Do ambulancie lekára nás doženie poväčšine choroba. Chrípka, nachladnutie, horúčka či kašeľ sú azda najčastejšími dôvodmi, prečo musíme absolvovať vyšetrenie a zostať doma v posteli. Mali by sme však myslieť na svoje zdravie aj keď sme zdraví a bez choroby. Ženy by mali pravidelne vytočiť telefónne číslo svojho lekára a objednať sa na vyšetrenie. Preventívna prehliadka u gynekológa by mala byť samozrejmosťou raz do roka.
Prečo je dôležitá preventívna prehliadka u gynekológa
Do ambulancie ženského lekára sa asi žiadna žena neobjednáva s nadšením. Predsa len, ide o chúlostivú a súkromnú záležitosť. Pravidelné vyšetrenie je však namieste. Gynekologických problémov je skutočne neúrekom a pritrafiť sa môžu raz – dva. Netreba teda nad odporúčaním nechať sa raz do roka vyšetriť len mávnuť rukou. Veď sa predsa cítim dobre, argumentujú mnohé ženy. To ale neznamená, že je všetko v poriadku. Niektoré problémy sa môžu prejaviť navonok až neskôr, a potom je už komplikovanejšie ich liečiť. Je dobré, keď dokážeme neželaným komplikáciám predchádzať. A práve preto je preventívna prehliadka u gynekológa dôležitá.
Na čo máme nárok?
Preventívna prehliadka u gynekológa je komplexným vyšetrením ženských pohlavných orgánov, ktoré sa zameriava na včasné odhaľovanie zmien, porúch a ochorení. U nás na Slovensku sa na tomto vyšetrení kladie dôraz najmä na prevenciu rakoviny krčka maternice a prsníkov. Preventívnu prehliadku definuje aj zákon, podľa ktorého majú ženy nárok na gynekologické vyšetrenie raz ročne, a to od dovŕšenia 18. roka veku, alebo od prvého tehotenstva. Súčasťou prehliadky je tiež skríning rakoviny krčka maternice (týka sa žien vo veku 23 – 64 rokov) a skríning rakoviny prsníka (pre ženy vo veku 40 – 69 rokov).
V rámci preventívnej prehliadky gynekológ vyšetruje aj prsníky a posiela ženu na ultrasonografiu prsníkov, ktorá sa realizuje každé 2 roky. Počas tehotenstva má žena nárok na pravidelnú prehliadku každý mesiac a tiež na kontrolu 6 týždňov po pôrode (vyšetrenie po šestonedelí).
Preventívna prehliadka u gynekológa – Ako prebieha
Na preventívne vyšetrenie je potrebné sa objednať – telefonicky alebo osobne, podľa požiadaviek konkrétneho gynekológa. Na začiatok sa s vami lekár porozpráva, aby zistil potrebné informácie o vašom aktuálnom zdravotnom stave. Je potrebné oboznámiť ho so všetkým, vrátane prekonaných ochorení, absolvovaných operácií a iných zákrokov a v neposlednom rade o vašom menštruačnom cykle. Pred samotným vyšetrením si preto pripravte dátum poslednej menštruácie. Najmä menštruácia po pôrode sa môže meniť, čo sa týka intenzity alebo dĺžky krvácania, upovedomte preto lekára s každou zmenou, ktorú ste zbadali. Ak ste menili gynekológa, bude sa vás na preventívnej prehliadke pýtať aj na rodinnú anamnézu – predovšetkým ide o výskyt rakoviny a iných vážnych ochorení v rodine.
Vracanie – Čo robiť, keď dieťa vracia
Po rozhovore sa prejde k samotnému vyšetreniu. Lekár vyšetrí pohmatom pošvu aj krčok maternice. Je dôležité spomenúť, ak vás trápi výtok, svrbenie, pálenie, zápal alebo akýkoľvek iný diskomfort. Odoberie vzorku na mikrobiologické a cytologické vyšetrenie. Preventívna prehliadka u gynekológa zahŕňa tiež vyšetrenie ultrazvukom, ktorým sa skontroluje stav vaječníkov a maternice.
Cytologické vyšetrenie krčka maternice sa robí ženám vo veku 23 – 64 rokov v ročnom intervale. Ak by bol nález pozitívny, lekár určuje ďalší postup. V prípade dvoch po sebe nasledujúcich negatívnych nálezov sa môže prejsť k intervalu vyšetrenia každé 3 roky.
Čaká vás preventívna prehliadka u gynekológa? Takto na ňu nezabudnete
Stáva sa, že popri deťoch, práci a celom tom kolotoči v domácnosti žena jednoducho zabudne na to, že by mala absolvovať preventívnu prehliadku. Môžete sa inšpirovať našimi tipmi, aby ste si svoje vyšetrenie naplánovali včas a nezabudli naň.
1. Plánujte si vyšetrenie každý rok v rovnakom čase, napríklad v rovnakom mesiaci.
2. Môžete si preventívnu prehliadku naplánovať v čase narodenín vášho dieťaťa. Každoročná spomienka na jeho príchod na svet vám pripomenie, že je čas zavolať lekárovi.
3. Napíšte si na papierik dátum poslednej preventívnej prehliadky a dajte si ho na viditeľné miesto, napríklad na chladničku.
4. Vopred si do kalendára alebo do diára zaznačte dátum, kedy lekárovi zavoláte a objednáte sa.
5. Nastavte si pripomienku na mobile.
6. Dohodnite sa s kamarátkou a naplánujte si preventívnu prehliadku v rovnakom čase. Ak jedna z vás zabudne, druhá jej to môže pripomenúť.