Šlabikár šťastia: Dospelí deťom, deti svetu

Autor: spokojná mama
0 komentár

Paľko „Hirax“ Baričák je slovenský spisovateľ, hudobník, cestovateľ a fotograf. Toto je suchý formálny opis. Ak máme písať úprimne a od srdca, popísali by sme ho ako šíriteľa pozitívnej energie a človeka, ktorý vás naučí byť lepším človekom. Pretože žiaden človek nedokáže dať toľko lásky človeku, ako dokáže dať len Hirax človeku. Ale nie, to už  bol iný príbeh…

Prvý diel z jeho už štvorčlennej série motivačnej literatúry Šlabikárov šťastia je nazvaný Návrat k sebe. Pre mnohých (áno aj pre nás) bola táto knižka prelomovou knihou v oblasti motivačnej literatúry. Paľko Baričák v tejto knižke dokázal polopatisticky, (jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra by nás asi nepochválil, polopatisticky – primitívne, jednoducho – pozn. redakcie) nenútene, s láskou a humorom len jemu vlastným, vysvetliť princíp pozitívneho myslenia, sebapochopenia, sebaprijatia, odpustenia či zákony príťažlivosti (nie tej medzi mužom a ženou na to sú iné knihy).

Šlabikár je už zovšeobecnené pomenovanie knižky, ktorá deti naučí absolútne základy, ktoré musí ovládať každý človek dnešného vyspelého sveta. Šlabikáre pána Baričáka sú vlastne rovnaké. Ponúkajú ti absolútne základy, ktoré by mal ovládať každý dospelý jedinec, ktorý chce viesť hodnotný, šťastný a vyrovnaný život.

 

Šlabikár šťastia: Dospelí deťom, deti svetu

 

V poradí tretí diel Šlabikárov s týmto názvom je venovaný detskému svetu a dnes by sme ti ho radi odporučili ako tip na hodnotné čítanie.

Pán Baričák ti prostredníctvom 372 strán od ktorých sa nebudeš vedieť odtrhnúť ponúka svoj pohľad na deti a ich výchovu.

Autor nie je psychológ. Je to “len“ človek, ktorý žije svoj život najlepšie ako vie, rád analyzuje z akej príčiny sa udalosti dejú, čo nám do života majú odovzdať a ako sa z nich poučiť. Má nevídaný dar reči a prirodzenej múdrosti. Tak aj jeho štýl písania je ľahko pochopiteľný, priateľský a nenútený. Nepochybne aj preto si získal srdia toľkých čitateľov a dnes už aj návštevníkov jeho prednášok. Práve tým, že nie je psychológ ale predovšetkým manžel a otec, a svoje rady čitateľom servíruje aj prostredníctvom krátkych príbehov a skúseností z jeho vlastného rodinného života.

 

Čo v knihe nájdete?

Kniha obsahuje 5 kapitol pričom každá z nich obsahuje niekoľko podkapitol.

Tu je niekoľko z nich:

– Určovanie hraníc

-Biť, a potom radšej nebyť?

-Spoznajte osobnosť dieťaťa

-Nočník a škôlka

– Choďte s nimi von a budú vo vnútri šťastné

– Osloboďme sme od negatívneho myslenia

Je tvoja výchova autoritatívna, zanedbávajúca, benevolentná alebo sa radíš k rodičom čo vychovávajú prirodzenou autoritou? Prečo sú deti zdrojom nevyčerpateľnej energie? Aké dôležité je spoznať osobnosť svojho dieťaťa ?

Samotných podtitulov, ktorým sa autor v knižke venuje je 96 a tak sa im z pochopiteľných dôvodov nebudeme všetkým venovať.

Za všetky tak vyberáme dva úryvky:

Ukážka č. 1 : „Dôležité je, čo robíte, nie čo hovoríte“

Charakter, správanie, prejav, gestikulácia či postoje sa prenášajú, nie vyučujú. Ak deťom prízvukujete, že klamať sa nemá ale sami toto pravidlo nedodržujete, vyslovuje prázdne slová. Deti zaujímajú výhradne činy, vety zabúdajú rýchlejšie, než ich odveje jarný vánok. Napríklad keď volá šéf svojmu podriadenému, no zdvihne to jeho manželka a po dohovorenom znamení s mužom mu do telefónu povie, že manžel práve nie je doma , deti budú prvé, ktoré v priamom prenose uvidia, že sa podvádza. V duchu si povedia: Aha, takže klamať sa občas môže. Ak budete vysvetľovať deťom nejaký princíp, no sami ho porušíte, všetky slová budú zbytočné.

Ukážka č. 2 : „Choďte s nimi von a budú vo vnútri šťastné“

Istá matka poslala svoje trojročné dieťa v čistých šatách do záhrady. Za minútu bolo špinavé aj za ušami. Matka mu nahádzala po zadku, prezliekla ho a znova mu dovolila ísť do záhrady hrať sa.

Samozrejme, že sa všetko zopakovalo a opäť skončilo bitkou. Takáto výchova bude príčinou nenávisti dieťaťa k matke, prípadne ho bude formovať, aby nenávidelo samotný život. Ja tvrdím, že zdravé dieťa musí prísť z vonku špinavé.“

V knihe ďalej nájdete množstvo krátkych ale za to extrémne milých a vtipných citácií z detského sveta.

 

Pre koho kniha Šlabikár šťastia nemusí byť vhodná?

Kniha sa ti nemusí páčiť, v prípade, že hľadáš „10 zaručených trikov ako vychovať dieťa“ a nie si ochotná/ý pri čítaní premýšľať a mať myseľ aj srdce otvorené.

 

Kde kúpiš Šlabikár šťastia : Dospelí deťom, deti svetu?

Môžeš ju objednať priamo od autora v jeho eshope Hiraxshop alebo v takmer každom kníhkupectve.

Ak na čítanie nemáš čas ale knižka ťa zaujala môžeš si kúpiť jej neskrátenú audioverziu, ktorú na dvoch Cd-čkach nahovoril známy herec s charizmatickým hlasom Milo Kráľ.

Prečítala si už nejaký Šlabikár šťastia? Čo si o tejto literatúre myslíš? Podeľ sa s nami v komentári.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť