Predstavte si, že by existovalo miesto, kde by sa stretávali ľudia, len preto, aby sa chválili. Všetci sa tam budú neustále tváriť šťastne, ukazovať sa len v tom najkrajšom oblečení a prezentovať len to najlepšie zo seba. Úspech, krása, dokonalosť.
Podľahne takmer každý
Aj keď všetci poznajú pravdu a vedia, že toto miesto neodráža realitu, postupne mu podľahnú. Všetkých tých ľudí totiž stretávajú len na tomto mieste, plnom ilúzií. Vždy ich vidia len dokonale nastajlovaných a s úsmevom. Ženy tu majú plné pery, veľké prsia, ploché brušká a odvážne, dokonale sediace outfity. Nemajú šediny, vrásky, žiadne faldíky. Všetko stíhajú, tešia sa zo života a nepoznajú stres. Časom mnohí začnú veriť, že to môže byť reálne. Začnú si myslieť o tých druhých, že takto skutočne žijú. Čím viac však vídajú ich krásu a prednosti, tým viac vidia svoje nedostatky. Úplne zabudnú, že je to celé len ilúzia a začnú sa samy naháňať za dokonalosťou. Vitajte na sociálnych sieťach.
Nie. Žiadne ženy sa nebudia dokonale nalíčené a nespávajú vždy len v saténovom pyžamku. Aj ony mávajú mastné vlasy, kruhy pod očami a sem tam vyrážky na tvári. Bežne spávajú vo vyťahaných tričkách. Hádajú sa s partnermi a majú ťažké obdobia alebo dokonca depky. Pravdou ale je, že sú iné. Delia svoj život na ten pred foťákom a ten reálny. V jednom hrajú dokonalé šťastie, v tom druhom sa oň snažia.
Obyčajný príbeh – jeden z mnohých
Svoj pohľad nám priblížil aj Adam (29r.) z Bratislavy
„Život s modelkou. Ktorý muž by nechcel? Dal som sa do kopy s krásnym dievčaťom, ešte sme sa len spoznávali, no bolo nám spolu fajn. Čím viac sme sa bližšie spoznávali a púšťali si jeden druhého k telu, tým viac bol súčasťou našich životov mobil a fotoaparát. Večera CVAK, prechádzka CVAK, západ slnka CVAK. Po každom tom CVAK, prišlo niekoľkominútové ticho pri písaní popisov a hashtagov.Časom zabralo najväčšiu časť našich spoločných obedov odfotenie jej tváre s jedlom v tom správnom uhle. Začala byť nepríjemná, ak som ju odfotil ja a nedokázal som to podľa jej predstáv.
Raz sme sa kvôli tomu pri obede pohádali. Po pätnástich minútach fotografovania jej stejku a zachytenia jej „nefalšovaného“ úsmevu, bol môj obed studený a moje nervy na prasknutie. Vyčítal som jej, že sa nerozprávame len fotíme. Odišli sme každý po svojom, rozhádaní. Neskôr som našiel na sociálnej sieti jej fotku z toho obeda, s popisom „momentka“ a hashtagom #withmylove a #happymoments.Našťastie som toto šialenstvo ukončil pomerne skoro. Myslím, že človek žijúci v tomto falošnom svete, si nikdy celkom neužije ten skutočný. Neviem si predstaviť, že by to raz bola matka mojich detí a nenechala ich najesť, kým ich neodfotí. Občas mi ešte vyhodí jej fotky na sieti. Mrzí ma, keď vidím, koľko žien jej tie fotky komentuje s obdivom.
Teenageri ako obete instagramu
Ak dokáže pocity menejcennosti vyvolať sociálna sieť u dospelého človeka, čo asi dokáže urobiť s dospievajúcim dieťaťom? S človekom, ktorý sa hľadá a formuje? Tento problém sa týka hlavne dievčat, ktoré vidia nekonečné množstvo fotiek žien, upravených nielen filtrami ale aj plastickými chirurgmi. Opäť je potrebné zdôrazniť toľko omieľané – rozprávajte sa so svojimi deťmi o ich pocitoch. Podporujte ich, chváľte ich, vyzdvihujte ich jedinečnosť. Snažte sa vychovať zdravo sebavedomých jedincov, ktorí sa majú rady a hlavne, dokážu rozoznať ilúziu od reality.
Prajeme vám, aby ste žili skutočný život a nikdy sa nenaháňali za dokonalosťou. Na sociálnych sieťach (IG) je samozrejme aj množstvo inšpiratívnych profilov, ktoré stoja za sledovanie. Vyberte si, kto vám prináša hodnotu a naopak vyhodnoťte, sledovanie ktorých profilov len mrhá vašim časom.