Deň matiek – Ako vznikol a prečo sa oslavuje?

Autor: Paula

Druhá májová nedeľa u nás patrí všetkým mamám. Ku Dňu matiek sa organizujú detské besiedky v škôlkach a školách, na ktorých deti prednášajú básničky a spievajú piesne plné lásky a vďaky pre svoje mamičky. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kde, kedy a prečo vlastne vznikol tento sviatok?

 

Oslava ženskej sily

Už v dávnej minulosti si ľudia uvedomovali dôležitú úlohu materstva. Jedinečná schopnosť ženského tela vynosiť a priviesť na svet nový život sa oslavovala naprieč stáročiami. Za akéhosi predchodcu dnešného Dňa matiek sa považuje staroveký sviatok rímskej bohyne Juno, patrónky vydatých žien a budúcich rodičiek, ktorý pripadal na prvý marcový deň. Tento sviatok niesol názov Matronalie. Starovekí Gréci spolu s oslavou materstva vyzdvihovali a oslavovali aj ženskú plodnosť, pričom tento sviatok sa spájal s uctievaním bohyne Kybelé, považovanej za matku bohov.

deň matiekV 16. storočí bol zavedený kresťanský sviatok Nedeľa matiek (Mothering Sunday), ktorý pripadal na štvrtú nedeľu od začiatku pôstneho obdobia. V tento deň ľudia cestovali na miesta svojho pôvodného bydliska ku svojim koreňom, kde žili ich matky, čo bolo spojené s návštevou domovského kostola. V tom čase pracovalo mnoho ľudí mimo svoje rodné mesto, a tak v tento sviatok dostávali v práci voľno. Samozrejmosťou pri príchode do rodného kraja bola kytička kvetov, ktorú ľudia doniesli svojej mame, alebo do kostola.

 

Oficiálny hold všetkým matkám

Za zakladateľku Dňa matiek, aký poznáme dnes, sa považuje Anna Reeves Jarvisová, matka jedenástich detí, ktorá presadzovala dôležitosť pozdvihnúť oslavu materstva do oficiálnej roviny. Táto žena prvý raz oslavovala sviatok v rodinnom kruhu v roku 1907 v podobe omše za svoju matku. Už o rok neskôr sa tento deň oslavoval aj oficiálne v kostole v Graftone (USA). Za národný sviatok vyhlásil Deň matiek v roku 1914 americký prezident Woodrow Wilson  a odvtedy sa pravidelne oslavoval druhú májovú nedeľu v celej Amerike.

 

Deň matiek na Slovensku

U nás sa ľudia začali pohrávať s myšlienkou oslavy Dňa matiek v roku 1918, pretože práve v tomto období sa mnoho Čechov a Slovákov vracalo do rodného Československa z USA, kam odišli prevažne za prácou. Myšlienku šírila najmä Československá ochrana matiek a detí, ale tiež Červený kríž, Sokol a iné spolky. Najväčšia zásluha v úsilí o oficiálne zavedenie sviatku patrí Alici Masarykovej. V 50. rokoch bol však Deň matiek nahradený oslavami Medzinárodného dňa žien, a tak ľudia mohli vzdávať vďaku a úctu svojim mamám len v rodinnom kruhu. K oficiálnym oslavám Dňa matiek sme sa u nás vrátili až po roku 1989.

deň matiekAko sa Deň matiek oslavuje v súčasnosti?

Škôlkari a školáci pod vedením pani učiteľky pripravujú svojim mamičkám na deň matiek vystúpenie, na konci ktorého zvyknú mamičku obdarovať kvetom alebo vlastnoručne vyrobeným darčekom. Staršie deti svoje maminy obdarúvajú kytičkou alebo bonboniérou, dospeláci na návštevu svojej mamy prinesú napríklad aj fľašu dobrého vína. Deň matiek však nie je o vecných darčekoch, hoci každá žena sa nejakej drobnosti isto poteší. Ide hlavne o to, aby bola rodina spolu a aby si mamičky mohli od svojich detí vypočuť milé slová, ktoré v bežných dňoch často nepočúvajú. Veď koniec-koncov, milé mamy, čo môže byť viac, ako keď vám váš neposedný drobec s kvietkom v ruke, ktorou vás ešte len pred hodinou buchol pri svojej vzdorovitej scéne, povie naučené: „Mamička, ďakujem, že sa o mňa staráš a prepáč mi, že ťa niekedy neposlúcham,“ však? Ten pohľad a následné objatie nenahradí žiadny zakúpený darček.

 

Naše tipy na originálny darček ku Dňu matiek

Kvetmi a čokoládou samozrejme nikdy nič nepokazíte. Ak ale chcete pre svoju mamku tentoraz vymyslieť niečo originálne, určite siahnite po darčeku, ktorý má dlhšiu trvácnosť a vašu vďaku bude mamičke pripomínať ešte roky. Širokú ponuku darčekov, ktoré sú vyrobené na Slovensku, ručnou prácou, nájdete na webovom portáli www.codokazemama.sk

deň matiek

Deň matiek v roku 2023 pripadá na 14. máj.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť