Obrazovky nás dnes sprevádzajú na každom kroku. Doma máme pustený televízor, pracujeme na počítači, v ruke držíme mobil. Médiá používame jednak na prácu, ale veľmi často aj doma v rámci relaxu. Deti od rodičov všetko „odkukávajú“ , a tak niet divu, že keď vidia mamu a ocka sústavne hľadieť na obrazovku, virtuálny svet ich zaujíma čoraz viac. Škodí vašim deťom sledovanie televízie, dlhé pozeranie na mobil či do obrazovky tabletu? Máme pre vás všetky dostupné informácie.
Najčastejším dôvodom, prečo rodičia posadia deti za televízor, je snaha zabaviť ich, keď rodič potrebuje niečo urobiť, alebo chce mať chvíľku času pre seba. V niektorých domácnostiach je televízia pustená od rána do večera. Avšak aj tu platí, že nič netreba preháňať. Dieťa sa učí hlavne pozorovaním, a tak sa do jeho podvedomia dostáva aj všetko to, čo vidí na obrazovkách. Či sa nám to páči, alebo nie. Otázkou, ktorá mnohé mamičky zaujíma je, či v skutočnosti škodí deťom sledovanie televízie alebo môže byť v určitých prípadoch dokonca prospešné.
Batoľa a televízia
Rodičia v dnešnej dobe často zapínajú televíziu už malým bábätkám. Púšťajú im rozprávky a detské pesničky, či rôzne videá z internetu. Pohyblivé obrázky, samozrejme, detské očká rýchlo zaujmú a dokážu dieťatko zabaviť aj na dlhší čas. Zo začiatku malé bábätko vníma televíziu iba pasívne, ale neskôr, keď už ako batoľa vníma veľmi intenzívne dianie okolo seba, chce sa aj ono zúčastňovať na sledovaní televízie s rodinou. Je to ale vôbec pre detský vývoj správne a prospešné? Koľko môže batoľa pozerať televízor?
Nie je dôležité iba to, koľko času strávi dieťatko pred obrazovkou, ale aj to, aký program sleduje. Polhodinka, v lepšom prípade krátke 2 – 4 minútové príbehy, sú preň tak akurát. Batoľa vníma televíziu ako hračku. Napodobňuje to, čo robia postavičky, máva im, smeje sa, keď sa smejú ony. Zároveň s nimi prežíva emócie, napríklad strach, radosť, snahu o pomoc, ak napríklad v rozprávke ktosi spadol z bicykla, a podobne.
Zrakom a sluchom veľmi intenzívne vníma to, čo ide v televízii. Ak ide o krátke videá či rozprávky, môže byť televízia prínosom aj pre takéto malé dieťa. Avšak netreba zabúdať na to, že dieťa ešte nevie pochopiť súvislosti, nerozumie napríklad tomu, že keď princ zachráni princeznú pred drakom, tak je odvážny a preto je to hrdina, takéto veci treba deťom vysvetľovať. Rodič by preto malé bábätko nemal nechávať sledovať televíziu osamote, ale mal by sa na sledovaní aktívne podieľať vysvetľovaním.
Deťom treba sledovanie televízie regulovať
Koľko môže dieťa pozerať televízor? Na túto otázku sa odpovede rodičov rôznia, najmä v prípade, ak sami rodičia radi sedia pred obrazovkou. Odborníci sa však zhodujú, že čas, ktorý deti trávia sledovaním rozprávok či seriálov, treba určite regulovať. Štvorročné až sedemročné deti by nemali pred televízorom/počítačom sedieť viac ako polhodiny denne. Dvakrát do týždňa by na obrazovky navyše nemali hľadieť vôbec. Pre dieťa vo veku od 7 do 11 rokov je vhodná maximálne hodina sledovania denne. Staršie deti by nemali prekračovať limit dve hodiny denne.
Pre rodičov niekedy môže byť náročné obmedziť čas strávený sledovaním televízie, ale detské zdravie za to predsa stojí. Televízia nám síce sprostredkúva informácie o celom svete, ale tieto výhody nám prináša iba vtedy, ak ju pozeráme v primeranej miere. Ak dieťa často a pridlho vysedáva pred obrazovkou, môže sa to dosť výrazne prejaviť na jeho emocionálnom a sociálnom vývine. Vhodné je preto stanoviť si doma s deťmi určité pravidlá.
Pravidlá sledovania televízie
V prípade malých detí platí, že čo nepoznajú, to nebudú cielene vyhľadávať. Ak rodičia nedávajú deťom sladkosti, nebudú si ich pýtať. Platí to aj pri televízii a iných médiách. Snahou rodiča by malo byť, aby sa dieťa zoznámilo s televíziou v ideálnom prípade čo možno najneskôr. Ak ju už ale cielene vyhľadáva, je dobré určiť si pravidlá.
Jeden televízor a dosť
V domácnosti s malými deťmi úplne postačí jeden televízor. Ten by mal byť na nenápadnom mieste, aby deti zbytočne nelákal. V žiadnom prípade ho neumiestňujte do detskej izby.
