Neustále zdražovanie nás čím ďalej tým viac núti zamýšľať sa nad tým, ako doma ušetriť. Zdražovanie sa týka všetkého, no v budúcom roku štát avizuje najmä rapídne zvýšenie cien energii. Ak sa chceme zvýšeniu ceny elektrickej energie vyhnúť, neostáva nám nič iné, len podľa inštrukcií vlády znížiť spotrebu elektriny o 15% oproti predchádzajúcemu roku. Domácností, ktoré budú mať tohtoročnú spotrebu o 15 percent menšiu, ako v predchádzajúcom roku, sa totiž podľa sľubov nebude rapídne zvyšovanie ceny za elektrickú energiu týkať. Cena za elektrickú energiu pre nich bude podľa prísľubov Richarda Sulíka, zakladateľa strany SaS, veľmi blízka tej, čo platili v predošlom období. Otázkou teda je, ako ušetriť na elektrine, aby sa nás zvýšenie ceny nedotklo.
Keďže množstvo domácností už v súčasnej dobe šetrí kde sa dá, nebudeme rozoberať nákladné opatrenia, ako je napr. výmena okien, zateplenie alebo kúpa drahých spotrebičov. Ponúkame vám jednoduché, ale efektívne opatrenia, ako ušetriť na elektrine pri bežných denných činnostiach.
Správna sadzba
Základom, ako platiť menej za elektrinu je výber vhodnej sadzby. Samozrejme, keď si človek ide prihlásiť svoje odberné miesto na odber elektriny, zaradia vás do tarify podľa toho, na čo všetko budete elektrinu doma využívať. Časom ale mohlo dôjsť k zmene vašej spotreby alebo spôsobu jej využívania a možno by teraz bola pre vás výhodnejšia iná sadzba.
Ako prvé si preto skontrolujte u svojho dodávateľa, či ste stále zaradení do správnej tarify a prípadne požiadajte o zmenu, čím môžete ušetriť aj desiatky eur v závislosti od tej – ktorej tarify. Na stránke svojho dodávateľa zväčša nájdete aj kalkulačku, kde si viete jednoducho z pohodlia domova overiť správnosť tarify pre svoju domácnosť. Rovnako tak môžete online aj podať žiadosť o zmenu distribučnej sadzby.
Osvetlenie
Svietenie predstavuje značnú časť spotreby elektriny. Ako ušetriť na elektrine v rámci osvetlenia domácnosti?
• „Zhasnite svetlo, keď z miestnosti odchádzate!”– táto asi otrepaná rada, ktorú dennodenne vštepujeme našim deťom a občas sami na ňu pozabudneme, je základom.
• Používajte úsporné žiarovky. Rada, ktorá asi tiež nie je novinkou, ale rovnako vám pomôže ušetriť nemalé náklady. Snažte sa postupne vymeniť doma všetky klasické žiarovky za LED. Začnite v miestnostiach, kde sa zdržiavate najviac, naopak napr. v pivnici alebo na toalete, kde netrávite toľko času, môžete ponechať aj klasické.
• Používajte skôr malé lampičky namiesto veľkého lustru, pokiaľ nie je nevyhnutné svietiť v celej miestnosti. V miestnostiach ako sú chodby, schodiská alebo napr. šatníky sa oplatí používať pohybové senzory.
Spotrebiče
Domácnosť bez spotrebičov si už asi nikto z nás nevie ani predstaviť. Je dôležité sa pri ich výbere orientovať podľa energetických štítkov, aby boli úsporné, avšak neznamená to, že musíte hneď utekať do obchodu a kupovať všetky nové v energetickej triede A+++. Existujú aj iné spôsoby, ako pri používaní spotrebičov vieme ušetriť.
