Pre väčšinu bábätiek je poloha na brušku príjemná. Niekedy až tak, že ju bábätko preferuje aj počas spánku. Nie vždy je však spánok na brušku bezpečný. Kedy teda už bábätko takto spať môže?
Spánok na brušku
Jedinou bezpečnou polohou na spánok v prvých týždňoch a mesiacoch života dieťatka je poloha na chrbátiku. Každá mamička si od pediatra už na začiatku vypočuje, že má svoje bábätko počas dňa polohovať aj do polohy na brušku. Je to z toho dôvodu, aby bábätko zapájalo aj ostatné svaly než keď leží na chrbátiku, aby sa snažilo zdvíhať hlavičku a v neposlednom rade táto poloha pomáha aj pri bolestiach bruška. Ak najmenšie bábätko (do veku približne 3. – 4. mesiaca) v tejto polohe zaspí, nemusíte ho zakaždým otáčať. Avšak je dôležité, aby ste ho mali pod dozorom po celý čas, kým jeho spánok na brušku trvá.
Spánok na brušku ako riziko SIDS
Skratka SIDS predstavuje náhle úmrtie dojčiat, čo je strašiakom všetkých rodičov. Riziko SIDS sa spája aj so spánkom na brušku, a to najmä v tom najkritickejšom období, čiže vo veku asi 2 – 3 mesiace. Najrizikovejšie z pohľadu SIDS je pritom ale obdobie prvých 6 mesiacov života dieťatka, v neskoršom veku pravdepodobnosť úmrtia klesá. Spánok na brušku pritom nie je jediným faktorom, ktorý stojí za SIDS. Okrem neho riziko zvyšuje aj vankúš a prikrývka v postieľke, poloha na boku, prípadne fajčiarske prostredie.
Dieťa nechce spať? Možno robíte túto chybu
Zavinovanie a spánok na brušku – Idú vôbec dokopy?
Mnohým bábätkám vyhovuje zavinovanie a odborníci ho na spánok novorodencov a najmenších bábätiek aj odporúčajú. Eliminuje Morov reflex, na ktorý sa deti zvyknú zobudiť. Vďaka obmedzenému priestoru sa dieťa cíti bezpečne. Práve preto sa mu spinká dobre. Sú detičky, ktoré bez zavinutia nevedia zaspať, ale sú aj také, ktorým to vyslovene prekáža.
Zavinovať bábätko je vhodné iba dovtedy, kým sa začne pretáčať. Ak by sa totiž bábätko pretočilo na bruško, kvôli ukrytým ručičkám by nebolo schopné zodvihnúť hlavičku od podložky a mohlo by sa zadusiť. V tomto období je teda potrebné zavinovanie zrušiť a nahradiť ho napríklad spacím vakom.
Kedy môže bábätko spať na brušku?
Od momentu, ako sa bábätko naučí pretáčať z chrbátika na bruško, túto svoju zručnosť neustále trénuje, a to aj počas spánku. To, že sa drobec dokáže takto pretočiť, však ešte vôbec neznamená, že sa vie pretočiť aj naspäť z bruška na chrbátik. A presne tu je ten problém. Bábätko na spánok na brušku ešte nie je pripravené, ak sa nedokáže vrátiť samé na chrbátik. Detičky, ktoré to už dokážu, sa pretáčajú z chrbátika a na chrbátik samé aj v spánku. Až vtedy je spánok na brušku pre bábätko bezpečný. Ide približne o 7. mesiac vývoja bábätka. Treba však zdôrazniť, že v postieľke by nemala byť žiadna vec navyše, ktorou sa bábätko môže prikryť, stiahnuť ju na seba a zaboriť do nej tvár.