Chlebík na desiatu či na večeru, rožok do ruky v kočíku, sladký koláčik na návšteve u babky. Pečivo sprevádza deti takmer už od úplného začiatku podávania prvých príkrmov. Nie je na tom nič zlé, pokiaľ dieťa nereaguje bolesťou bruška, nadúvaním, hnačkou či kožnými problémami. V opačnom prípade treba spozornieť, pretože sa o slovo môže hlásiť celiakia.
Celiakia u detí – Čo to vlastne je?
Pod pojmom celiakia sa skrýva trvalá neznášanlivosť gluténu (lepku). Lepok obsahuje mnoho druhov obilnín, ako jačmeň, raž, pšenica, ovos či špalda. V prípade, že sa do tela celiatika dostane lepok, alebo iba stopy lepku, dochádza k imunitnej reakcii v čreve. Konzumácia lepku u ľudí s neznášanlivosťou vedie k zápalu a k poškodeniu tenkého čreva, následkom čoho telo nevstrebáva dostatočné množstvo živín. Organizmus je v dôsledku toho ochudobnený o dôležité bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály, čo môže viesť k podvýžive.
Príznaky celiakie
Príznaky celiakie u detí závisia od viacerých faktorov, jedným z nich je aj dĺžka dojčenia, samozrejme tiež množstvo lepku v potrave. Vo všeobecnosti sa celiakia prejavuje najmä tráviacimi ťažkosťami, akými sú kŕče a bolesť brucha, hnačka, vracanie a nadúvanie, avšak ochorenie môže prebiehať aj bez zjavných príznakov. Celiakia u detí teda nie je zanedbateľným problémom, nad ktorým môžeme bez obáv mávnuť rukou. Čo sa neprejaví navonok, to pomôže odhaliť krvné vyšetrenie.
Celiakia sa prejavuje jednak na stene čreva, ale tiež mimo neho. V prvom prípade ide o nevoľnosť a bolesti brucha, nutkanie na vracanie a vracanie, hnačka, celkové neprospievanie dieťaťa. Medzi prejavy mimo čreva patria kožné problémy, rednutie kostného tkaniva, defekty zubnej skloviny, nižší vzrast, oneskorená puberta či chudokrvnosť.
Typy celiakie
Neznášanlivosť gluténu má viaceré podoby, preto netreba hádzať prejavy celiakie do jedného vreca. Kým pri jednej forme celiakie sa objavia takmer všetky nepríjemné symptómy, pri inom type ochorenia sa komplikácie neukážu skoro vôbec.
Typická celiakia
Dojčenie má významný vplyv aj v rámci prevencie celiakie. Už pár mesiacov po ukončení dojčenia sa však môže objaviť tzv. typická celiakia. Ako z názvu vyplýva, prejavuje sa typickými príznakmi lepkovej neznášanlivosti, akými sú nevoľnosť, bolesť brucha a nadúvanie, chronická hnačka, poruchy rastu.
Atypická celiakia
Atypická celiakia u detí sa zvykne prejaviť v neskoršom veku. Príznaky sa pritom netýkajú iba trávenia. Objavuje sa chudokrvnosť, poruchy rastu u školákov, oslabená zubná sklovina, bolesti brucha, intolerancia laktózy a dokonca poruchy plodnosti.
Tichá celiakia
Tento typ ochorenia sa neprejavuje zreteľne, ale vo väčšine prípadov sa odhalí náhodne pri vyšetrení krvi. Dieťa teda nemá ťažkosti po konzumácii lepku, avšak krvné vyšetrenie ukáže prítomnosť pozitívnych protilátok.
Ako sa lieči celiakia u detí
Lepok sa u bábätiek odporúča zaviesť do stravy medzi štvrtým až šiestym mesiacom života, ideálne počas dojčenia. Ak lepok dieťaťu zavedieme do jedálnička až v neskoršom veku (po 7. mesiaci), hrozí vyššie riziko vzniku celiakie.
Jediným spôsobom, ako sa vyhnúť nepríjemným príznakom, ktoré celiakiu sprevádzajú, je bezlepková strava. Základom je teda vylúčiť z jedálnička akékoľvek potraviny obsahujúce lepok. Rodičia sa musia oboznámiť s tým, ktoré potraviny ich dieťa konzumovať môže a ktoré, naopak, nesmie. Medzi vhodné potraviny patrí kukurica, pohánka, ryža, proso, quinoa, zemiaky, strukoviny, mäso, ryby, ovocie, zelenina. Nevhodné potraviny pri celiakii sú všetky jedlá zo pšenice, jačmeňa, špaldy, ovsa, ako i tie, ktoré obsahujú hoci len malé stopy lepku.
Okrem prirodzene bezlepkových potravín majú celiatici k dispozícii aj špeciálne upravené bezlepkové druhy pečiva. Dostať ich v lekárňach na predpis s čiastočnou úhradou zo zdravotného poistenia, ako aj v supermarketoch. Bezlepkové potraviny sa označujú symbolom prečiarknutého klasu.