Poznajú to azda všetci rodičia. Detské soplíky a k tomu neutíchajúci kašeľ. Vlhký, suchý, dráždivý… kašeľ nie je ničím príjemným a malé telíčko dokáže vyčerpať. Ako sa ho teda zbaviť?
Kašeľ u detí
Kašeľ je obranným mechanizmom, ktorým sa naše telo snaží spriechodniť dýchacie cesty. Je jedným z príznakov akútnych respiračných ochorení. Objavuje sa spravidla po dvoch dňoch od vypuknutia choroby. Spočiatku je to suchý kašeľ, ten postupne prechádza do vlhkého kašľa so zvýšenou tvorbou hlienu. Kašeľ neprestáva ani v noci a hlavne ten suchý dokáže dieťa vysiliť a tiež budiť zo spánku. Čím sa jednotlivé druhy kašľa od seba odlišujú a ako teda kašeľ u detí liečiť?
Suchý kašeľ
Suchý kašeľ sa nazýva aj neproduktívny, pretože pri ňom nie je vylučovaný žiadny hlien. Nedochádza teda k tvorbe a k následnému vykašliavaniu hlienov. Toto je základným rozdielom v porovnaní s vlhkým kašľom. Môže sa zhoršovať v teplom a suchom prostredí, napríklad v príliš vykúrenej miestnosti. Suchý kašeľ je veľmi nepríjemný a vyčerpávajúci. Je jedným z príznakov vírusovej infekcie a jeho príčinou je spravidla zápal horných dýchacích ciest. Na liečbu suchého kašľa sa používajú tzv. antitusiká, teda lieky, ktoré utlmujú kašľový reflex.
Vlhký kašeľ
Produktívny kašeľ sprevádza tvorba hlienu, práve preto sa nazýva vlhký. Pre tento druh kašľa je typické chraptenie na prieduškách. Na liečbu vlhkého kašľa sa používajú lieky zo skupiny mukolytík. Tieto lieky riedia hlien, teda znižujú jeho hustotu a zároveň uľahčujú vykašliavanie.
Kašeľ u detí – Ako ho vyliečiť?
Každé dieťa vo veku do dvoch rokov, ktoré má kašeľ, by malo byť liečené pod dohľadom lekára. Lieky na kašeľ sa deťom podávajú najčastejšie vo forme sirupov. Existujú tiež kvapky, tablety a rozpustné prášky. Základom vhodnej liečby je na začiatku určiť, o aký druh kašľa ide. Následne sa treba riadiť hlavne vekom dieťaťa. Rodičia majú k dispozícii voľnopredajné lieky, ktorými môžu liečiť svoje deti aj bez predošlej návštevy lekára. Toho je potrebné vyhľadať v prípade, že sa stav dieťaťa nezlepšuje, alebo ak sa pridružia aj ďalšie komplikácie, ako napríklad horúčka. Ak si rodič nie je niečím istý, je dobré poradiť sa s lekárom už na samotnom začiatku ochorenia dieťaťa. Hoci je možné liečiť dieťa doma „po svojom“, kašeľ u detí netreba podceniť. Ak sa už rozhodnete zájsť do lekárne, v žiadnom prípade nemiešajte lieky na tlmenie kašľa s tými, ktoré sú určené na vykašliavanie.
Režimové opatrenia pri detskom kašli
Popri podávaní liekov je dobré dodržiavať režimové opatrenia, čím môžete prispieť k lepšiemu zotavovaniu vášho dieťatka. Dbajte najmä na dostatočné a pravidelné vetranie izby, pitný režim, príjem vitamínov a minerálov, pokoj. Vhodné je tiež zvlhčovanie vzduchu a chýbať by vám doma nemal ani inhalátor pre deti. Pri dráždivom kašli sa odporúča aj zvýšenie polohy hlavy pri spánku.
Stavte na bylinky
Pri kašli a prechladnutí si všetci radi doprajeme teplý čaj. Aj deťom v týchto problémoch pomáhajú bylinky. Môžete z nich pripraviť čaj, deti by ho mali piť vlažný, nie horúci. Bylinkový čaj podávajte nesladený, alebo pre lepšiu chuť použite med. S lekárom alebo lekárnikom sa poraďte o vhodnosti tej ktorej bylinky vzhľadom na vek vášho dieťaťa. Pri kašli sú najúčinnejšie bylinky šalvia lekárska, materina dúška, skorocel kopijovitý, používajú sa aj bylinné zmesi. K dispozícii sú tiež detské bylinkové čaje s uvedeným odporúčaným vekom dieťaťa, od ktorého je čaj pre dieťa vhodný. Dostanete ich kúpiť v lekárni, ale aj v bežných potravinách.