Chladnička
Energetická trieda a teda úspornosť spotrebiča je dôležitá najmä pri výbere takých spotrebičov, ktoré doma využívame najviac, kam bezpochyby patrí chladnička, keďže tá ide nonstop 24/7. Aby sme znížili jej výkon a tým aj spotrebu elektriny, treba dbať na správne umiestnenie, nastavenie a používanie. Takže ako ušetriť na elektrine, v rámci domácich spotrebičov?
• Chladničku neumiestňujte v blízkosti zdrojov tepla ako je sporák, kúrenie alebo pri okne.
• Nenastavujte ju na nízku teplotu. Stačí okolo 4-7 °C a mala by byť naplnená približne na 70% jej objemu. Platí totiž, že keď je prázdna, musí zvýšiť svoj výkon a opačne, keď je zas preplnená, prestáva v nej cirkulovať vzduch. Ak je príliš prázdna, odporúča sa do dverí vložiť fľaše s vodou, čím sa zníži jej výkon.
• Vyhýbajte sa častému otváraniu chladničky. To platí najmä počas leta a nezabúdajme ani na pravidelné odmrazovanie (ak nemáte chladničku s funkciou No frost). Do chladničky nepatria samozrejme ani teplé jedlá.
Sporáky a varné dosky
Varenie v domácnosti asi obmedziť nevieme, ale aj tu sú možnosti ako ušetriť. Medzi najúspornejšie patria indukčné varné dosky. Ako ušetriť na elektrine pri varení?
• Vždy varte s pokrievkou, varenie bez nej vás totiž môže vyjsť až štvornásobne viac.
• Využívajte zvyškové teplo. Platne (okrem indukcie) vypnete tesne pred dovarením cca. 5-10 minút.
• Používajte vhodný riad. Pri varení jedla, ktoré netrvá dlho, je vhodný nerezový riad, pri dlhšej úprave sa odporúča skôr liatina. Prenos tepla znižuje aj prehnuté dno, ktoré zároveň predĺži čas varenia o 40 %, takže možno nastal čas vymeniť staré hrnce po babičke :-). Čas varenia vám skrátia napr. tlakové hrnce.
• Platničky využívajte podľa veľkosti. Ak dáte napr. malý hrniec na veľkú platničku, môžete si tak spotrebu zbytočne navýšiť aj o 30%.
• Rúru na pečenie zbytočne dlho nepredhrievajte. Rovnako neotvárajte dvierka, ak to nie je nevyhnutné.
• Vodu na varenie cestovín si radšej vopred zohrejte v kanvici. Pri kanvici vo všeobecnosti platí, že kvôli úspore je potrebné zohrievať len toľko vody, koľko potrebujeme, čiže na obľúbenú rannú kávičku naozaj netreba zohrievať plnú kanvicu vody.
Umývačky riadu
Najúspornejšou variantou je samozrejme umývačka riadu. Či už máte umývačku alebo umývate riad klasicky, aj tu platia isté pravidlá ako ušetriť na elektrine.
• Neumývajte riad pod tečúcou vodou. Radšej si napustíte vodu do drezu.
• Umývačku zapínajte, až keď je dostatočne naplnená. Šetríte tak nie len elektrinou, ale aj vodou.
Práčky
Ďalším často používaným spotrebičom je práčka, najmä ak máte doma deti. Určite sa oplatí investovať do úspornejšej práčky, pretože sa vám to vráti nielen pri vyúčtovaní elektriny, ale aj vody. Ako ušetriť na elektrine pri praní?
• Používajte vhodné programy podľa miery znečistenia a množstva. Nepredpierajte teda zbytočne a voľte skôr nižšie teploty, na bežné pranie naozaj stačí 30 °C.
• Ako pri umývačke riadu aj tu platí, že práčka nemá byť poloprázdna, ale ani preplnená. Moderné práčky disponujú už automatickou voľbou programu na základe hmotnosti prádla a používaním Eko programu viete rovnako ušetriť elektrinu aj vodu.
