S príchodom leta všetci riešime, kam pôjdeme na dovolenku, ako deťom vyplniť prázdniny, vyberáme zo skríň letné oblečenie, plavky, šaty, klobúky a šiltovky, kupujeme ochranný krém pre seba i pre deti a tešíme sa z teplých slnečných dní. Netreba však zabúdať na to, že aj príliš slnka môže uškodiť. Slnkom spálená pokožka nie je nič príjemné, horšie následky však môže mať úpal a prehriatie. Príznaky úpalu i prehriatia, by ste mali rozhodne poznať a vedieť v takejto situácií reagovať.
Úpal a prehriatie
Prehriatie organizmu a úpal sú pomerne častými javmi počas leta. Dochádza k nim pri dlhom pobyte na slnku, v kombinácii s nedostatočným prísunom tekutín. Prehriať sa môžeme napríklad aj pri jazde v aute bez klimatizácie, alebo ak trávime dlhú dobu v uzavretom priestore počas letnej horúčavy. Hoci sa prejavujú podobne, medzi úpalom a prehriatím je rozdiel. Ako rozoznať prehriatie, kedy ide o úpal a čo robiť, aby sme dieťaťu pomohli?
Dieťa je prehriate – aké sú príznaky?
Keď sa dieťa dlhšie zdržiava v nevetranom, teplom a vlhkom prostredí, jeho telíčko sa môže rýchlo prehriať a vážny problém je na svete. Medzi príznaky prehriatia patrí bolesť hlavy, únava a celková slabosť, potenie, plytké dýchanie a rýchly pulz, nutkanie na zvracanie. Ak dieťa neprijímalo dostatok tekutín, jeho moč je tmavší. Pri prehriatí dieťa urýchlene premiestnite do tieňa a podložte mu nohy tak, aby boli vyššie než zvyšok tela. Dajte mu napiť chladnú vodu, ideálne s pridaním kuchynskej soli. Je dobré tiež uvoľniť oblečenie a ošetriť slnkom a teplom podráždenú kožu telovým mliekom po opaľovaní. Ak by sa stav dieťaťa nezlepšoval, rodičia by nemali váhať s návštevou lekára.
Príznaky úpalu
K úpalu dochádza pri priamom pobyte na slnku, najmä vtedy, ak dieťa nemá čiapku, klobúk, šiltovku alebo inú pokrývku hlavy. Pre najmenšie detičky, teda novorodencov a dojčatá, je úpal o to nebezpečnejší, že ešte nemajú dobre vyvinuté termoregulačné mechanizmy, kvôli čomu môže u nich dôjsť k úpalu už po niekoľkých minútach. Príznaky úpalu sú veľmi podobné, ako tie, pri prehriati. Dieťa má pocit na zvracanie a môže mať aj závraty, bolí ho hlava, nevládze a je unavené. Môže sa pridružiť horúčka, v horšom prípade dokonca až bezvedomie.
Čo robiť, keď má dieťa úpal
Pri úpale je dôležité urobiť podobné kroky ako v prípade prehriatia. Dieťa umiestnite do tieňa, podávajte mu dostatok chladných tekutín (ale tie iba v prípade, že dieťa nevracia), vhodné sú tiež studené obklady na hlavu. Použiť môžete ľad, nikdy však ľad nedávajte priamo na kožu, ale zabalený, napríklad v utierke alebo v uteráku. Ak si nie ste niečím istí, alebo sa stav vášho dieťaťa nezlepšuje, určite vyhľadajte lekársku pomoc.
Ako sa chrániť pred úpalom
Je veľmi dôležité urobiť opatrenia, aby sme seba a svoje deti ochránili pred nepríjemným a nebezpečným úpalom a prehriatím. Potrebné je počas letnej horúčavy zdržiavať sa v tieni, dostatočne doma vetrať a ak je to možné, skrátiť dobu varenia a pobyt v rozhorúčenej kuchyni. Samozrejmosťou je dostatočný pitný režim. Nemali by naň zabúdať ani dojčiace mamičky, a to nielen kvôli sebe, ale aj so zreteľom na svoje bábätko. Ak dojčíte, prikladajte bábätko čo najčastejšie, aby nebolo smädné. Môžete mu podať aj vychladenú prevarenú dojčenskú vodu. Keď je už dieťatko prikrmované, namiesto vody mu môžete dať aj čaj. Pri pobyte vonku vždy dajte deťom nejakú pokrývku hlavy a obliekajte seba aj deti do vzdušného ľahkého oblečenia. Po dlhých pobytoch vonku počas horúcich dní, určite nepodceňujte už prvé príznaky úpalu a konajte.