Počas letných horúčav hľadáme spôsoby, ako sa schladiť. Jedným z nich je aj používanie klimatizácie. Púšťame ju v aute, fúka na nás v autobuse či v lietadle cestou na dovolenku, alebo ju používame aj doma. V domácnosti s malými deťmi však treba klímu používať s rozumom. Klimatizácia a deti totiž nie sú vždy práve najlepší kamaráti, čo sa môže prejaviť aj v podobe zdravotných ťažkostí. Na čo si teda dávať pozor?
Klimatizácia – Viete ju správne používať?
Keď sa rozhodneme, že si do svojho bytu či domu zakúpime klimatizáciu, zohľadňujeme predovšetkým parametre ako sú náklady, cena, výkon, inštalácia. Myslieť však treba aj na riziká, ktoré so sebou prináša jej používanie, ak to s ochladzovaním preženieme. Mnoho ľudí reaguje na klimatizáciu citlivo – pociťujú nepríjemný pocit v kĺboch, v dýchacích cestách, upchá sa im nos, nachladnú, kýchajú a môže sa pridružiť aj bolesť hlavy, krčnej chrbtice.
Pre malé deti bude pobyt v klimatizovaných priestoroch príjemný a zdravý – ale len v prípade, že klímu nastavíme správne.
Nastavenie klimatizácie
Nastaviť klimatizáciu správnym spôsobom tak, aby nám dobre slúžila, nie je veda. Treba však vedieť, ako na to. Ako prvé riešime jej umiestnenie. Klimatizáciu by sme nemali dávať do miestnosti k malým deťom. Vyhnúť sa treba aj priamemu slnku, čo platí tak pre vnútornú, ako aj pre vonkajšiu jednotku klimatizácie. Výkon klimatizácie nenastavujeme na maximum, ale zvoľme radšej nízky výkon, aby sa miestnosť ochladzovala pozvoľna.
Prúdenie vzduchu nikdy nesmerujeme priamo na seba a nemali by sme ho pociťovať ako prievan. Odporúča sa nasmerovať vyfukovanie chladného vzduchu na strop, pretože odtiaľ studený vzduch klesá a ochladzuje ostatný vzduch.
Každý, kto rieši tému klimatizácia a deti, by mal mať na pamäti aj to, že klimatizáciu by sme nemali používať celý deň. Lepšie urobíme, keď zvolíme kratšie časové intervaly (maximálne 4 hodiny). Taktiež sa treba vyvarovať rýchlemu ochladeniu miestnosti za krátky čas.
V neposlednom rade treba spomenúť, že počas používania klimatizácie musia byť okná i dvere zavreté. Ak by sme zároveň vetrali, otvorené okná by znižovali účinok klimatizovania a navyše zvyšovali spotrebu energie.
Klimatizácia a deti
Používanie klimatizácie pri bábätkách a deťoch sa musí riadiť určitými pravidlami, aby ochladzovanie neprinieslo viac škody ako úžitku. Kľúčová je správne zvolená teplota, ktorá sa odvíja od aktuálnej teploty vzduchu vonku. Myslieť však treba aj na ďalšie dôležité aspekty.
Zásady používania klimatizácie pri deťoch
1. Teplotu vždy nastavte maximálne o 4 stupne nižšiu, než je teplota vonku. Možno sa vám zdá, že nastavovať doma 26 stupňov, keď vonku zúria tridsiatky, je veľa a žiada sa vám ochladiť sa viac, ale pre detský organizmus je to takto optimálne, aby sa predišlo teplotnému šoku. A to najmä v prípade, že s dieťaťom nie ste iba vnútri, ale striedavo vchádzate dnu a vychádzate von. Prudké striedanie teplôt neprospieva nikomu.
2. Nikdy nevystavujte dieťa, ale ani seba, priamemu fúkaniu vzduchu z klimatizácie na telo. Môže to spôsobiť lokálne zápaly, ale aj rozsiahle prechladnutie.
3. Miestnosť ochladzujte počas neprítomnosti dieťaťa. Napríklad zapnite klimatizáciu v izbe pred spaním, ale už pred uložením dieťaťa do postele ju vypnite.
4. Nepoužívajte klimatizáciu počas noci v miestnosti, kde dieťa spí.
Ploché nohy u detí
5. Hoci máte doma príjemný chládok, predsa len je dôležité pravidelne vetrať. Klimatizácia totiž vysušuje vzduch v miestnosti, kde sa používa. Suchý vzduch môže spôsobovať zhoršené dýchanie, pretože suchá sliznica nosa nedokáže správne očistiť vzduch od mikróbov a nečistôt. Klimatizovaný vzduch je práve preto častým dôvodom vzniku respiračných ochorení. Je preto dobré myslieť tiež na meranie vlhkosti vzduchu v miestnosti.
6. Klimatizácia a deti budú kamaráti, ak nebudete zabúdať ani na jej pravidelnú údržbu. Ide hlavne o čistenie filtrov, na ktorých sa môžu držať a množiť vírusy a baktérie. Nečistená klimatizácia môže kvôli tomu človeka aj nakaziť. Filter zvládnete vyčistiť aj sami, určite však svoju klimatizáciu zverte pravidelne aj do rúk odborníka. Raz ročne by mala prejsť odborným servisom, pri ktorom sa vyčistí výparník kondenzátora a tiež kompresor chladenia.
7. Ovládanie klimatizácie patrí iba do rúk rodiča. Nedovoľte deťom, aby sa s prístrojom hrali, nastavovali prúd vzduchu a teplotu podľa svojej vôle. Hoci je to pre ne zábava, mohli by si privodiť ťažkosti.