Blíži sa obdobie dovoleniek a prázdnin, ktoré sa nezaobíde bez cestovania. Kým niektorí ľudia sa nevedia dočkať, iní majú už len pri predstave dopravného prostriedku nočné mory. Nevoľnosť pri cestovaní sa však dá zvládnuť.
Nevoľnosť pri cestovaní – Prečo nám je počas cesty zle?
Súčasťou každej dovolenky je aj cestovanie. Veď do vybranej destinácie sa predsa treba nejako dopraviť. Auto, autobus, vlak či lietadlo – toto všetko sú dopravné prostriedky, ktoré nás na dovolenku odvezú, ale v ktorých býva mnohým ľuďom zle. Prečo a ako vlastne vzniká nevoľnosť pri cestovaní?
Za všetkým stojí, laicky povedané, akési nedorozumenie medzi zrakom a receptormi pohybu. Keď zrakom náš mozog vyhodnotí, že sa telo nehýbe, avšak receptory pohybu, akými sú vnútorné ucho, žalúdok alebo končatiny, signalizujú, že sa hýbeme, mozog tieto informácie nie je schopný správne interpretovať. Stačí, že sa pozeráme na sedadlo pred nami a náš zrak takto vyšle do mozgu signál, že stojíme a nehýbeme sa. Zároveň však telom vnímame pohyb v dopravnom prostriedku a jeho rýchlosť, takže sa mozog dostáva do chaosu. Výsledkom je nevoľnosť.
Prejavy kinetózy
Kinetóza postihuje najmä deti vo veku približne od 2 do 10 rokov. Rodičia však môžu zostať pokojní. Nejde totiž o chorobu, ale len o určitý nepríjemný stav, ktorý po skončení cesty odíde. Aj dospelým býva počas cestovania zle, najčastejšie v autobuse.
Kinetóza sa prejavuje rôzne, pričom symptómy sa podobajú žalúdočnej chrípke. Patrí medzi ne spočiatku malátnosť, bledá pokožka, studený pot. Človek sa zľakne a necíti sa príjemne, preto sa objavuje tiež búšenie srdca. Najčastejším prejavom kinetózy je nevoľnosť a nutkanie na vracanie, i samotné vracanie. Môže sa pridružiť aj závrat. Vo vážnych prípadoch môže dokonca dôjsť až k predkolapsovému stavu, či ku kolapsu. Ľudia, ktorí mávajú počas cestovania vážnejšie problémy, by mali určite navštíviť lekára.
Trápi vás nevoľnosť pri cestovaní? Toto ju môže zhoršiť
Každý, kto cestovanie neznáša dobre, si ho chce nejako spríjemniť. Niektoré aktivity však môžu prejavy kinetózy ešte viac zhoršiť. Čomu sa teda počas cesty vyvarovať?
– čítaniu alebo písaniu
– pozeraniu do mobilu
– sledovaniu cesty mimo smeru jazdy
– sedeniu proti smeru jazdy
– mastným a ťažkým jedlám
– obtiahnutému a tesnému oblečeniu (môže tlačiť na brucho)
– pachom (najmä pach benzínu alebo príliš aromatické vône do auta môžu nevoľnosť vystupňovať)
– sýteným nápojom
8 tipov, ako si s nevoľnosťou počas cesty poradiť
Hoci kinetóza nie je ničím príjemným, predsa len môžete niečo podniknúť, aby ste si pomohli a cestu do cieľa zvládli viac – menej v pohode. Čo pomáha?
1. Sedenie v smere jazdy
V dopravnom prostriedku si sadajte vždy v smere jazdy. Ak náhodou voľné sedadlo nie je, skúste niekoho požiadať, či sa s vami vymení. Nehanbite sa priznať, že vás trápi kinetóza.
2. Pred cestou si doprajte ľahké jedlo
Ťažko stráviteľné či mastné jedlá nie sú vôbec dobrou voľbou, ak sa chystáte cestovať a mávate počas cesty nevoľnosť. Zároveň by vám však nemalo ani škvŕkať v bruchu od hladu. Zjedzte niečo ľahké a pite len čistú vodu, alebo vodu s citrónom.
