nemali opomenúť melatonín. Je to hormón, ktorý sa tvorí v žľaze medzimozgu zvanej epifýza. Hlavnou úlohou tohto hormónu je riadenie a regulácia spánkového rytmu. V našom tele sa melatonín začne vyplavovať spravidla po zotmení. Dôležitú úlohu pritom zohráva genetika, a teda to, ako má človek „nastavené“ vnútorné hodiny. Niekomu sa teda melatonín začne vyplavovať skôr, iný ide do postele neskôr. V prípade, že epifýza neprodukuje dostatok melatonínu, objavujú sa poruchy spánku. Je veľmi potrebné vedieť, čo môže negatívne ovplyvňovať vyplavovanie hormónu spánku, ako sa melatonínu hovorí. Je to najmä modré svetlo z obrazoviek a displejov vo večerných hodinách, umelé osvetlenie, ale aj konzumácia nápojov s obsahom alkoholu a kofeínu. V prípade detí ide najčastejšie o nedostatočne zatemnenú miestnosť, v dôsledku čoho je v detskej izbe viac svetla, než je vhodné.
Chyby pri uspávaní – Toto bráni dieťaťu v spánku
Čo najviac potrebujeme všetci, aby sme zaspali? Predovšetkým tmu, ticho, príjemnú teplotu v miestnosti a pokoj. Niekedy nám bránia zaspať aj neustále myšlienky na niečo, čo sme počas dňa zažili, alebo sa v duchu pripravujeme na niečo, čo nás čaká nasledujúci deň. Platí to pre nás dospelých, ale aj pre deti. Aj ony potrebujú vhodné prostredie a podmienky na to, aby sa im bez problémov podarilo zaspať. Spánok bábätiek a malých detí je síce rozdielny od spánku rodičov, čo sa týka striedania jednotlivých spánkových cyklov. Ale dobré zaspávanie závisí aj od dobre vytvorených podmienok v izbičke. Ako rodičia sa môžeme niekedy, hoci nevedomky, dopustiť viacerých chýb, kvôli ktorým následne naše dieťa nevie zaspať, alebo dieťa nechce spať. O čo teda ide?
Príliš veľa svetla
Priveľa svetla presvitajúceho cez okná v izbe, alebo svetlo z umelého osvetlenia môže pôsobiť rušivo a aj potláčať vyplavovanie melatonínu. Je preto vhodné používať zatemňovacie závesy, ktoré účinne vytvárajú v izbe tmu aj počas slnečných dní. Zatemniť izbu by mal byť prvý krok k tomu, ako uspať bábätko, ale aj väčšie dieťa.
Obrazovka pred zaľahnutím do postele
Mnoho rodičov púšťa deťom pred spaním rozprávky. Nie je na tom nič zlé, avšak len v prípade, že sa deti pozerajú na obrazovku krátko a najneskôr dve hodiny pred uložením do postele. Rozprávka by mala byť pokojná, aby zbytočne deti nerozrušila. Stáva sa, že dieťa nechce spať práve preto, že rozmýšľa nad pozeraným príbehom, alebo sa niečoho, čo videlo, bojí.
Priveľa tekutín
Vo večerných hodinách nie je vhodné podávať dieťaťu priveľa tekutín. Je dobré, ak sa pri večeri dostatočne napije, ale následne by už do uloženia malo vypiť iba trošku, aby nebolo smädné. V opačnom prípade sa bude budiť, pretože bude potrebovať ísť na záchod. Platí to najmä pre deti, ktoré už nenosia plienky. Malé bábätká sa dojčia alebo pijú umelé mlieko, čaj či vodu aj počas noci a na potrebu vyprázdniť sa ešte nereagujú úplným zobudením.
