Opičie kiahne – reálna hrozba, alebo zbytočný strašiak?

Autor: spokojná mama

Začiatkom júla bol na Slovensku laboratórne potvrdený prvý prípad opičích kiahní. Počas ďalších troch júlových týždňov, boli zaznamenané ďalšie dva prípady. K prenosu ochorenia došlo pravdepodobne v zahraničí. Infikované osoby nepodcenili príznaky ochorenia a vyhľadali lekára, ktorý vykonal ďalšie vyšetrenia.

V súvislosti s opičími kiahňami sa síce pandémia nepredpokladá, avšak nakoľko ľudia v tomto období veľa cestujú, môže počet potvrdených prípadov stúpať aj na Slovensku.

 

Čo sú opičie kiahne?

Opičie kiahne sú vírus z rodu Orthopoxvirus (MPXV), čeľaď Poxviridae a jeho prirodzenými hostiteľmi sú pravdepodobne opice, hlodavce a veveričky. Zistené boli dve skupiny – západoafrická, kde je riziko úmrtia do 1% a konžská s rizikom úmrtia do 10%. Riziko úmrtia je síce nízke a nejde ani o nové ochorenie, avšak doteraz boli prípady tohto ochorenia evidované iba na území Afriky. Najnovšie sa vírus opičích kiahní (západoafrická skupina) začal šíriť aj na ďalšie kontinenty a preto o ňom počujeme stále častejšie.

 

Ako sa šíria opičie kiahne?

Vírus opičích kiahní sa do ľudského organizmu dostáva dýchacími cestami, sliznicami alebo pri poranení kože. Nakaziť sa možno od iného človeka alebo od zvieraťa, čo môžeme nateraz vylúčiť, keďže prítomnosť vírusu u zvierat u nás potvrdená zatiaľ nebola.

K prenosu z človeka na človeka môže dôjsť buď priamo a to kontaktom s infekčnými léziami (vyrážkami), telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas dlhodobého kontaktu alebo nepriamo cez kontaminovanú posteľnú bielizeň, uteráky, oblečenie. Tento vírus je prenosný aj pohlavným stykom a rizikovými osobami sú v tomto smere najmä ľudia, ktorí majú príležitostný sex alebo viac sexuálnych partnerov.

 

Aké sú príznaky?

Na začiatku sú príznaky podobné ako pri chrípke, čiže bolesť hlavy, horúčka, zimnica, bolesti svalov, únava, opuch lymfatických uzlín. Typická vyrážka sa objaví zväčša do 3 dní od nástupu niektorého z príznakov a výsyp začína väčšinou na tvári a postupuje smerom dole. Vyrážky sa môžu objaviť aj v oblasti intímnych partii. Inkubačná doba je 5-21 dní. Príznaky odznejú do 2-4 týždňov a neinfekčným je človek až po odpadnutí poslednej chrasty.

Stanoviť teda, či sa jedná o vírus opičích kiahní, je dosť ťažké, keďže príznaky sú ako pri chrípke a boli aj prípady, kedy sa príznaky prejavili až po výsype. Okrem toho sa predpokladá, že človek je infekčný už počas prvých príznakov. Zaznamenané boli aj prípady len s jednou alebo pár vyrážkami, čo môže človek často prehliadnuť a nevedomky tak šíriť ochorenie ďalej.

opičie kiahne

Ako prebieha liečba?

Liečba je skôr symptomatická – podávajú sa lieky na zníženie horúčky (odporúča sa s obsahom paracetamolu) a proti bolesti, antihistamiká proti svrbeniu, na vysušenie vyrážok Betadine alebo mlieko Tanno- Hermal (v minulosti často aplikovaný tekutý púder sa dnes už neodporúča). Dôležitá je aj podpora imunity a obranyschopnosti organizmu.

Každý prípad je ale individuálny, takže závažnosť ochorenia by mal vždy posúdiť lekár. Liečba antivirotikami alebo hospitalizácia je skôr ojedinelá a nutná iba pri závažnom priebehu ochorenia.

 

Ako sa dá preventívne chrániť?

V prípade príznakov ochorenia sa v rámci prevencie odporúča v prvom rade izolovať chorého – musí sa vyhýbať najmä kontaktu s najrizikovejšími skupinami (malé deti, tehotné ženy, ľudia s oslabenou imunitou a starší ľudia, ktorí nie sú očkovaní proti pravým kiahňam) a aj kontaktu s domácimi miláčikmi a inými zvieratami. Pri potvrdení ochorenia je dôležité až do úplného vymiznutia vyrážok obmedziť akýkoľvek úzky telesný kontakt s inými ľuďmi. Pravidelne treba dezinfikovať hlavne tie povrchy, ktorých sa často dotýkame. Rovnako je potrebné kontaminované obliečky a oblečenie prať minimálne na 60°C a koberce, matrace a iné bytové doplnky zas vyčistiť parou.

Vakcína proti opičím kiahňam nie je dostupná. Podľa údajov WHO efektívnu ochranu až do 85 % poskytuje registrovaná vakcína proti pravým kiahňam (variole). Dnes sa už touto vakcínou na území Slovenska neočkuje.  Posledná povinná vakcinácia bola v roku 1976, keďže potom bolo toto ochorenie vyhlásené za potlačené.

Podľa odborníkov, nie je dôvod na obavy z ďalšej pandémie. Ďalším faktom, pre ktorý môžeme ostať pokojní je, že opičie kiahne majú v drvivej väčšine prípadov ľahký priebeh.

 

1 komentár

Renáta 26. augusta 2022 - 12:26

Poučný článok – dakujeme ♥

Odpovedať

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť