Všetci novorodenci plačú. Je to ich jediný spôsob, akým môžu vyjadriť, že niečo potrebujú, alebo ich niečo trápi. Keď je však toho plaču priveľa, treba spozornieť. Rodičia hľadajú príčiny a nie vždy je na vine detská kolika či reflux. Problém môže byť niekde celkom inde. Je dôležité vylúčiť tzv. KISS syndróm. A to čím skôr.
KISS syndróm – Čo to vlastne je?
KISS je anglická skratka, pod ktorou sa skrýva slovné spojenie Kinematic Imbalance due to Suboccipital Stress. Ide o ochorenie pohybového aparátu, konkrétne krčnej chrbtice. Porucha funkcie v oblasti krčných stavcov spôsobuje nerovnováhu pohyblivosti, zvýšené napätie a poruchu symetrie pohyblivosti hlavy. V dôsledku tohto problému je narušená funkcia dvoch horných stavcov krčnej chrbtice, vďaka ktorým môžeme v zdravom stave hýbať hlavou. Keďže ochorenie postihuje práve krčné stavce, ide v podstate o akúsi blokádu krčnej chrbtice, ktorá pohyby hlavou veľmi komplikuje, až znemožňuje. Je to, samozrejme, veľmi nepríjemné, bolestivé a nesie to so sebou viaceré ďalšie pridružené ťažkosti. Niet divu, že maličké bábätko, u ktorého sa objavil KISS syndróm, usedavo plače.
Keď takmer všetko závisí od priebehu pôrodu
Nie vždy ide všetko tak, ako by sme si to priali. KISS syndróm vzniká najčastejšie v dôsledku toho, ako hlavička bábätka zostupuje do pôrodných ciest a ako nimi prechádza. Keď sa na hlavičku a krk dieťatka počas pôrodu vyvíja silný tlak, môže to prerásť až do zranenia krčnej chrbtice. Riziko vzniku tohto ochorenia sa zvyšuje, ak sa pri pôrode použijú mechanické prostriedky, ako vákuumextraktor či kliešte. Ďalším faktorom, ktorý môže na prejav syndrómu pôsobiť, je genetická predispozícia. Ohrozené sú tiež bábätká z viacpočetných tehotenstiev. Riziko je vyššie aj pri väčších novorodencoch s hmotnosťou cez 4 kilogramy. Povestná kontrolka bliká aj pri novorodencoch, u ktorých sa počas tehotenstva objavoval slabý vnútromaternicový pohyb. Príčinou tiež môže byť nevhodná poloha bábätka v maternici. Po pôrode môže ochorenie vzniknúť aj pri padnutí hlavičky bábätka dozadu („zakliknutie“ hlavičky smerom dozadu).
Ako sa KISS syndróm u detí prejavuje?
Plač je iba následkom toho, že niečo s bábätkom nie je v poriadku. Obmedzujúca blokáda stavcov krčnej chrbtice so sebou nesie rad ďalších nepríjemných komplikácií, ktoré malému bábätku sťažujú nielen pohyblivosť, ale napríklad aj kŕmenie.
Príznaky KISS syndrómu
– Asymetrické držanie hlavičky, ktorá je v úklone, alebo až v záklone
– Uprednostňovanie iba jednej strany
– Bolesť pri pohybe hlavou
– Svalové napätie
– Bábätko odmieta polohu na brušku
– Oneskorenie psychomotorického vývoja
– Sťažené satie a prehĺtanie
Vracanie – Čo robiť, keď dieťa vracia
– Výrazné ťažkosti pri dojčení, nemožnosť kojenia z oboch strán
– Slintanie
– Nespokojnosť
– Nadmerný plač, stupňuje sa pri manipulácii s bábätkom pri bežných činnostiach
– Precitlivenosť
– Problém so zaspávaním a spánkom
– Skolióza krku a trupu
– Oneskorený vývoj reči
Čím skôr sa KISS syndróm odhalí, tým lepšie. Keď sa zasiahne včas, na jednej strane sa bábätku výrazne pomôže, na druhej strane sa eliminuje riziko vzniku ďalších komplikácií, ktoré sa neriešeným ochorením môžu objaviť v neskoršom veku dieťaťa. Všetko totiž môže prerásť až do tzv. KIDD. Okrem bolesti hlavy tu nastupujú aj poruchy sústredenia, ťažkosti s učením, nočné pomočovanie, ADHD, nechutenstvo a iné.
Mamičky a oteckovia sa často preľaknú a hneď myslia na najhoršie, keď u svojho bábätka spozorujú nejaký zvláštny prejav. Jeden alebo dva príznaky, ktoré si všimnú u dieťaťa, ešte nič neznamenajú. Aby šlo o KISS syndróm, prítomných by malo byť asi desať príznakov. Vždy je však potrebné, aby toto ochorenie diagnostikoval lekár po kompletnom odbornom vyšetrení.
KISS syndróm zverte do rúk odborníka
Prvým, koho by mali rodičia vyhľadať pri akomkoľvek podozrení, ktoré majú ohľadom správneho vývoja svojho bábätka, je vždy pediater. Ten ich pri ťažkostiach s pohybom pošle k fyzioterapeutovi. Dobrou správou je, že hoci je KISS syndróm skutočne nepríjemný, je možné ho správnou fyzioterapeutickou liečbou odstrániť. Pohyblivosť krčnej chrbtice fyzioterapeut dokáže pomerne rýchlo a zároveň efektívne upraviť, čím sa normalizuje aj celkové napätie v krčnej oblasti. A to je pre malé dieťatko skutočne úľavou.