Narodenie bábätka so sebou prináša mnoho radostí, ale i starostí. Jednou z tých nepríjemných záležitostí je grckanie. Návrat mliečka zo žalúdka je normálnym bežným javom a vyskytuje sa takmer u každého dieťatka. Ak je bábätko v poriadku a prospieva, nevyžaduje si grckanie zvýšenú pozornosť. Problém nastáva vtedy, ak je ho priveľa, grckanie je veľmi časté, bábätko vracia väčšie množstvá mlieka a celý tento stav je sprevádzaný plačom a celkovým nepokojom. V takomto prípade ide o reflux.
Čo je reflux
Medzi pažerákom a žalúdkom sa nachádza pažerákový zvierač, ktorý sa otvára pri prechode hltu jedla do žalúdka. Ak nie je úplne zavretý, prípadne je príliš uvoľnený, môže sa žalúdočná šťava dostať naspäť do pažeráka. Tento návrat kyslého obsahu žalúdka naspäť do pažeráka, prípadne do ústnej dutiny označujeme ako reflux. Najčastejšie sa vyskytuje práve u malých detí, pretože tie prichádzajú na svet s nedozretým tráviacim ústrojenstvom. Najmä pažerákový zvierač nie je u novorodencov a maličkých bábätiek ešte zrelý natoľko, aby úplne zabránil spätnému chodu mliečka zo žalúdka. Laicky povedané, nedokáže sa úplne zatvoriť, preto sa časť mliečka dostáva naspäť.
Reflux postihuje takmer všetky bábätká, avšak nie v rozsahu, ktorý by si vyžadoval liečbu. Z tohto hľadiska môžeme reflux rozdeliť na dve skupiny: fyziologický reflux a refluxnú chorobu pažeráka.
Fyziologický reflux
Ide o normálny bežný stav, ktorý je spôsobený nezrelosťou trávenia bábätka. Dieťatko po papaní vygrcká menšie množstvo mliečka, môže grckať aj akoby na viackrát, aj dlhšiu dobu po dopití mlieka. Pri fyziologickom refluxe nespôsobuje bábätku vracanie iné problémy, zostáva pokojné, priberá a celkovo prospieva. Trávenie sa postupne, ako bábätko rastie, upraví a dozrie, čím vymizne aj grckanie. Chce to iba čas.
Reflux ako choroba
Horším prípadom je reflux, ktorý je klasifikovaný ako choroba pažeráka a vyžaduje si liečbu. Označuje sa tiež pojmom ezofageálny reflux (GERD). Je to stav, pri ktorom dochádza k častému grckaniu väčšieho množstva mlieka, čo spôsobuje, že bábätko nepriberá na hmotnosti, neprospieva a je veľmi nepokojné. Bábätko s refluxom je niekedy ťažké utíšiť, pretože návrat obsahu žalúdka mu spôsobuje bolesť, pálenie záhy a kŕče. Ďalším príznakom refluxu môže byť kašeľ ako dôsledok častého vracania. Dieťatku cítiť z ústočiek kyslý obsah. Nezriedka sa stáva, že mliečko podráždi aj sliznicu nosa, respektíve, že dieťatku vychádza naraz z úst aj z nošteka. V takomto prípade pomôže odsať dieťatku noštek odsávačkou soplíkov.
Rodičia sa musia obrniť veľkou dávkou trpezlivosti, pretože život s malým bábätkom s refluxom prináša množstvo plaču a nepohody a vyžaduje si časté nosenie, polohovanie. Dobrou správou je, že prejavy sa dajú zmierniť a bábätku (i rodičom) je možné uľaviť. Dlhodobé problémy môžu viesť k poškodeniu sliznice pažeráka, preto ak máte akékoľvek obavy, navštívte so svojím bábätkom pediatra, ktorý zrejme odporučí vyšetrenie u gastroenterológa.
Prejavy refluxu
Reflux sa u detičiek prejavuje najmä vracaním, ale nie vždy k nemu musí dôjsť. Kyslý obsah žalúdka nemusí zakaždým vyjsť von ústami, ale stačí, že sa dostane do pažeráka a problémy sú na svete. Aké sú teda príznaky refluxu?
– pocit pálenia na hrudi, prípadne v hrdle, ktorý sa dostaví najčastejšie po jedle
– ťažkosti pri prehĺtaní
– tlak za hrudnou kosťou
– čkanie
– grganie
– pocit plnosti
– zápach z úst
– nutkanie na vracanie, alebo vracanie
– kŕče brucha
Prejavy refluxu teda nie sú vôbec ničím príjemným, dokážu poriadne potrápiť aj dospelého. Niet divu, že malé bábätko s refluxom vytrvalo plače. Ešte nám nedokáže povedať, čo ho trápi, preto je dobré poznať, aké sú prejavy refluxu, aby to mohli rodičia podchytiť a svojmu bábätku pomôcť.
