Laryngitída u detí

Autor: Paula

Strata hlasu, sťažené dýchanie, kašeľ. Aj toto sú príznaky nepríjemného zápalu hrtana. Laryngitída u detí je pomerne častým ochorením. Je však potrebné liečiť ho pod dohľadom lekára. Ako sa prejavuje a čo na túto chorobu zaberá?

 

Laryngitída u detí – Čo to vlastne je?

Hrtan je trubica spájajúca nos a ústa s prieduškami a pľúcami. Práve cez hrtan sa pri dýchaní dostane vzduch ďalej do priedušiek a do pľúc. Na začiatku je hrtan chránený príklopkou, ktorá bráni tomu, aby sa do hrtana dostala počas prehĺtania potrava. V blízkosti hrtana sa nachádzajú hlasivky, vďaka ktorým môžeme rozprávať, spievať a vydávať zvuky. Keď sa hrtan zapáli, hovoríme o laryngitíde (z latinského slova laryng). Zápalom sa narušia funkcie hrtana ako prehĺtanie, dýchanie, kašeľ a tvorba hlasu.

Príznaky laryngitídy

Zápal hrtana je nepríjemným a bolestivým ochorením, ktoré postihuje najmä deti, ale objaviť sa môže aj u dospelých. Dospelý človek máva poväčšine iba ľahký priebeh, dieťa to však zvláda horšie. Práve laryngitída je najčastejšou príčinou hospitalizácie detí v nemocnici. Laryngitída u detí prichádza náhle a zvykne „prepuknúť“ v noci. Toto ochorenie je vírusového pôvodu, vírus sa šíri v oblasti hrtana a priedušiek. Rodičia si musia všímať prejavy svojho dieťaťa, aby mohli zápal odhaliť včas.

Laryngitída u detí
Medzi hlavné príznaky laryngitídy patrí:

Opuch
začervenanie
štekavý kašeľ
sťažené a namáhavé dýchanie
pískanie pri dýchaní
zachrípnutie alebo strata hlasu
zvýšená teplota alebo horúčka (nemusí byť).


Dieťaťu sa zle dýcha, v dôsledku čoho sa v noci častejšie budí. Ak je prítomný opuch, hrtan a priedušky sa zúžia u dospelého približne o 20 %, u dieťaťa však až o 70 %, čo je veľmi nebezpečné. Práve preto je pri laryngitíde nevyhnutné, aby dieťa vyšetril pediater. Domáca liečba v tomto prípade nestačí.

Ako sa lieči laryngitída u detí

Je veľmi dôležité udržiavať dieťa v pokoji. Plač celkový stav dieťaťa zhoršuje, hrdielko je pri ňom ešte bolestivejšie. Prvou pomocou je chlad, studený vzduch dieťaťu so zápalom hrtana robí veľmi dobre. Preto ak dieťa nemá horúčky, môžete ho zobrať vonku aj s laryngitídou. Doma často vetrajte, vykúrené miestnosti sliznice zbytočne vysúšajú.

Pri návšteve pediatrickej ambulancie detský lekár dieťa popočúva fonendoskopom, aby zistil, ako dýcha. Skontroluje ústnu dutinu a hrdlo. Keďže ide o vírusové ochorenie, antibiotiká sa nepredpisujú. Laryngitída u detí sa lieči podávaním sirupu alebo čapíkov na zníženie horúčky, na zmiernenie kašľa a opuchu sa môžu podávať antihistaminiká (napríklad Fenistil kvapky). Ak to zdravotný stav dieťaťa vyžaduje, lekár sa rozhodne podať kortikoidy v podobe injekcie. Následne sa kortikoidy dieťaťu podajú aj nasledujúce dni vo forme tabletky – postupujte vždy podľa odporúčania lekára. Už v deň po podaní injekcie sa stav dieťaťa môže výrazne zlepšiť, ťažké a namáhavé dýchanie by sa malo upokojiť.

Veľmi dobrým pomocníkom na boj s laryngitídou je olejový zábal na hrdlo. Na vreckovku alebo gázu nalejte zohriaty kuchynský olej, pozor však, aby nebol príliš horúci. Gázu s olejom priložte dieťatku na krk a hrudník, upevnite utierkou, uterákom alebo obväzom či látkovou plienkou a nechajte pôsobiť.

Zvlhčovač vzduchu je tiež dobrou voľbou, dieťatku sa bude lepšie dýchať. Ak zvlhčovač doma nemáte, môžete k posteli / postieľke zavesiť mokrý uterák. Nezabúdajte ani na to, že hlavičku dieťatka počas spánku je pri laryngitíde potrebné dávať vyššie.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť