Nežiadajte zakaždým antibiotiká. CRP vyšetrenie odhalí, či ich dieťa potrebuje alebo nie

Autor: Paula

Deti sú choré pomerne často. V kolektíve iných detí, najmä v škôlke a škole, si deti doslova vymieňajú choroby. Nejedna mamička zalamuje rukami nad tým, že je dieťa na striedačku týždeň v škôlke a týždeň doma. Najradšej by sme našim drobcom naordinovali niečo silné a účinné, aby choroba netrvala pridlho. Antibiotiká však nezaberú na všetko, hoci by sme veľmi chceli. To, či ich dieťa potrebuje alebo nie, odhalí až CRP vyšetrenie. Čo to vlastne je a aké hodnoty sú ešte v norme?

 

Keď sú antibiotiká zbytočné

Detského lekára kontaktujeme a navštevujeme s rôznymi detskými ochoreniami, z ktorých väčšina je vírusového pôvodu. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, toto sú najčastejšie problémy, ktoré sa u detí pomerne často striedajú a opakujú.  Vírusy, ktoré organizmus napadnú, však nie sú dôvodom na to, aby sme deťom podávali antibiotiká. Prečo? Proti vírusom totiž nezaberajú.

Antibiotiká pomáhajú bojovať s ochorením bakteriálneho pôvodu. Vírusy nezničia, zato baktérie áno. Ako ale rozlíšiť, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu? Pri navrhovaní vhodnej liečby sa postupuje hlavne na základe klinického obrazu a výsledkov laboratórnych vyšetrení. V ambulancii pediatra dnes už štandardne nájdeme prístroj na určenie hladiny C – reaktívneho proteínu (CRP), ktorý ukáže výsledok do pár minút. Ak je v tele prítomný zápal, hodnoty CRP budú vysoké. Podľa výsledku, aký odhalí CRP vyšetrenie, vieme predísť tomu, že sa dieťaťu nasadia antibiotiká zbytočne.

CRP vyšetrenie dieťaťa

Skratka CRP označuje C – reaktívny proteín. Je to bielkovina akútneho zápalu, ktorú produkuje pečeň. Aj zdravý človek môže mať v krvi nízku hodnotu tohto proteínu. Ak sa však objaví bakteriálna infekcia, čiže zápal alebo poškodenie tkanív, hodnota CRP v krvi sa zvyšuje.

Pri vyšetrení dieťaťa bude lekár od rodičov potrebovať údaj, kedy u dieťaťa ochorenie začalo. Napríklad kedy dieťa začalo mať horúčku a ako dlho teda trvá tento stav. Hladina CRP v krvi sa totiž zvyšuje po 6 – 12 hodinách od prepuknutia choroby, pričom vrchol dosahuje po 24 hodinách. Horúčku môžu sprevádzať soplíky a kašeľ, alebo sa objavila bez iných príznakov. CRP vyšetrenie je teda namieste, ak dieťa trápi horúčka, ktorá trvá viac ako 12 hodín.

Ako CRP vyšetrenie prebieha?

Hladina C – reaktívneho proteínu sa zisťuje z kapilárnej krvi. Tá sa odoberá z prsta. Dieťa to síce môže vystrašiť, ale nejde o nič strašné, ani to netrvá dlho a je po všetkom. Najlepšie je odviesť pozornosť dieťaťa iným smerom pred odobraním vzorky krvi. Zaujať ho môžete napríklad knižkou, hračkou alebo videom v mobile. Zabávajte dieťa po celý čas odberu, nebude sa vďaka tomu sústrediť na svoj prštek. Bábätkám sa na CRP vyšetrenie môže odobrať krv aj z chodidla. Odobratú krv sestrička vloží do prístroja a do niekoľkých minút sa ukáže výsledok.

 

 

Hodnoty CRP – Ktoré sú ešte v norme?

Keď je výsledok vyšetrenia pozitívny (hodnota CRP je zvýšená), ide o bakteriálnu infekciu, na liečbu ktorej potrebujeme antibiotiká. Negatívny výsledok, naopak, znamená, že ide o ochorenie vírusového pôvodu. V tom prípade sa liečia príznaky, antibiotiká by nezabrali. Ktoré hodnoty sú teda ešte v norme a kedy už hovoríme o vážnom stave?

Ako sme už uviedli, aj zdravý človek môže mať v krvi nízku koncentráciu CRP – okolo 1 mg/l. Hodnoty v rozmedzí 1 – 8 mg/l sú preto relatívne bezpečné. Ukazujú, že je potrebné oddychovať, zvýšiť príjem vitamínov a dodržiavať pitný režim.

CRP vyšetrenie, ktoré ukáže hodnoty do približne 35 mg/l, odhalilo vírusovú infekciu. Pri týchto hodnotách ešte stále nie sú potrebné antibiotiká. Na liečbu nepríjemných symptómov postačia voľne dostupné lieky.

Ak hodnota C – reaktívneho proteínu stúpne na 40 mg/l a viac, ide už o závažnejšiu bakteriálnu infekciu, a teda vážnejší zápalový proces v tele. Antibiotická liečba je v tomto prípade nevyhnutná.

CRP vyšetrenie odhalí zápal – Toto sú najčastejšie ochorenia, kedy je CRP vysoké

Bakteriálna infekcia sa prejavuje najčastejšie horúčkou. Vysokú teplotu môžu sprevádzať aj iné príznaky, ako napríklad kašeľ, soplíky či nechutenstvo. Horúčka sa však objavuje aj bez iných prejavov. CRP vyšetrenie je preto dobrou cestou, ako zistiť závažnosť ochorenia.

Vysoké hodnoty CRP sa objavujú najmä v týchto prípadoch:

– infekcie močového traktu, často ide o zápal obličiek
– infekcie dýchacieho traktu
– autoimunitné ochorenie
– zápalové ochorenia čriev
– srdcovo – cievne ochorenie
– onkologické ochorenie
– obezita
– cukrovka

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť