Syndróm polycystických vaječníkov 

Autor: Paula

Problém, ktorý ženu privedie aj do ambulancie endokrinológa. Syndróm polycystických vaječníkov je najčastejšou hormonálnou poruchou žien.

 

Syndróm polycystických vaječníkov

Objavuje sa najmä v reprodukčnom veku a na svedomí ho má hormonálna nerovnováha. Zvýšená tvorba mužských pohlavných hormónov vo vaječníkoch sa následne prejaví aj poruchami ovulácie. V okolí vaječníkov pri tomto ochorení vzniká viacero cýst, ktoré obsahujú folikuly. Tie nedokážu pravidelne uvoľňovať vajíčka. A kde hapruje ovulácia, tam sa narúša celý menštruačný cyklus a šance na otehotnenie klesajú. Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) teda rozhodne patrí do rúk odborníkov.

Syndróm polycystických vaječníkov – Poznáte príznaky?

Príznaky nemusia hneď evokovať, že je tu nejaký problém, ale určite treba spozornieť, ak si žena na sebe všimne niečo, čo sa vychyľuje z normálu. Syndróm sa môže začať prejavovať už počas puberty. Príznaky sa pritom nemusia objaviť všetky, práve preto sa pomerne často stáva, že žena začne ochorenie riešiť až po rokoch, keď ju začne nejako výraznejšie obmedzovať, alebo keď sa jej nedarí otehotnieť.

Medzi príznaky ochorenia PCOS patria poruchy ovulácie, akné, priberanie, nadváha a obezita, nadmerné ochlpenie (na rukách, na tvári, ale môže sa objaviť aj na iných častiach tela), nepravidelná menštruácia, prípadne len zriedkavá. V dôsledku narušenej tvorbe hormónov neraz vedie syndróm polycystických vaječníkov k problémom s počatím, alebo až k neplodnosti.

Príčiny nie sú iba v génoch

Prečo vôbec dochádza k vzniku syndrómu? Príčin môže byť viacero. Okrem genetickej predispozície, keď sa syndróm polycystických vaječníkov „zdedí“ po mame alebo starej mame, k vzniku cýst na vaječníkoch prispievajú aj ďalšie faktory:

Nadváha a obezita
V dôsledku vyššej hmotnosti organizmus produkuje viac testosterónu, a mužský hormón bráni vývoju folikulov. Obezita navyše zvyšuje zápal v tele.

Zápal
Za vyššími hladinami mužských pohlavných hormónov v organizme žien môže stáť aj chronický zápal v tele.

Prolaktín
Prolaktín je hormón, ktorý ovplyvňuje tvorbu materského mlieka. Ak sú hladiny prolaktínu vyššie, aj to sa môže spolupodieľať na vzniku PCOS.

Inzulínová rezistencia
Vyššie hodnoty inzulínu v krvi zapríčiňujú zvýšenú syntézu androgénov.

Diagnostika a liečba

Prvé kroky pri problémoch s cyklom vedú ku gynekológovi. Ten pacientke urobí odber krvi a vykoná ultrazvukové vyšetrenie. Z rozboru krvi sa pri PCOS zistí väčšie množstvo mužských pohlavných hormónov. Ultrazvuk odhalí zväčšené vaječníky s obsahom cystičiek. Vyšetrenie tiež ukáže, že žena nemá ovuláciu.

U väčšiny žien sa neobjavujú všetky príznaky, ale iba niektoré, prípadne dochádza k ich kombinácii. Keď sa teda syndróm polycystických vaječníkov potvrdí, prichádza na rad liečba.

 

 

Liečba PCOS

Na začiatok treba spomenúť, že syndróm polycystických vaječníkov sa nedá úplne vyliečiť. Dôležitým krokom je na začiatku zmena životného štýlu, čo zahŕňa chudnutie, stravu a tiež cvičenie. Liečba je symptomatická, čiže sa zameriava na zmiernenie príznakov. V prvom rade ide o hormonálnu terapiu, to znamená, že žena užíva ženské pohlavné hormóny – najčastejšie v tabletkovej forme.

V prípade, že žena neplánuje tehotenstvo, lekár jej nasadí hormonálnu antikoncepciu. Vďaka tomu, že tabletky obsahujú obidva ženské hormóny (preto sa označujú ako kombinované kontraceptíva), pomáhajú aj pri akné a nadmernom ochlpení. Ak má však žena nadváhu a jej index telesnej hmotnosti (BMI) ukazuje hodnoty 30 a viac, nemala by užívať kombinovanú antikoncepciu, pretože hrozí vyššie riziko vzniku trombózy. Okrem tabletiek sa pri liečbe PCOS používa aj vnútromaternicové teliesko, prípadne gestagénová antikoncepcia.

Pacientke, ktorá antikoncepciu odmieta, lekár odporučí užívanie gestagénu po dobu 10 dní každý tretí mesiac. Je to z toho dôvodu, aby nastala premena výstelky maternice a následne jej odkrvácanie.

Týka sa aj mužov

Syndróm polycystických vaječníkov je ochorením, ktoré nie je pre ženu ničím príjemným. Mnoho žien privádza jeho priebeh až k psychickým problémom. Namieste je preto, okrem samotnej liečby, aj podpora najbližších, a to najmä partnera.

Je dôležité, aby aj muži vedeli, o čo ide, čo tento syndróm spôsobuje, ako sa prejavuje a aby následne mohli byť pre svoju ženu oporou. Rozprávať sa otvorene o tejto diagnóze je teda základ.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť