Ako naučiť dieťa piť z pohára

Autor: Paula

Prsník, fľaška, slamka, pohár. Takto nejako vyzerá postupnosť, keď sa dieťa učí piť. Niekomu to ide hneď, iný vyžaduje viac času a úsilia. V určitom období sa rodičia rozhodnú, že detskú fľašku vymenia za hrnček. Ako naučiť dieťa piť z pohára? Poradíme vám. 

 

Ako naučiť dieťa piť z pohára

Dieťa sa od príchodu na tento svet učí. Najčastejšie pozorovaním okolia, hlavne rodičov. Je to vlastne dobrá správa, pretože jedným zo spôsobov, ako naučiť dieťa piť z pohára, je jednoducho vlastný príklad. Na začiatok teda postačí ukázať dieťaťu, ako pijeme z pohára my, komentovať mu to a vysvetľovať. Môžeme mu dať plastový pohár na hranie, aby sa s ním dieťatko zoznámilo. Neskôr však treba dieťa viesť k tomu, aby chápalo, že hrnček nie je hračka, ale že slúži iba na pitie.

Učíme sa piť z pohára – Kedy začať?

Každé dieťa sa vyvíja iným tempom, preto nie je jednoznačne stanovené, kedy by už malo vedieť piť z pohára. Keď už dieťa dokáže sedieť a robí prvé pokusy o samostatné kŕmenie sa lyžičkou, môžu mu rodičia dať aj prvý pohárik. Niektoré deti sa zvládnu z pohára napiť už ako šesťmesačné. Ale ak to nie je váš prípad, nezúfajte. Väčšina detí sa s hrnčekom zblíži až neskôr a dokáže sa z neho napiť až nejaký čas po prvých narodeninách.

Ak sa dieťa nechce vzdať fľašky a pohár vyslovene odmieta, nenúťte ho. Mohli by ste ho odradiť, alebo v horšom prípade privodiť až strach z pitia z pohára. K poháriku sa teda vráťte až po nejakom čase. Môžete postupne zaviesť pravidlo, že mliečko bude dieťatko môcť piť naďalej z fľašky, avšak ostatné tekutiny (vodu, čaj, džús) bude piť z pohára.

S náustkom alebo bez neho?

Keď chcú rodičia vymeniť svojmu drobcovi fľašku za hrnček, väčšine z nich napadne ako prvá otázka, či vybrať pohárik s náustkom, alebo bez neho. Nedá sa však odpovedať jednoznačne. Sú deti, ktoré náustok odmietajú. Ale sú aj také, ktoré bez neho piť nechcú. Rodičia teda môžu skúsiť dieťaťu ponúknuť obidve možnosti a uvidia, ako na ne dieťa zareaguje. Pozor však, aby sme dieťaťu nedávali naraz priveľa vecí na výber. Ak pred neho postavíme súčasne rôzne typy pohárikov, náustkov či fľašiek so slamkou, bude akurát tak zmätené.

Niektorí rodičia sa domnievajú, že je zbytočné učiť dieťa na náustok, keď ho potom budú musieť od neho odúčať, a tak zvolia po fľaške rovno klasický hrnček. Ak teda riešite, ako naučiť dieťa piť z pohára, je na vás, či zvolíte hrnček s náustkom, alebo nie. V druhom prípade sa však treba obrniť trpezlivosťou, pretože spočiatku bude viac vody alebo čaju na oblečení, než v ústach. Vybavte sa preto dostatočnou zásobou podbradníkov, ideálne tých s rukávmi, ktoré pokryjú aj oblečenie dieťaťa.


Nepriepustný pohárik pre deti

Pýtate sa, ako naučiť dieťa piť z pohára, keď v jednom kuse na seba z hrnčeka všetko vylieva? Ak sa to deje aj u vás doma, môžete začať nepriepustným pohárikom pre deti, ktorý si pochvaľujú mnohé mamičky. Vďaka tomu, že pohár má inteligentný vrchnák, voda alebo čaj nevytečie naraz, ale kontrolovane v správnom množstve. Tak sa dieťa môže naučiť piť z okraja pohára bez toho, aby celý obsah ihneď rozlialo. Keď už sa dieťatko v pití zdokonalí, môžete z pohára vybrať ventil, ktorý kontroluje prietok. No a postupne môžete skúšať vymeniť tento pohár za klasický bežný hrnček. Na začiatok je dobré vybrať radšej plastový.

Ako naučiť dieťa piť z pohára – Vyberte vhodný hrnček

Je dobré dieťa pochváliť za každý úspech a nehnevať sa, ak vodu z pohára pri pokusoch napiť sa rozlieva. Rodičov síce neteší, že drobca musia často prezliekať, keďže je vkuse mokrý, ale treba vydržať. Veď to nebude trvať večne, dieťa sa piť naučí a všetko sa hneď zlepší.

Aby mu táto jeho snaha išla od ruky, je dôležité vybrať správny hrnček. Na začiatok sa odporúča vybrať plastový. Aby dieťa zaujal, vyberte mu nejaký s veselým motívom. Ale dajte pozor, aby hrnček nebol priveľmi „živý“, pretože by dieťa rozptyľoval a namiesto pitia by sa s ním chcelo hrať. Je dobré, aby mal prvý pohárik aj ušká. Malé detské rúčky si ho tak budú môcť lepšie pridržať.

No a potom je to už len o tréningu. Ponúkajte dieťaťu pohárik s vodou, ak si ho samé nepýta. Pite spolu s ním. Motivujte ho dobrou náladou a urobte si z toho zábavu. Môžete pohárik zakomponovať napríklad aj do hry s plyšákmi, ktorým ponúknete čaj z detskej kuchynky. Fantázii sa medze nekladú.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť