Vysoké horúčky a respiračné ťažkosti – aj takto sa prejavuje nepríjemný RS vírus. Deti ho znášajú horšie, avšak nie je výnimkou, že komplikovaný priebeh potrápi aj dospelých. Čo zaberá a ako sa z neho vyliečiť?
RS vírus
RSV je skratka pre respiračný syncyciálny vírus, ktorý sa označuje aj ako bronchiolitída. Prenáša sa kvapôčkami, čiže pri rozprávaní, kýchaní, kašľaní. Infekcia sa však môže preniesť aj dotykom – kontaktom s predmetmi, s ktorými manipulovala nakazená osoba, keďže vírus na rukách dokáže prežiť asi 30 minút, na predmetoch i hodiny.
Najviac postihuje bábätká do veku približne sedem mesiacov, pre ktoré predstavuje zvýšené riziko. V tomto veku totiž dieťatko stráca protilátky získané od mamy a nemá dostatočne vytvorené protilátky, aby mohol jeho organizmus bojovať s infekciou. Staršie deti a dospelí sa síce môžu nakaziť tiež, ale vo väčšine prípadov im RS vírus nespôsobuje výrazné zdravotné ťažkosti. Vírus je najviac rozšírený na jeseň a v zime. Na konci jari zvykne ustupovať. Hoci ide o pomerne bežné ochorenie, môže byť nebezpečné. V niektorých prípadoch sa nezaobíde bez hospitalizácie. RS vírus môže spôsobiť zápal priedušiek a zápal pľúc.
Príznaky RS vírusu
Spočiatku sa toto ochorenie javí ako bežné nachladnutie. Dieťa sa cíti unavené, má nádchu, kašle, objaví sa zvýšená teplota. U novorodencov je však zväčša teplota v norme. Po niekoľkých dňoch sa môžu objaviť vážnejšie príznaky, medzi ktoré patrí najmä silnejší a častejší kašeľ, ako aj problémy s dýchaním. Nezriedka je sťažené dýchanie sprevádzané pískaním. Dieťa sa výraznejšie namáha pri dýchaní, čo sa prejaví vťahovaním nozdier, alebo aj svalov medzi rebrami. Bábätká bývajú spavé, alebo, naopak, viac podráždené a plačlivé. Môže sa objaviť aj modranie pier či končekov prstov. Pri takýchto vážnych prejavoch treba zavolať záchranku.
Vracanie – Čo robiť, keď dieťa vracia
Liečba bez antibiotík?
Keďže ide o vírusové ochorenie, lekár spravidla nepredpíše antibiotiká, pretože na RS vírus by nezabrali. Antibiotiká sú namieste iba vtedy, ak by sa k RS vírusu pridružila ešte aj baktériová infekcia. Na liečbu sa používajú lieky uľavujúce od príznakov ochorenia a najmä na stabilizáciu dýchania. Dieťaťu podávame sirupy proti kašľu, lieky na zníženie horúčky a proti bolesti. Dobrou voľbou je aj inhalátor. Zabezpečiť treba hlavne odpočinok a dostatočný pitný režim.
Prevencia
Aby sme deti ochránili pred nebezpečnou chorobou, akou rozhodne RS vírus je, mali by sme sa vyvarovať veľkému množstvu ľudí, napríklad v nákupných centrách, detských kútikoch, a podobne. A to najmä na jeseň a v zime, keď sú respiračné ochorenia najviac rozšírené. Účinnou prevenciou je tiež časté vetranie, prípadne otužovanie detí. Samozrejmosťou je dodržiavanie hygieny pri kontakte s dieťaťom.