Prázdniny sa končia a prípravy na nový školský rok idú do finále. Nezabudnite na označovanie detského oblečenia, aby si vaše dieťa nenosilo domov veci svojich spolužiakov. Poradíme vám, ako rýchlo a jednoducho označiť veci do škôlky či školy.
Toto sú moje veci
Prvým krokom k tomu, aby sa vaše veci, respektíve veci vášho dieťaťa nestratili, je to, aby si ich dieťa samé poznalo. Aby svoje oblečenie a obuv vedelo rozpoznať medzi oblečením ostatných spolužiakov už na prvý pohľad. Trénujte preto spolu už doma. Nejde o nič zložité. Nechajte dieťa, nech si ráno samé vyberá oblečenie na daný deň. Ešte lepšie je pripraviť si všetko potrebné už večer. Nielen, že sa vyhnete rannému zhonu (ktorý je ešte viac stresujúci pre všetkých, ak si ráno neplánovane dlhšie pospíte), ale večer budete mať k dispozícii dostatok času a priestoru na to, aby ste sa na ďalší deň pripravili. Zároveň budete môcť v pokoji a bez časového stresu pomôcť dieťaťu vybrať správne oblečenie a usmerniť ho v prípade, že si vybralo do škôlky nevhodné oblečenie (napríklad šortky v zime, gumáky v slnečnom dni, a podobne).
Označovanie detského oblečenia
Označiť deťom oblečenie a obuv je povinnosť, ktorú stanovuje škôlka. Aj zoznam pomôcok, ktorý uvádza škôlka či škola na svojej webovej stránke, prípadne na nástenke pri hlavnom vchode, obsahuje vetu, že svoje veci musí mať dieťa podpísané. Spôsobov, ako deťom označiť veci do škôlky a do školy je viacero. Najjednoduchšie je skrátka napísať na tričká, tepláky a papučky meno dieťaťa. Ale existuje aj kreatívnejší spôsob označenia vecí, do ktorého určite zapojte aj vaše deti. Nielen, že ich to bude baviť, ale zároveň budú sami vidieť, kde majú svoje veci označené a ako vlastne všetky ich veci vyzerajú.
1. Fixy na textil
Veľmi často si mamičky zakúpia na označovanie detského oblečenia fixy na textil. Práca s nimi je rýchla a jednoduchá. Napíšte fixkou meno dieťaťa, prípadne jeho iniciály na vnútornú stranu oblečenia a z opačnej strany nápis prežehlite. Tým menovku zafixujete a zaručíte, že ani po praní z oblečenia nezmizne.
2. Pečiatka s menom
Táto metóda určite zabaví každé dieťa. Pečiatky s menom dieťaťa sú veľmi populárne. Ak skombinujete text s veselým obrázkom, dieťa ihneď rozpozná, ktoré veci sú tie jeho. Pečiatka vydrží približne 30 praní. A keď sa už praním odstráni, stačí oblečenie opečiatkovať zas. Menovku pritom netreba prežehliť, je však vhodné 24 hodín po označení oblečenie neprať.
3. Nažehľovacie menovky
Jedným z najznámejších spôsobov, akými sa označovanie detského oblečenia môže realizovať, je nažehľovanie menoviek. Nažehľovacie menovky slúžia na označenie detských vecí do škôlky, do školy, ale hodia sa napríklad aj do táborov počas prázdnin. Žehlička v tomto prípade urobí skutočne dobrú robotu, pretože prežehlením sa menovka zafixuje a stane odolnou voči vode. Oblečenie s nažehlenou menovkou sa tak môže bezpečne prať v práčke i sušiť v sušičke.
(Ne)spokojný slimáčik Slávko – takto sa buduje duševná pohoda detí!
Dnes je výber nažehľovačiek veľmi bohatý. Môžete si vybrať z množstva milých vzorov a detských motívov, ale aj zvoliť vlastný motív, tvar menovky a vlastný text. Obrázok stačí položiť na oblečenie, prikryť papierom na pečenie a približne trikrát v trvaní 5 sekúnd naň priložiť žehličku nahriatu na stredný až vysoký stupeň (ak ide o bavlnu). Nažehľovacie menovky môžete aplikovať na akýkoľvek odev, ktorý sa dá žehliť. Označiť tak dieťaťu môžete nielen tričká, tepláky a mikiny, ale aj spodnú bielizeň, bundu, čiapku, šál či uterák.
4. Nálepky s menom dieťaťa
Na označovanie detského oblečenia síce nie sú vhodné, zato však výborne poslúžia na označenie iných vecí. Nálepky s menom dieťaťa sú dostupné v rôznych prevedeniach, ale na internete si môžete nechať vyrobiť aj nálepky podľa svojich predstáv. Nalepovacie menovky poslúžia najmä školákom napríklad na označenie kníh, zakladačov, fľašiek na vodu a desiatových boxov, puzdier na okuliare, rakiet, chráničov a inej športovej výbavy, na označenie dáždnikov a podobne.
5. Ktorý je môj ruksak?
Označovanie detského oblečenia sa netýka iba toho, čo má dieťa oblečené v triede. Označiť menom by sme mali aj bundu, topánky, prezuvky, pršiplášť, dáždnik a v neposlednom rade ruksak. Veľmi často sa stáva, že dve deti majú rovnaký ruksak (alebo školskú tašku). Je preto dobré, aby dieťa mohlo odlíšiť ten svoj ruksačik na prvý pohľad. Ak ešte nevie čítať, napísané meno zvonka ruksaka mu nepomôže. Vhodné je použiť napríklad veselú kľúčenku, ktorú dáme na zips. Dieťa tak bude hneď vedieť, ktorý ruksak si má vziať z lavičky školského dvora, keď preňho príde mamička či otecko.