• Sušičku využívajte len keď je to nevyhnutné. Cez leto sušte bielizeň radšej na vzduchu a ušetriť môžete aj tým, že budete bielizeň žehliť ešte mierne vlhkú. Nielen, že sa ľahšie žehlí, ale nemusíte naparovať, čím tiež znížite svoje náklady na elektrinu.
Elektronika
Takmer v žiadnej domácnosti nechýba televízor, počítač, notebook, herná konzola či mobil. Pri používaní takejto elektroniky si stačí osvojiť pár jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým vieme opäť znížiť spotrebu elektriny, lebo v dnešnej dobe sa počíta naozaj každý cent. Ako ušetriť?
• Počítače a notebooky vypínajte, pokiaľ ich už nebudete v ten deň používať. Ak predsa len áno, zvoľte spiaci režim, kedy je jeho spotreba minimálna.
• Ak mobil zrovna nenabíjate, vytiahnite nabíjačku zo zásuvky.
• Využívajte predlžovacie zásuvky s vlastným vypínačom. Vďaka čomu viete jednoducho vypnúť naraz napr. televízor a hernú konzolu, pretože aj v pohotovostnom režime (stand-by režim) spotrebúvajú energiu, ale asi nikomu z nás by sa nechcelo ich vždy na noc vyťahovať zo zásuvky. Takáto zásuvka navyše ochráni pripojené zariadenia v prípade prepätia.
Aby sme pri používaní všetkých spotrebičov ale naozaj aj ušetrili, treba sa o ne patrične aj starať – vápenaté usadeniny na žehličke alebo v kanvici, vodný kameň v umývačke alebo upchatý filter v práčke, námraza v chladničke alebo aj vysávač s plným vrecúškom – to všetko zvyšuje spotrebu energie.
Kúrenie/ Ohrev vody
Kúrenie a ohrev vody tvoria najväčšiu časť našej celkovej spotreby elektriny. Preto sa pozrieme na to, ako aj tu znížiť náklady a zároveň si udržať nejaký ten komfort. Ako ušetriť na elektrine pri kúrení a ohreve vody?
• Zbytočne neprekurujte. Každé zvýšenie teploty o 1 °C znamená aj zvýšenie energie o 6 %. V obývačke stačí napr. 20-21 °C (stupeň 3 na hlavici), v spálni ešte menej.
• Vetrajte krátko a intenzívne. Radšej otvorte na pár minút okno dokorán, aby sa vymenil vydýchaný vzduch. Pri neustálom vetraní iba na vetračke totiž dochádza k tepelnému úniku a tým sa zas zvyšuje spotreba elektriny na opätovné vykúrenie miestnosti.
• Kúrenie nikdy nevypínajte úplne, ani keď idete na dlhšie preč. Nastavte ho aspoň na 15 °C, lebo vykúriť úplne studený byt alebo dom vás vyjde v konečnom dôsledku oveľa viac.
• Neprekrývajte radiátory. Záclonami, nábytkom alebo prádlom by ste nemali prekrývať radiátory. Zvyšujete si tým zbytočne spotrebu.
• Na ohrev teplej vody nezabúdajte využívať lacnejší nočný prúd resp. nízku tarifu. Teplotu bojleru nastavte na postačujúcich 55 – 60 °C.
• Sprchujte sa. Sprchovaním namiesto kúpania sa vo vani ušetríte nie len vodu, ale aj elektrinu potrebnú na jej ohrev. Kúpanie sa vo vani stojí až 3x viac energie ako 5-6 minútové sprchovanie.
• Vymeňte klasické batérie za pákové. Tie sú až o 30% úspornejšie. Rovnako vymeňte perlátory a sprchové hlavice za úsporné, ktoré vám vedia znížiť nie len spotrebu vody až do 70 %, ale aj platby za energie, ktoré sú nutné na jej ohrev. Podrobné porovnanie úsporných hlavíc na sprchovanie s bežnými hlavicami, ako aj ponuku úsporných hlavíc si môžete pozrieť TU.