Spálená pokožka od slnka – 5 tipov, ako ju ošetriť

Autor: Paula

Horúce slnečné dni sú tu, a tak si okrem vzdušného oblečenia, slnečných okuliarov či plaviek treba pripraviť aj ochranný krém. Spálená pokožka od slnka nie je ničím príjemným. Myslite na to hlavne pri pobyte vonku s deťmi.

 

Ako chrániť pokožku počas leta

Deti a bábätká majú citlivú pokožku, ktorá je náchylnejšia na spálenie, než pokožka dospelých. O to viac u svetlých typoch ľudí, ktorým sa spálená pokožka od slnka môže pritrafiť aj po relatívne krátkom pobyte na slnečnom mieste. Ako sa teda pred slnkom chrániť?

Krém s ochranným faktorom

Nemal by chýbať v žiadnej domácnosti a ideálne je brať ho so sebou aj vonku, aby ste seba a deti mohli natrieť aj opakovane. Pri výbere krému sa zamerajte na výšku ochrany, pre deti je najvhodnejšia tá najvyššia. Pozorne si však prečítajte etiketu a všímajte si, či je krém pre vaše dieťa vhodný. Niektoré krémy sú totiž vhodné pre deti od 3 alebo až od 6 rokov. Ak máte malé bábätko, vyberajte ochranný krém na citlivú pokožku, ktorý je určený pre deti od narodenia.

Pokrývka hlavy

Hoci je vonku horúco a vám sa môže zdať, že v klobúku alebo šiltovke sa budete zbytočne potiť, vezmite si pokrývku hlavy určite so sebou. Dokáže vás účinne ochrániť pred nástrahami slnečných lúčov, a vy tak nebudete musieť riešiť nepríjemné príznaky úpalu. Dnes už máte k dispozícii na výber množstvo vzdušných klobúkov, ktoré vám prekryjú aj krk, čo je veľká výhoda. Hlavne malým deťom sa odporúča vybrať práve takúto pokrývku hlavy, ktorá ochráni aj pokožku na krku, napríklad počas hry v pieskovisku.

Vhodné oblečenie

Počas horúcich letných dní je dobré staviť na funkčné oblečenie, ktoré účinne odvádza vlhkosť a pot a ktoré dokáže zároveň udržovať optimálnu teplotu. Medzi obľúbené prírodné materiály funkčného oblečenia patrí tencel, bambusové vlákno, viskóza alebo ľan. S týmito látkami sa môžete stretnúť aj pri výbere nosiča alebo šatky na nosenie detí na leto, keďže sa pridávajú k bavlne pri ich výrobe.

Spálená pokožka od slnka – Takto ju ošetríte

Na to, aby sa pokožka spálila, stačí aj 5 – 10 minút na priamom slnku. Treba byť preto naozaj opatrný. Ak už k tomu došlo a pokožka je červená a na dotyk bolestivá, treba ju ošetriť. Čo robiť?

1. Ochladenie

Spálená pokožka od slnka je dehydrovaná. Prvým krokom je teda schladiť ju. Môže to byť sprcha alebo studené obklady.

2. Natrite pokožku gélom alebo krémom

Spálená koža potrebuje hydratáciu. Dodáte jej ju vhodným upokojujúcim telovým gélom alebo krémom po opaľovaní. pokožku natierajte niekoľkokrát denne.

3. Bolestivú pokožku ošetrite

Ak nestačí obklad ani krém po opaľovaní, pretože pokožka naďalej bolí na dotyk a neprešlo ani začervenanie, určite zamierte do lekárne. Poraďte sa s lekárnikom, aký liek alebo upokojujúci prípravok by bol vhodný pre vás, alebo pre deti.

4. Nezabúdajte na tekutiny

Pitný režim je nesmierne dôležitý vždy, o to viac počas horúceho slnečného dňa. Dodajte si tekutiny, ideálne v podobe čistej vody, alebo vody s citrónom. Deťom vždy berte na ihriská fľašu s vodou a dbajte na to, aby sa pravidelne napili. A vy ich nasledujte tiež. Často mamy myslia na pohodlie všetkých okolo a na seba až nakoniec. Keď sa idú deti napiť, napite sa aj vy. Hydratáciu potrebuje aj pokožka, a to nielen zvonka, ale aj zvnútra.

5. Vyhýbajte sa slnku

Počas nasledujúcich 2 – 3 dní po spálení pokožky je nevyhnutné vyvarovať sa priamemu slnku. Ale aj neskôr radšej zostaňte v tieni a myslite na to, že spálená pokožka od slnka by mala byť zakrytá oblečením. Aj v tieni sa natierajte krémom s ochranným faktorom.

Babské rady – Čo pomôže na spálenú pokožku

V prípade, že aj vás alebo vašich detí sa týka spálená pokožka od slnka, môžete okrem upokojujúcich krémov vyskúšať tiež babské recepty. Pomôcť môže tiež biely jogurt alebo zábal z ovsených vločiek.

Biely jogurt na spálenú pokožku – Naneste na pokožku biely jogurt (prípadne jemný tvaroh) a nechajte ho pôsobiť približne 15 – 20 minút. Kyselina mliečna v bielom jogurte dokáže upokojiť začervenanú pokožku a aj uľaviť od bolesti.

Zábal z ovsených vločiek – Ovsené vločky zmiernia svrbenie a navyše majú protizápalové účinky. Vločky zabaľte do gázy, namočte do vlažnej vody a nechajte nasiaknuť. Následne gázu vyberte a vyžmýkajte. Zábal priložte na spálenú pokožku.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť