Ako láskavo odstaviť dieťa od dojčenia

Autor: Barbora Pošíková

Chcete prestať dojčiť a hľadáte spôsob, ktorý bude najlepší pre vás aj pre vaše dieťa? V tomto článku sa zamierame na láskavé postupné techniky ako odstaviť dieťa od dojčenia, ktoré vám toto prechodové obdobie môžu pomôcť zvládnuť čo najpohodovejšie.

 

Dôležitosť dojčenia:

Dojčenie je pre dieťa to najlepšie. A predsa je len a len na vás, kedy s ním skončíte .

Dojčenie je bez diskusií úžasným “vynálezom” prírody. Okrem toho, že materské mlieko zasýti, odsmädí a dodá potrebné živiny, pomáha pri termoregulácii bábätka, tíšení bolesti či psychickom upokojení. Máte ho vždy pripravené, po ruke a namiešané presne na mieru potrieb konkrétneho dojčeného bábätka. Aj keď to v našich končinách zatiaľ nie je veľkým zvykom, svetová zdravotnícka organizácia odporúča ženám dojčiť až do dvoch rokoch života dieťatka a ďalej podľa ich uváženia.

 

Osobná voľba matky:

Napriek obrovským benefitom materského mlieka a dojčenia, je predovšetkým osobná vec  každej matky, či vôbec a dokedy bude svoje dieťa kojiť.  Či už sa rozhodenete kojiť do samoodstavu dieťaťa alebo vám kojenie prestane (z akýchkoľvek dôvodov) vyhovovať už po pár mesiacoch zaslúžite si plnú podporu. 

 

Ako odstaviť dieťa od dojčenia: konkrétne tipy

Keď prichádza čas na odstavenie dieťaťa od dojčenia, môže to byť emocionálna a fyzická výzva pre oboch – vás aj vaše dieťa. Myslite na to, že každá matka a každé dieťa sú jedinečné a jediný správny spôsob, ako odstaviť dieťa od dojčenia jednoducho neexistuje. Avšak, existujú určité láskavé techniky, ktoré môžete použiť na to, aby sa tento prechod stal čo najhladší.

 

1. Povedzte mu to: má to zmysel v každom veku

Pred odstavom veľmi pomôže otvorená komunikácia s vašim dieťatkom. Hlavne ak je už staršie a schopné rozumieť, veľmi mu pomôže vysvetliť, že sa blíži čas, keď už nebude dostávať materské mlieko. Vysvetlite mu prečo ste sa tak rozhodli a ubezpečte ho, že si to vynahradíte inými spôsobmi. Sústreďte sa na pozitívne aspekty ako nové rituály, ktoré si spolu vymyslíte. 

Aj keď máte len niekoľkomesačné dieťatko, má zmysel o tom s ním verbálne komunikovať. Možno si myslíte, že je to zbytočné a nerozumie vám, ale aj malé dieťatká vnímajú viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať a určite si z vášho zdieľania niečo odnesie.

 

2. Postupné znižovanie počtu kojení 

  • Pri intervalovom kojení:

Jedným zo spôsobov, ako odstaviť dieťa od dojčenia, je postupné znižovanie počtu kojení denne. Začnite tým, že nahradíte jedno kojenie za deň fľašou s umelým či kravským mliekom (záleží od veku a osobných preferencií). Postupne tento proces opakujete, až kým nezostane len posledné kojenie pred spaním. Takto si vaše dieťatko postupne zvykne na to, že mliečko už dostáva len z fľašky a je ideálny pri intervalovom kojení.

  • Pri kojení na požiadanie

Je určite veľký rozdiel medzi tým, či kojíte intervalovo alebo na požiadanie. V prvom prípade je postupné znižovanie kojení určite jednoduchšie, keďže existuje presný počet kojení. Pri kojení na požiadanie môžete ale rovnako znižovať počty a začať ponúkať náhradné činnosti za kojenie. 

Postupné redukovanie je dobré aj pre vaše telo

Namiesto náhleho prerušenia dojčenia je určite lepšie postupne redukovať frekvenciu a dĺžku dojčenia. Tento postup umožní telu matky pomaly adaptovať sa na nižšiu produkciu mlieka a minimalizuje riziko preplnenia prsníkov alebo mastitídy.

 

3. Zavedenie nových rituálov: 

Aby ste uľahčili odstavenie, môžete zaviesť nové rituály, ktoré nahradia dojčenie. Napríklad, miesto dojčenia pred spaním môžete začať s čítaním rozprávok, spievaním uspávaniek, uspávaním v náručí či v nosiči alebo pohupovaním sa na fit lopte. Týmto spôsobom môžete pomôcť svojmu dieťaťu asociovať nové spôsoby pohodlia a bezpečia.

 

4. Zapojenie druhého rodiča v čase uspávania

Ak sa vaše dieťa uspávalo len na prsníku a je pre neho ťažké nevyžadovať to od vás, môžete tiež skúsiť zapojiť do uspávania druhého rodiča. Určite príde na vlastné spôsoby ako vášho drobca uspať bez toho, aby potreboval mliečko, či už napríklad nosením na rukách, jemným poskakovaním na fit lopte alebo spievaním v postieľke.

5. Zvýšenie vašej empatie počas prechodového obdobia:

Buďte pripravení poskytnúť svojmu dieťaťu dodatočnú pozornosť, pochopenie, objatie, či prijatie emócií. Veľmi pravdepodobne bude bude prejavovať známky frustrácie alebo úzkosti v súvislosti s odstavením. Uistite sa, že mu dávate pocit bezpečia a istoty počas tohto náročného obdobia.

 

6. Nezabudnite ani na seba:

Ani pre ženy nebýva odstavenie od dojčenia emocionálne jednoduchou záležitosťou.  Vieme, že to nie je jednoduché, ale skúste do svojich dní implementovať aj čas pre seba. Oddýchnite si a nabijete sa pozitívnou energiou. Či už budete relaxovať s knihou v ruku, skočíte si na kávu s kamarátkami alebo si skočíte do fitka.  Postarať sa o svoje psychické zdravie je práve počas tohto obdobia ešte dôležitejšie ako inokedy.

 

Najlepší plán ako odstaviť dieťa od dojčenia je ten, ktorý bude vyhovovať práve vám:

Odstavovanie dieťaťa od dojčenia je individuálny proces, ktorý vyžaduje čas, trpezlivosť a lásku. Pamätajte, že každé dieťa a každá matka sú jedinečné, a preto je dôležité, aby ste sa riadili potrebami vášho vlastného dieťaťa a svojimi vlastnými pocitmi. Odstavenie bude pravdepodobne emocionálne náročným procesom. S láskou, trpezlivosťou a podporou však vašemu dieťaťu zaručene pomôžete úspešne prejsť cez túto fázu a posilniť vaše puto.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť