Milá mamička! Zbystri pozornosť, nalej si víno, vylož nohy a čítaj! V nasledujúcich bodoch si zhrnieme chyby pri výchove našich ratolestí, ktorých sa my rodičia dopúšťame najčastejšie. Priblížime ti ich zrozumiteľne a s nadhľadom, tak ako môžu radiť len matky matke. Ak sa ťa žiaden bod netýka tak ti gratulujem. Zrejme ti chýba len kúsok k dokonalosti. Ak sa predsa len v článku nájdeš, tiež to ber pozitívne lebo poznanie je prvý krok k zmene. (Veríme, že pozitívnej.)
Najčastejšie chyby pri výchove našich detí:
1. Neustále vymýšľanie programu
Ako rodič máš pocit, že by si mala svojmu dieťaťu neustále vymýšľať program. Len aby sa nenudil/a, premýšľaš kam ho vezmeš, koho pozvať na návštevu či akú spoločenskú hru si dnes spolu zahráte? S dobrým úmyslom môžeš svojmu drobcovi prehnaným a neustálym vypĺňaním voľného času škodiť aj keď si to neuvedomuješ.
Čo sa stane ak pošleš dieťa do izby a jednoducho mu dovolíš aby sa začalo nudiť? Donútiš ho použiť svoju kreativitu a fantáziu. Dovoľ mu byť dieťaťom akým si bola kedysi aj ty. Detské a bláznivé. Bez tabletu, mobilu ale zato s vlastným svetom fantázie. Ak už dieťa naozaj tvrdí, že nevie “čo zo sebou“, skús ho trocha „naštartovať“. Daj mu napríklad veľkú kartónovú krabicu, lepidlo, nožnice a farebný papier. Garáž pre autíčka či domček pre bábiky? Fantázia začne pracovať.
2. Chceš byť jej/jeho najlepšou kamoškou
V dnešnej dobe sa snažíme byť ku svojím deťom tak priateľské, že často zabúdame, že sme v prvom rade rodičmi. Matka potom často nerozumie, prečo ju dieťa neberie vážne a nereaguje ani na jej piate upozornenie. Maj na pamäti, že rešpekt k rodičovi a láska k nemu sa vzájomne nevylučujú.
Neboj sa zvýšiť hlas či dieťa potrestať, keď si to zaslúži. Nebude ťa za to ľúbiť menej.
3. Príliš televízie, tabletu či mobilu
Tak toto je v dnešnej dobe väčšinou chyba pri výchove „numero uno“. Moderné digitálne technológie bez ktorých si už tvoj drobec nevie predstaviť deň. Alarmujúce sú však najnovšie štúdie, ktoré poukazujú na poruchy spánku, rečové chyby aj problémy s hyperaktivitou u detí, ktoré trávia hodiny s tabletom či mobilom.
Potrebuješ jasné pravidlá! Ideálnych 20 minút denne, pričom ukončenie času, vyčleneného na hru si zabezpečíš napr. budíkom. Budík jednoducho oznámi ukončenie aktivity a ty viac o tom nemusíš diskutovať.
4. Zlý príklad
Tu platí zlaté pravidlo: Správaj sa vždy tak ako chceš aby sa správali aj tvoje deti. Tak jednoducho napísané a pritom tak náročne denno denne dodržiavať však? Nemôžeš pred deťmi nadávať a potom im vysvetľovať, že je to nepekné. Rozprávať deťom čo je správne je síce pekné ale oveľa viac pochytia pozorovaním svojich vzorov a tým najväčším si samozrejme TY milá mamička. Uvedom si preto, že ak obviňuješ svoje deti za nevhodné správanie, ktoré odpozorovali od teba, je to ako by si obviňovala zrkadlo za svoj odraz.
5. Popieranie individuality detí
Porovnávanie detí s inými je zdrojom nekonečnej nespokojnosti. Je dobré vedieť čo už by malo dieťa v danom veku ovládať. Neupadnime však ale do nekonečného kolotoča porovnávania. Jedno dieťa má dobrú genetickú predispozíciu na šport iné vyniká v škole a v ďalšom zase objavíme malého Mozarta.
Obzvlášť to platí pri povahe dieťaťa. Neporovnávaj tvojho temperamentného a neposedného šintra s tichým a „uzavretým“ introvertom od susedov. Koniec koncov ak je tvoje dieťa príliš „temperamentné“ s najväčšou pravdepodobnosťou je práve tvojím zrkadlom.
Ak sa chceš vo výchove stále zlepšovať rozhodne by sme ti doporučili nejaký ten večer v týždni vymeniť žehličku za dobrú knihu zameranú na výchovu a pochopenie našich detičiek.
Aké sú tvoje chyby pri výchove, o ktorých vieš no stále sa ti to nedarí napraviť? Podeľ sa s nami o tvoje zážitky dolu v komentári.