Nenahraditeľná, jedinečná a doslova zázračná – taká je pupočníková krv. Odobrať sa dá iba raz, ale pomôcť počas života môže opakovane aj viackrát. Odber pupočníkovej krvi môže dieťaťu zachrániť život.
Pupočníková krv
Liečba pupočníkovou krvou je unikátnym spôsobom liečby pomocou krvi odobratej z pupočníka alebo z placenty. Pupočníková krv je komplexný biologický materiál. Je to krv novorodenca, ktorá po narodení dieťatka a prestrihnutí pupočníka zostáva v pupočnej šnúre a v placente. Obsahuje veľmi vzácne krvotvorné kmeňové bunky, ktoré nie sú zaťažené ochoreniami alebo starnutím. Tie sa používajú predovšetkým v hematológii a onkológii na liečbu leukémie, nádorových ochorení, porúch krvotvorby, ochorení krvi, na liečbu porúch metabolizmu alebo imunity. Pri týchto ochoreniach nefunguje správne tvorba krvi v kostnej dreni. Krvotvorné kmeňové bunky sa však dajú transplantovať, a to práve použitím pupočníkovej krvi.
Okrem krvotvorných buniek obsahuje pupočníková krv aj ďalšie biologicky aktívne látky, ktoré napomáhajú regenerácii procesu liečby. Jednou zo skupín týchto aktívnych látok sú tzv. mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré sú dôležité pre tkanivá pečene, svalov, kostí, chrupaviek, šliach, nervov.
Odber pupočníkovej krvi môže byť teda naozaj život zachraňujúcim rozhodnutím. Liečba pomocou pupočníkovej krvi už zachránila život mnohým deťom, ale i dospelým. Odberom týchto perinatálnych tkanív rodičia získajú pre svoje bábätko jedinečné zdroje, ktoré môže dieťa v prípade potreby použiť na liečbu počas celého života.
Odber pupočníkovej krvi
Hoci sa podľa názvu môže zdať, že ide o náročnejší zákrok, je to celkom bežný lekársky úkon. Niet sa čoho obávať. Výhody, ktoré odber pupočníkovej krvi prináša, určite prevyšujú obavy mamičiek. Prečo sa teda vôbec oplatí do toho ísť? Tu je zopár dôvodov, ktoré stoja za zváženie:
– Bunky v pupočníkovej krvi sú mladé, nie sú zaťažené získaným ochorením alebo liečbou, či starnutím
– Pupočníková krv sa dá využiť v detskom veku i v dospelosti
– Odber možno uskutočniť iba raz v živote, a to po narodení dieťaťa. Krv sa však dá využiť aj o desiatky rokov neskôr
– Pomáha pri ochoreniach, kedy štandardná liečba nestačí – napríklad pri detskej mozgovej obrne, poškodení mozgu pri narodení, či pri strate sluchu
– Je to prostriedok bežnej liečby pri mnohých závažných ochoreniach
– Odobraté kmeňové bunky sa môžu použiť aj pri liečbe súrodenca dieťaťa
– Jedinečné vlastnosti pupočníkovej krvi sa zachovajú aj pri dlhodobom uskladnení
– V prípade potreby ju majú rodičia ihneď k dispozícii
Krst dieťaťa – Čo treba vybaviť na krst?
Odber pupočníkovej krvi – Ako prebieha?
Ak zvažujete, že si tento zákrok necháte urobiť, musíte sa rozhodnúť už pred pôrodom. Svoje rozhodnutie treba oznámiť lekárovi – ošetrujúcemu gynekológovi, pôrodníkovi alebo pôrodnej sestre. Využiť môžete aj online registráciu na internete alebo telefonickú infolinku. Na začiatku vyplníte formulár a podpíšete informovaný súhlas.
Samotný odber pupočníkovej krvi sa dnes vykonáva bežne takmer vo všetkých slovenských pôrodniciach. Je to bezbolestný zákrok tak pre matku, ako aj pre bábätko. Vykonáva sa po narodení bábätka, ešte v čase bondingu po pôrode. Dá sa uskutočniť bez ohľadu na to, ako pôrod prebiehal a aj pri dotepaní pupočníka. Na odber sa používa špeciálna ihla, ktorou lekár napichne žilu z pupočnej šnúry. Tá je pripojená k vaku s protizrážanlivým roztokom, do ktorého sa krv odoberá. Následne sa odobratá pupočníková krv prenesie do laboratória, kde sa vykonajú všetky potrebné testy.
Pupočníková krv sa musí vyšetriť a po kontrole kvality je uskladnená v špeciálnych kontajneroch v pare tekutého dusíka pri teplote – 180°C. Rodičia dostanú certifikát o spracovaní pupočníkovej krvi, ktorá je následne uskladnená a k dispozícii len pre rodinu. Pupočníková krv, tkanivo placenty a pupočníka sú v prípade potreby ihneď pripravené na vydanie vlastníkom – rodičom.
Pupočníkovú krv môžete darovať
Pupočníková krv môže poslúžiť členom jednej rodiny, vtedy je uložená v rodinnej banke. K dispozícii sú však tiež darcovské banky pupočníkovej krvi. V nich je uskladnená krv na použitie pri liečbe cudzích ľudí z celého sveta, ktorí sú odkázaní na transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek. Pupočníková krv od darkyne musí spĺňať prísne medicínske medzinárodné kritériá. Po odbere sa darovaná krv vyšetrení a ak spĺňa všetky požiadavky, uskladní sa a stane sa súčasťou medzinárodnej siete darcov.
Kedy sa nemôže odber pupočníkovej krvi urobiť?
Môžu nastať okolnosti, pri ktorých nie je možné odber zrealizovať. Medzi takéto situácie patrí napríklad pôrod mimo pôrodnice, teda pôrod v sanitke alebo pôrod do vody. Odber pupočníkovej krvi sa nedá vykonať ani pri patologickom pôrode, alebo ak žena pred pôrodom krváca. Ďalším dôvodom je veľmi akútny pôrod, alebo pôrod patologického novorodenca.