3. Počas cesty sledujte horizont
Zamerajte sa na nejaký vzdialený bod a ten očami sledujte. Alebo si oči zatvorte.
4. Hlavou príliš nehýbte
Neotáčajte sa, nepozerajte sa dozadu ani po bokoch, pretože to nevoľnosť pri cestovaní zhoršuje. Môžete si zaobstarať aj opierku hlavy alebo cestovný vankúšik.
5. Seďte vpredu
Ľuďom s kinetózou sa odporúča sedieť v tých častiach dopravného prostriedku, v ktorých je najmenej citeľný pohyb. V aute, v autobuse alebo v lietadle sú to predovšetkým sedadlá vpredu. AK plánujete cestu loďou, vyberte si sedenie v strednej časti.
6. Čerstvý vzduch
Svieži čerstvý vzduch vždy pomôže, keď je človeku nevoľno. Ak je to možné, otvorte okno, alebo zapnite vetranie.
7. Pravidelné prechádzky
Kinetóza a jej nepríjemné prejavy zväčša skončia, keď z dopravného prostriedku vystúpite. Mozog vtedy už nie je dráždený nesprávne vyhodnotenými stimulmi a situácia sa upokojí. Robte si teda pravidelné prestávky, počas ktorých sa poprechádzate. Zastavujte približne každé dve hodiny.
8. Videá sú tabu
Pri cestovaní nepozerajte do mobilu a už vôbec nesledujte videá. Môže sa zdať, že vás rozptýlia, no pravdou je, že pocit nevoľnosti sledovanie videí umocní. Tabu je tiež fajčenie a alkohol počas cesty.
Kašeľ u detí – Takto ho vyliečite
Nevoľnosť pri cestovaní u detí
Cestovanie s deťmi je veľmi špecifické a rodičia musia myslieť na všetko. Deti zväčša zvládajú cestu autom dobre, avšak stáva sa, že aj ich potrápi nevoľnosť. Kým niektoré bábätká a deti v aute „vystrájajú“ len kvôli tomu, že sa im tam nepáči a nechcú sedieť v autosedačke, iné majú naozaj problém zvládnuť cestovanie zo zdravotných dôvodov. Rodič najlepšie pozná svoje dieťa a to, ako sa v aute správa. Niekedy však dieťaťu nevenujeme maximálnu pozornosť, hlavne ak sa musíme sústrediť na cestu. Ak to dieťa samé nepovie alebo ešte nevie povedať, ako teda zistiť, že mu nie je dobre?
Jedným z prvých znakov je bledá koža. Dieťa tiež zvykne častejšie zívať, alebo sa objaví studený pot. Nevoľnosť pri cestovaní u detí sprevádza tiež vracanie, alebo nutkanie na vracanie. Dieťaťu sa môže aj točiť hlava. Všímajte si tiež, či dieťa nesliní viac, než inokedy (najmä u bábätiek to môžeme pripisovať prerezávaniu prvých zúbkov), zvýšená tvorba slín a ich prehĺtanie je tiež prejavom kinetózy u detí. V prípade, že dieťa vracia, treba priebežne po malých častiach dopĺňať tekutiny, aby ste predišli dehydratácii.
Čo robiť, keď je dieťaťu v aute zle?
Opatrenia sú podobné, ako v prípade kinetózy u dospelých. V prvom rade otvorte okná alebo zapnite „fúkanie“ či klimatizáciu, aby ste zabezpečili prísun vzduchu. Nenastavujte však príliš nízku teplotu. Pravidelne zastavujte a berte dieťa vonku sa aspoň trošku poprechádzať. Ďalším tipom je zatemnenie zadných okien v aute (napríklad látkovými plienkami alebo dekami), aby dieťa nemohlo pozerať z okna a vnímať cestu. Snažte sa ísť plynule, aby ste sa vyvarovali prílišnému brzdeniu, či ostrým zákrutám. Pomáha tiež odkloniť pozornosť dieťaťa napríklad spievaním pesničiek. Príliš silné vône do auta nepatria, ak cestujete s deťmi.