Ťažké jedlo
Pred spaním nie je dobré veľa piť, ale ani veľa jesť. Niektoré jedlá môžu deťom spôsobovať bolesť bruška. Ide hlavne o ťažšie stráviteľné jedlá. Ak zvyknete deťom na večeru variť, vyhnite sa vyprážaným tučným jedlám. Taktiež zvážte sladké mliečne kaše vo večerných hodinách. Kombinácia bielkovín a sacharidov môže spôsobovať nadúvanie, keďže sacharidy sa trávia inak ako bielkoviny. Niektorým deťom to problém nerobí, treba tie svoje odpozorovať.
Prečo sa dieťa v noci často budí?
Nadmiera stimulov
Možno ste si všimli, že vaše dieťa nechce spať, ak ste počas dňa mali množstvo aktivít, návštev nových miest, stretnutí s cudzími ľuďmi a podobne. Najmä bábätká to môžu zle spracovávať a v dôsledku veľkého množstva stimulov nevedia zaspať. Snažte sa preto aspoň dve hodiny pred uložením dieťa upokojiť napríklad stlmením zvukov a svetiel v domácnosti.
Narušenie denného režimu
Podobne ako nadmiera stimulov, aj narušenie denného režimu môže viesť k neschopnosti pokojne zaspať. Deti majú rady režim – v tom zmysle, keď sa denné aktivity opakujú v rovnakom alebo aspoň v podobnom čase. Znamená to pre ne istotu, vedia, čo majú čakať a čo sa bude diať. Mamičky však nemajú rady stereotyp, preto chodia s deťmi na rôzne detské krúžky, babyplávanie, baby balance, montessori aktivity a podobne. Nie je na tom nič zlé, práve naopak. Avšak aj toto svojim spôsobom môže narušiť zabehnutý režim dieťatka a to potom môže horšie zaspávať. I keď je pravda, že zväčša je dieťa po aktívnom dopoludní unavené a vďaka tomu rýchlejšie zaspí. Je to veľmi individuálne.
Niekedy môže pre dieťa predstavovať narušenie režimu aj obyčajná návšteva starých rodičov alebo priateľov. Ak plánujete návštevu, snažte sa o to, aby bol doma pokoj aspoň dve hodiny pred ukladaním detí do postele. Najmä, ak máte malé deti, návštevy plánujte v skorších popoludňajších hodinách a večer už buďte doma len sami v rodinnom kruhu.
Teplota v miestnosti
Chlad, ale aj prílišné teplo nás môžu budiť zo spánku. Ideálna teplota v miestnosti, kde spíme, by mala byť o niečo nižšia než teplota v iných miestnostiach v byte alebo v dome. Pre spánok je optimálna teplota v rozmedzí 18 – 22°C, a to celoročne, v zime i v lete. V letných mesiacoch deti obliekame na spánok do ľahkého pyžamka a aj letná prikrývka by mala byť tenšia. Ak používate spacie vaky, tie by mali byť tenké, v zime, naopak, hrubšie. Počas letných horúčav môžete dieťa nechať v spacom vaku iba v plienke bez pyžamka (na denné spánky). Samozrejme, všetko závisí od toho, ako máte u vás doma. Niekto má chladnejšie, iný zasa horúco.
Súrodenecké ponocovanie
Jedným z dôvodov, prečo dieťa nechce spať, môže byť súrodenec, alebo súrodenci. Dieťa môže počuť brata alebo sestru, ktorí cez deň nespia v tom čase, ako ono. Prípadne sa rušia navzájom v detskej izbe, smejú sa a rozprávajú. Najmä s príchodom druhého dieťaťa do rodiny si musia všetci zvyknúť na bábätko, rovnako tak aj prvé dieťa, ktoré bolo doteraz samo. Odrazu musí byť potichu, keď bábätko spí, musí sa s mamou prechádzať po vonku, keď druhé dieťa spí v kočíku a večer, keď chce zaspať aj ono, počuje neutíchajúci plač. Aj toto môže spôsobovať odmietanie spánku, prípadne sa dieťa dožaduje väčšej pozornosti pri zaspávaní. Časom sa to zvykne upraviť, keď sa situácia doma ustáli.