Reflux u dojčeného dieťaťa
Materské mlieko obsahuje všetky dôležité látky, ktoré bábätko potrebuje. Zloženie materského mlieka sa postupne mení tak, aby v aktuálnom období poskytovalo rastúcemu dieťatku všetky zásadné živiny, ktoré práve v tom ktorom veku jeho organizmus vyžaduje. Do materského mlieka sa však dostáva všetko, čo mamička konzumuje. Niektoré potraviny môžu u bábätka vyvolávať, alebo zhoršovať reflux, preto si mamička, ktorej dieťatko častejšie vracia, musí strážiť svoj jedálniček a vyvarovať sa takým jedlám, u ktorých vidí, že jej bábätku nerobia dobre.
Reflux u dieťaťa na umelej výžive
Keď už sa reflux u bábätka objaví, „nepozerá sa“ na to, či je bábo na materskom alebo na umelom mliečku. Detičky, ktoré pijú umelé mlieko z fľaše, je potrebné dávať po dopití odgrgnúť (pri dojčení to nie je zakaždým potrebné, pretože ak je dieťa skutočne správne prisaté, nedostáva sa mu do bruška vzduch) Práve pri zdvihnutí dieťatka na odgrgnutie sa stáva, že sa povracia. Ak má navyše dieťa reflux, vracanie môže byť intenzívnejšie. Mamičky dnes majú, našťastie, k dispozícii antirefluxové mlieka, ktoré pomáhajú tieto stavy zmierniť.
Čo robiť keď má dieťa reflux
Dieťaťu, ktoré trápi reflux, nevyhovuje poloha ležmo, pretože vtedy sa najľahšie dostane kyslý obsah žalúdka naspäť do pažeráka. Preto je nevyhnutným opatrením polohovanie. Bábätku je vhodné dať pod matrac v postieľke klinový antirefluxný vankúšik, aby malo hlavičku a hruď vyššie ako zvyšok tela. Na celkové upokojenie veľmi pomáha nosenie dieťatka, v zvislej polohe sa mu uľaví. Bábätko s refluxom si vyžaduje veľmi časté nosenie, preto môže byť pomocníkom šatka alebo nosič, aby rodičia mohli mať aj voľné ruky. Po dopití mliečka dieťatko nedávajte hneď ležať, ale noste ho vo zvislej polohe aspoň 10 – 15 minút.
Ak je dieťa kŕmené materským mliekom, lekár vám v prípade potreby môže odporučiť prípravky na zahustenie mlieka, čo môže zmierniť problémy s refluxom. Používa sa na to prípravok s obsahom vlákniny zo svätojánskeho chleba, čo je v podstate jediný vhodný prostriedok na zahustenie materského mlieka. Dostupné sú tiež sirupy proti refluxu, o ich podávaní sa vždy poraďte s pediatrom.
Potraviny vyvolávajúce reflux
Keďže do materského mlieka sa dostáva všetko, čo mamička zje, mala by sa vyhýbať určitým potravinám, ktoré môžu prejavy refluxu u jej dieťaťa zhoršovať. Medzi nevhodné potraviny patria sladké pokrmy ako zákusky, čokoláda a sladené nápoje, mastné a vyprážané jedlá, príliš slané alebo priveľmi korenisté pokrmy, mlieko a mliečne výrobky. Samozrejmosťou pri dojčení je vyhnúť sa alkoholu a fajčeniu, navyše to môže taktiež zhoršovať reflux. V neposlednom rade sa pod reflux podpisuje aj nepravidelné stravovanie a prejedanie sa.
Čo jesť pri refluxe
Oproti nevhodným potravinám stoja tie, ktoré môžu prejavy refluxu potlačiť. Ide najmä o zemiaky, ktoré vytvárajú neutralizujúcu vrstvu v žalúdku, sladké zemiaky, ovos, mrkva, jablká, banány, ktoré majú vysokú hladinu pH, čo je ideálne na pálenie záhy, mandle, pomôcť môžu tiež nízkotučné potraviny ako kuracie a morčacie mäso a biele ryby.
Opatrne aj s liekmi
Aj niektoré lieky môžu zhoršovať stav pri refluxe. Ide predovšetkým o liečivá, ktoré obsahujú aminophilinum – používa sa najmä na liečbu dýchacích ciest. Aj lieky na vysoký tlak a liečbu angíny s obsahom blokátorov kalciových kanálov môžu mať vplyv na reflux. Ďalej sú to nitráty, ktoré sa používajú najmä na liečbu anginy pectoris. Pôsobia tak, že zvyšujú prekrvenie srdca, čím miernia bolesť v hrudi. Negatívnym účinkom je však okrem iného aj pálenie záhy a vracanie.
Kedy to skončí? Pýtajú sa mnohí zúfalí rodičia, ktorých dieťatko väčšinu dňa vytrvalo plače kvôli refluxu. V prípade refluxnej choroby sa o stav dieťatka bude starať lekár, ktorý nasadí vhodnú liečbu a príznaky dokáže účinne zmierniť až potlačiť. Vo väčšine prípadov však ide o fyziologický reflux, ktorý môže byť mierny ale aj výraznejší a často sa začne značne zlepšovať so zavádzaním tuhej stravy. Prvé príkrmy obsah žalúdka zahustia a postupne reflux prirodzeným vývojom bábätka odoznie.