Čas zápisov do prvého ročníka je tu. Budúci žiaci absolvovali rozhovor s pani učiteľkou, zatiaľ čo rodičia vypísali prihlášku a všetky potrebné písomnosti. Jednou z povinností, ktorá sa v súvislosti s nástupom do školy dostáva do popredia, je výber aktovky. Aká by mala byť školská taška pre prváka? Poradíme vám.
Školská taška pre prváka
Hoci do septembra je času dosť, predsa len by sme s výberom nemali dlho otáľať. A najmä by sme sa mali zamerať na to, aby aktovka spĺňala všetky dôležité aspekty a požiadavky. Školská taška pre prváka totiž nie je batôžkom, ktorý doposiaľ vaše dieťa nosilo do škôlky. Už dovnútra nebudete baliť iba pyžamko, prípadne ešte fľašu s vodou, ale ťažké učebnice, zošity, desiatu a školské pomôcky. Okrem toho netreba zabúdať ani na ďalšie parametre, ako sú napríklad vnútorné priehradky na ukladanie vecí, bočné vrecká či reflexné prvky.
Ako vybrať školskú tašku?
Školská taška pre prváka je pomôckou, ktorú bude dieťa nosiť každý deň, preto si jej výber zaslúži náležitú pozornosť. Na čo sa pri výbere zamerať?
Veľkosť
Často vídať prváčikov bežiacich do školy alebo zo školy s aktovkami, ktoré sú takmer väčšie než samotné deti. Školská taška pre prváka by mala byť široká úmerne šírke dieťaťa. Nemala by siahať pod pás školáka, inak by už bola privysoká a nepohodlná. Určite by na dieťati nemala visieť, preto dbajte na to, aby boli dobre nastavené popruhy.
Hmotnosť školskej tašky
Na rozdiel od ruksaku, ktorý vaše dieťa nosilo do škôlky, bude školská taška určite podstatne ťažšia. Nielen preto, že je väčšia, ale najmä kvôli obsahu, ktorý v nej bude dieťa každý deň nosiť do školy. Základom teda je, aby samotná aktovka bola ľahká. Odborníci odporúčajú, aby jej hmotnosť neprevyšovala 10 – 15% hmotnosti dieťaťa. Napríklad ak dieťa váži 20 kg, školská taška by nemala vážiť viac ako 2 – 3 kg.
Popruhy na ramenách
Aby tašku mohlo dieťa pohodlne nosiť, je dôležité brať do úvahy prevedenie jej popruhov. Aké popruhy má teda mať školská taška pre prváka? Predovšetkým široké a polstrované. Takéto prevedenie popruhov chráni ramená dieťaťa pred nadmernou záťažou. Ak by boli popruhy príliš úzke a bez polstrovania, mohli by sa pod váhou tašky nepríjemné zarezávať do pliec, čo by si odniesla napríklad aj krčná chrbtica.
Popruhy na hrudi
Hrudné popruhy nie sú síce podmienkou, ktorú musí školská taška pre prváka spĺňať, ale ak ich má, je to pridaná hodnota. Popruhy na hrudi sa zapínajú v strede hrudníka a slúžia na to, aby taška dieťaťu nepadala. Mali by mať možnosť regulovania šírky, aby si ich dieťa mohlo nastaviť tak, ako potrebuje. Správna šírka zaručí, že taška bude na chrbte dieťaťa držať a že sa mu bude nosiť pohodlne.
Keď dieťa klame
Bedrové popruhy
Niektoré aktovky obsahujú aj popruhy v bedrovej oblasti. Tie by tiež mali mať mäkké polstrovanie a mali by optimálne sedieť na postave dieťaťa – na bedrách. Bedrový pás pomáha rovnomerne rozložiť váhu školskej tašky.
Školská taška pre prváka, ktorá vaše dieťa chráni
Pýtate sa, ako môže aktovka malého školáčika chrániť? Bezpečnosť je na nezaplatenie a u malých detí, ktoré už postupne budú chodiť do školy aj samé bez rodičov, to platí dvojnásobne. Budú prechádzať cez cestu a kráčať do školy v každom počasí. V zime je ráno dlho tma, skoro popoludní sa stmieva, počas daždivých dní je tiež znížená viditeľnosť a pri hmle nevidno ďalej ako na krok. Školská taška pre prváka by práve preto mala obsahovať reflexné prvky.
Pri výbere školskej tašky sa zamerajte na to, aby boli reflexné prvky umiestnené na všetkých jej stranách. Ideálne je, ak sa reflexné prvky nachádzajú nielen na hlavnej chrbtovej časti, ale aj na hrudných popruhoch, vďaka čomu dieťa „zasvieti“ aj pri pohľade spredu. Mnoho školských tašiek je vybavených reflexnými prvkami po celom obvode – kopírujú vonkajšie línie tašky. Ak by ste chceli, aby školská taška ešte viac „udrela do očí“, môžete dieťaťu zaobstarať napríklad aj reflexný prívesok, ktorý zavesíte na zips.
Doplnky pre školákov – Čo ešte do školskej tašky zabaliť?
Okrem aktovky treba myslieť aj na ďalšie pomôcky a doplnky, ktoré vaše dieťa v škole využije. Ako prvý napadne asi väčšine z nás peračník. V papiernictvách a špecializovaných predajniach môžete kúpiť aj sety – peračníky dizajnovo zladené so školskými taškami. Nie je však podmienkou, aby peračník ladil s aktovkou. Vyberajte podľa seba a najmä podľa svojho dieťaťa.
Fľaša na vodu je ďalším doplnkom, ktorý bude deň čo deň sprevádzať vaše dieťa do školy. Niektoré fľaše majú aj obaly, ktoré taktiež môžete zladiť s dizajnom školskej tašky. Prípadne sa zamerajte na výber podobnej farby. Alebo prenechajte výber štýlu svojmu dieťaťu. Veď, koniec – koncov, ide predovšetkým o to, čo sa páči jemu.
Desiatový box je ďalším doplnkom žiakov, ktorý nosia v školskej taške. Nie všetci ho majú, niektoré deti nosia desiatu zabalenú iba v igelitovom vrecku. Ak však chcete dieťaťu okrem pečiva zabaliť aj niečo iné, desiatový box sa vám určite zíde. Vyberte dózičku s priehradkami, ktoré využijete napríklad na oddelené uloženie ovocia, zeleniny, orieškov, keksíkov či sušienok a iných sladkých drobností.