Keď sa povie leto, väčšina z nás si predstaví kúpanie sa pri vode, grilovačky či záhradné oslavy a výlety s deťmi. Leto je však aj sezónou hmyzu. Práve hmyz dokáže toto obdobie veľmi znepríjemniť – bodnutie hmyzom, štípance, opuch, začervenanie, svrbenie, bolesť ale aj alergické reakcie alebo ochorenia – to všetko sú riziká, ktorým čelíme.
Aké druhy hmyzu na nás počas leta číhajú?
Komáre
Komárom sa darí najmä pri vode, avšak neobídu ani naše obydlia a sú preto azda najnepríjemnejším letným hmyzom. Aktívne sú najmä v noci a preto sa často ráno zobúdzame so silne svrbiacimi štípancami.
Čo robiť po bodnutí komárom?
Dôležité je štípanec neškrabať a svrbenie zmierniť antihistaminikami. Na bodnuté miesto, môžete priložiť ľad! Ten spomalí krvný obeh a zbrzdí reakciu na sliny. Domácim riešením môže byť aj alkohol. Samozrejme, netreba ho piť, ale opäť priložiť na ranu. Spolu s úľavou od svrbenia aj vydezinfikujete ranu.
Kliešte
Kliešte sa vyskytujú najmä vo vysokých trávach a v lesoch a sú čím ďalej, tým rozšírenejšie. Obávaným hmyzom sú preto, že sú malé, nenápadné, ich odstraňovanie je často komplikované a prenášajú nebezpečné ochorenia ako je kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Nezabudnite sa preto vždy po návrate z prírody riadne skontrolovať a oblečenie dajte rovno do práčky.
Ako správne vybrať kliešťa?
Najdôležitejšie je kliešťa vybrať správne. Nikdy nenanášajte žiadne tekuté ani olejové prípravky, pretože to spôsobí vyprázdnenie obsahu čriev kliešťa do krvi. Zvyšujete tým riziko prenosu vírusov. Kliešťa odstraňujte vždy pinzetou pomalým kývavým pohybom bez točenia. Následne ranu vydezinfikujte.
Kliešťová encefalitída je v podstate nevyliečiteľná choroba. Má podobné príznaky ako chrípka – únava, horúčka, bolesť hlavy, svalov príp. žalúdočná nevoľnosť, no neskôr príznaky podobné zápalu mozgových blán. Dôležitá je preto prevencia formou očkovania, kde vám poisťovňa preplatí časť ceny vakcíny.
Lymská borelióza sa prejavuje červenkastou škvrnou v okolí uštipnutia a dá sa liečiť antibiotikami, ale len v začiatkoch. Neskôr môže zanechať trvalé následky, keďže postihuje svaly, nervy a srdce.
Osy, včely, sršne, čmeliaky
Bodnutie hmyzom je obzvlášť nepríjemné a bolestivé a u niekoho môžu vyvolať aj alergickú reakciu, pretože pri pichnutí vstreknú do tela jed. Zaujímavosťou je, že nositeľmi jedu sú výhradne samičky. Včely útočia len, keď sa cítia ohrozené a po vpichnutí ostáva ich žihadlo zapichnuté v rane a následne umierajú.
Osy a sršne sú oveľa agresívnejšie, lákajú ich najmä sladké jedlá, nápoje alebo aj vône. Napádajú človeka keď sa cítia ohrozené, pri prudkých pohyboch alebo aj spontánne a navyše môžu pichnúť opakovane.
Bodnutie čmeliakom je veľmi ojedinelé.
Bodnutie hmyzom – čo robiť?
Po uštipnutí treba najprv vybrať žihadlo, ranu vydezinfikovať a ošetriť – pomôže ľad, ocot a antihistaminiká. Veľmi nebezpečné je bodnutie hmyzom do krku, úst alebo jazyka, pretože vzniknutý opuch môže spôsobiť udusenie. V takom prípade najprv chladíme krk studenými obkladmi alebo vyplachujeme ústa studenou vodou, ideálne vložíme kocku ľadu do úst na zmiernenie opuchu a následne neodkladne zavoláme lekársku pomoc.
Ovady
Ovady sú najaktívnejšie v lete a nachádzajú sa najmä v blízkosti hovädzieho dobytka, koní alebo pri vode. Ich uštipnutie sprevádza svrbenie, bolesť a opuch, ale môžu prenášať aj rôzne infekcie sprevádzané horúčkou. Postihnuté miesto treba umyť, dezinfikovať a opäť použiť antihistaminiká na zmiernenie svrbenia.
Asi u 3% ľudí dochádza po uštipnutí k alergickej reakcii. Môže byť buď lokálna alebo celková. Pri lokálnej vzniká bolestivý červený opuch, ktorý trvá ale iba pár dní. Pri celkovej reakcii dochádza k opuchu tváre vrátane jazyka, pier, očných viečok, aj keď žihadlo je na inom mieste tela, svrbenie, slzenie očí, žihľavka, zvracanie, hnačka, niekedy aj dýchacie ťažkosti až anafylaktický šok. V tomto prípade je potrebné neodkladne navštíviť lekára alebo zavolať sanitku. Človek, ktorý má potvrdenú alergiu na hmyzí jed musí u seba nosiť stále pohotovostný balíček – adrenalín v autoinjektore (EpiPen), bronchodilatačný liek na inhaláciu, antihistaminikum alebo kortikoid.
Ako sa chrániť a predchádzať uštipnutiu?
1. Dbajte na vhodné oblečenie a obuv
Pri potulkách prírodou sa odporúča nosiť dlhé oblečenie a celá obuv, vyvarujte sa najmä pestrofarebnému oblečeniu, ktoré hmyz láka. Veľké riziko hrozí aj keď beháte vonku bosí.
2. Žiadne voňavé lákadlá
Pred pobytom v prírode nepoužívajte parfumy, laky na vlasy, deodoranty alebo parfumované telové mlieka či opaľovacie krémy, ktoré sú lákadlom predovšetkým pre komáre. Vôňa mäsa, ovocia, sladkostí a sladkých nápojov je rovnako pre hmyz neodolateľná. Najmä osy sa v hojnom počte vyskytujú v okolí odpadkových košov, obchodov s ovocím a cukrárni.
3. Nedráždite hmyz
Neodporúča sa dráždiť osy a včely, vyvarujte sa v ich okolí aj prudkým pohybom a v žiadnom prípade nemanipulujte s ich hniezdom a. V prírode sa často hniezda ôs a divokých včiel nachádzajú v starých stromoch alebo dutých kmeňoch. Ak si na vás osa alebo včela sadne, nezabíjajte ju, inak sa žihadlu nevyhnete, radšej ju jemne odfrknite prstami. Ak sa vám dostane do vlasov, najlepšie je použiť hrebeň. A nikdy nezabíjajte osy alebo včely v blízkosti hniezda, lebo pri ohrození vypúšťajú prchavé látky, ktoré privolajú ďalšie a hrozí vám mnohonásobné bodnutie hmyzom.
4. Majte vždy po ruke vhodné prípravky pred aj po
Napriek vhodnému oblečeniu používajte aj repelenty. Na trhu je množstvo prípravkov, väčšina z nich je určená proti kliešťom a komárom, žiaľ proti osám a včelám zvyčajne neúčinkujú. Nezabúdajte so sebou nosiť vždy aj vhodný prípravok na zmiernenie následkov poštípania.