Keď je spev liekom. Prečo deťom spievať?

Autor: Paula

Spev je úplne prirodzeným prejavom, ktorý ľudstvo sprevádza od počiatku. K rodičovstvu neodmysliteľne patrí. Nie je nič prirodzenejšie ako mama, ktorá v náručí drží svoje malé bábätko a spieva mu pesničku na upokojenie a uspatie. Hudba, ktorá vychádza z úst milovanej blízkej osoby, má na deti výnimočný účinok. A dokonca môže aj liečiť. Prečo deťom spievať? 

 

Deti a hudba

Dieťa od prirodzenosti všetko skúma a objavuje. Len čo sa naučí trochu samostatne pohybovať,  ihneď chce všetko preskúmať. Zaujímajú ho tiež rôzne zvuky. Nielen piesne a hudba ako taká, ale spočiatku najmä zvuky rôznych vecí, ktoré má bábätko okolo seba. Hrkanie hrkálky, melódia xylofónu, búchanie dreveného kladivka po zatĺkačke, či zvuk varechy „bubnujúcej“ po pokrievke. Bábätko má uši doširoka a citlivo vníma všetky zvuky.

Samozrejme, niektoré deti takéto zvuky priťahujú viac, iné menej a ďalšie vôbec.  Závisí to aj od toho, či má dieťa hudobný sluch, alebo nie. Táto danosť je do veľkej miery dedičná. Keď rodičia hrajú na hudobné nástroje a majú hudobný sluch, s najväčšou pravdepodobnosťou bude aj dieťa mať pozitívny vzťah k hudbe, cítiť rytmus, a podobne. Kým však dospeje do veku, kedy už bude schopné samo začať hrať na nejaký hudobný nástroj, je z neho najmä poslucháč. Neskôr prichádza do veku, keď sa začne jeho vzťah k hudbe prejavovať napríklad tak, že sa roztancuje aj na prechádzke v meste, keď začuje hudbu z neďalekej kaviarne:) V škôlke sa veľmi rýchlo naučí nové riekanky a pesničky a s obľubou ich bude doma rodičom zas a znova opakovať. A potom je vhodné takéto dieťa prihlásiť na hudobný krúžok, alebo do základnej umeleckej školy, aby mohlo svoj talent naplno rozvinúť.

Prečo deťom spievať

Bábätko prichádza prvý raz do kontaktu so zvukmi ešte keď je v brušku. Počuje jednak vnútorné zvuky v tele mamy, ale vníma tiež vonkajšie zvuky z okolia. Neskôr po narodení a ako dieťa postupne rastie sa prejavuje aj jeho cit/necit na hudbu. Rodičia si môžu všímať, že dieťa citlivo vníma hudbu, pohybuje sa rytmicky, keď počuje hudbu, môže si podupkávať nožičkou, alebo rovno začne tancovať vždy, keď hrá nejaká pieseň. Neskôr si začne spievať a tu sa najviac prejaví jeho schopnosť pracovať s hlasom a meniť melódiu a intonáciu. Podporiť dieťa vo vzťahu k hudbe môžu rodičia už od narodenia. Netreba k tomu hudobný nástroj, ani mať absolvované hudobné vzdelanie, či vlastniť nahrávacie štúdio:) Úplne stačí bábätku spievať. Vníma to viac, než by sme si možno mysleli.

Spev ako terapia 

Ak sa aj vy zamýšľate nad otázkou,  prečo deťom spievať, možno vás prekvapí fakt, že spev na dieťa môže účinkovať aj liečivo. Keď spievame, dýchame inak. Dýchanie sa prehlbuje, vďaka čomu sa okysličuje krv a tým prospievajú aj vnútorné orgány. Spievanie upokojuje, zlepšuje náladu, očisťuje organizmus a dokonca posilňuje imunitný systém. Spolu s hlasivkami sa uvoľňujú aj emočné bloky. Deti, ktoré si často spievajú, či už samé alebo ideálne s rodičmi, sú vyrovnanejšie a aj zdravšie. V rodinách, kde sa denne spieva, je menej sporov a hádok. Spievanie zároveň posilňuje aj kognitívne schopnosti detí. Má vplyv na lepšiu koncentráciu, zlepšuje pamäť a sústredenie.

 

 

Pri bábätkách funguje spev ako výborný prostriedok na upokojenie. Keďže rytmus hudby je podobný rytmu nášho srdca, dokáže pomalá jemne spievaná uspávanka spomaliť tep srdca i frekvenciu mozgových vĺn. Uspávanka, či iná upokojujúca melódia môže dokonca liečiť vysoký tlak, bolesti hlavy, odbúravať stres a napätie, pomôcť s nespavosťou. Hudobná pedagogička Alena Tichá vo svojej knihe píše, že jednohlasná pesnička je detskému vnímaniu najbližšia, zvlášť ak ju matka spieva dieťatku vo svojom v náručí. Svoj prvý hudobný dialóg tak bábätko prežíva v bezpečí a príjemnom citovom súzvuku.

Máte doma dusno? Zaspievajte si

V každej rodine nastávajú dni, kedy doma vládne zlá nálada. Rodičia sú unavení, nahnevaní, aj deti sa môžu hnevať alebo trucovať, prípadne neposlúchajú a rodičia sú z toho vynervovaní. Možno to aj vy poznáte. Hoci sa to môže zdať smiešne, práve v takýchto chvíľach môžete vyskúšať terapiu spevom. Prečo deťom spievať aj v takejto situácii? Práve preto, že chceme mať pekný vzťah s deťmi, no a bláznivý spev dokáže úplne otočiť ponurú náladu a vytvoriť veselú atmosféru. Keď sa teda bude u vás doma najbližšie schyľovať k búrke, vezmite si varechu, urobte si z nej mikrofón a skúste začať naplno spievať a tancovať. Deti sa k vám isto rady pridajú. A aj keď to možno nezafunguje hneď, po pár pokusoch sa určite rozosmeje celá rodina.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť