Téma spania bábätiek bude vždy aktuálna a tak aj články s podobne „strhujúcimi“ titulkami, ktoré vás navádzajú na zaručené a jediné správne riešenie spania bábätiek na vás budú vyskakovať neustále.
Informácie, ktoré ste si však v obdobných článkoch prečítali a ktoré možne ešte čítať budete zaručene nebudú jednotné. Je správne aby bábätko spalo spoločne s rodičmi alebo by malo byť vo svojej postieľke?
Ako má spať bábätko?
Správnych odpovedí je niekoľko. Záleží na tom, koho sa opýtate. Ak sa opýtate laktačnej poradkyne dostanete odpoveď, ktorá sa na otázku pozerá predovšetkým z hľadiska dojčenia. Dojčenie a spoločné spanie sa navzájom podporujú a odpoveď bude jednoznačná – spoločné spanie.
Ak túto otázku položíte záchranárovi, na „problematiku“ sa bude pozerať z hľadiska bezpečnosti bábätka. Spiaci rodič predstavuje riziko privalenia dieťatka (v prípade maminky, ktorá zaspí pri dojčení aj pridusenia bábätka prsníkom). Z tohto hľadiska je pre dojča jednoznačne najbezpečnejší spánok vo svojej postieľke.
V dnešnej dobe už začína byť čoraz viac známa a využívaná možnosť spánkového poradenstva. Na otázku spánku bábätka sa spánková poradkyňa pozerá predovšetkým z hľadiska kvality a dĺžky spánku. Odpoveď tu bude jednoznačná – spinkanie vo svojej postieľke.
Názory psychologičiek sa vo veľkej miere prikláňajú k spoločnému spaniu v prvom roku života dieťatka a to samozrejme s ohľadom na ich duševné zdravie.
Takto by sa dalo pokračovať ďalej veľmi dlho. Dôležité je uvedomiť si, že všetky tieto názory sú v podstate správne a sú podložené vedeckými štúdiami alebo reálnymi skúsenosťami. Neexistuje teda jednoznačne „tá správna“ odpoveď. Záleží na tom, ktorá možnosť je práve pre vás vyhovujúcejšia a pri ktorej sa budete vy aj bábätko cítiť viac komfortne a oddýchnuto.
Tak ako pri akejkoľvek inej otázke týkajúcej sa detí platí, že mamička robí to najlepšie čo pre svoje dieťa dokáže s prihliadnutím na jeho individualitu a temperament. Dôležité je vnímať potreby práve toho svojho dieťatka a počúvať svoj materinský inštinkt.