Zvuková kulisa
Televíziu by sme nemali zapínať iba ako zvukovú kulisu, ktorú máme zapnutú napríklad popri upratovaní. Keď ju už zapneme, sústreďme sa iba na jej sledovanie. Tak naučíme deti pristupovať aj k pozeraniu televízora ako k činnosti, po ktorej skončení televízor opäť vypneme.
Jedzte v kuchyni, nie v obývačke
Ak zvyknete jedávať a popritom sledovať televíziu, mali by ste v záujme vašich detí tento zvyk stopnúť. Keď sa rodina zíde pri jednom stole, vhodné je využiť tento čas na dialóg a komunikáciu. Navyše, ak jeme pri sledovaní televízie, často zjeme omnoho viac, než by sme zjedli bez pozerania na obrazovku. V tomto prípade, je na otázku, či škodí deťom sledovanie televízie, jasná odpoveď.
Obsahy vyberajte zodpovedne
To, čo budeme ako rodina sledovať, by sme mali prispôsobovať aktuálnemu veku detí. Dnes je jednoduché vyhľadať si vopred informácie o obsahu daného programu. Vyberajme také programy, ktoré budú aj pre dieťa prínosom. Program, ktorý pozeráme s malými deťmi, nesmie obsahovať sexuálne a násilné scény. Dobrou voľbou pre deti i dospelých sú zaujímavé dokumentárne programy.
Spravodajstvo len pre dospelých
Večerné správy sa na dennej báze pozerajú v mnohých rodinách, na čom nie je nič zlé. Malé dieťa však ich obsahu nerozumie. Navyše, negatívne reportáže môžu v dieťati spôsobovať strach a úzkosť.
Rodič ako aktívny divák
Aj programy pre deti by mal rodič sledovať spolu s dieťaťom. Pre dieťa je veľkým prínosom, ak mu rodič môže zodpovedať otázky v prípade, že niečomu z vysielaného obsahu nerozumelo.
Negatívny vplyv televízie na deti
Sledovanie televízie je pre ľudí relaxom. Oddýchneme si pri obľúbenom filme, seriáli, dozvieme sa zo spravodajstva, čo sa deje na Slovensku a v zahraničí, zasmejeme sa a zasúťažíme si pri televíznej šou. Na deti má však častý pohľad na obrazovku televízora či tabletu aj negatívny vplyv, keďže detský mozog funguje odlišne, než ten dospelý.
Škodí deťom sledovanie televízie? Prečo?
Veď je to predsa úplne neškodné a dieťa to baví, môže niekto argumentovať. Áno, ale… Aj pozeranie televízie sa môže zvrhnúť, ak rodič neustráži správnu zdravú mieru. Pozrime sa teda na to, ako negatívne ovplyvňuje čas strávený sedením pred obrazovkou naše deti.
Televízia berie deťom čas
Keď dieťa často a dlho pozerá televízor, nemá priestor na iné voľnočasové aktivity. Ak dieťa sadá pred obrazovku každý deň, buduje si nezdravý zvyk. Športovanie, kreatívne práce, čítanie kníh či stretávanie sa s kamarátmi by boli určite lepšou možnosťou, ako naložiť so svojím časom.
Ohrozené city dieťaťa
Televízne programy pracujú vo vysokej miere s emóciami divákov, aby si zaručili ich záujem, a teda aby rástla sledovanosť. S citmi ako je strach, ľútosť, pocit viny, smútok, ľudské nešťastie sa vo virtuálnom svete doslova manipuluje. Malé deti však ešte nedozreli, aby boli schopné tento emočný nápor správne pochopiť a spracovať. Určitým veciam ešte skrátka nerozumejú. Nemusia pochopiť ani to, že mnoho vecí je v televízii prikrášlených a nereálnych.
Namiesto rozhovoru
Tak, ako nás televízia oberá o čas, oberá nás aj o vzájomnú komunikáciu. Samozrejme, počas sledovania televízie medzi sebou v rodine prehodíme aj pár slov, ale nevyrovná sa to priamej komunikácii, ktorá je základom budovania sociálnych vzťahov. Navyše, malé dieťa pri sledovaní televízora sústreďuje všetku pozornosť len na dianie na obrazovke, nerozpráva sa s nami, nedelí sa o svoje zážitky.
Reklamy pod kožou detí
V dnešnej dobe sa reklamy zameriavajú aj priamo na detského diváka a cielene sa deťom dostávajú doslova „pod kožu“. Dospelí vedia, ako reklamy fungujú, ale deti nie. Deti sa voči reklamám nevedia brániť a nevedia ani adekvátne rozmýšľať nad posolstvom reklamy. Následkom toho je, že dieťa zatúži po niečom, čo v podstate ani nepotrebuje.
Spomalené myslenie
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo toľko ľudí pri sledovaní televízie zaspáva? A možno sa to stáva aj vám. Deje sa to, pretože pri sledovaní televízie nepotrebuje náš mozog podávať väčší výkon, nemusí sa sústrediť, a preto sa akoby „vypína“. Na obrazovku sa stačí predsa iba pozerať. Je to niečo úplne iné, ako keď sa rozprávame s priateľom, keď hráme spoločenskú hru, lúštime krížovku alebo pracujeme. Vtedy je náš mozog aktívny. Deti, ktoré často pozerajú na obrazovku televízora, sú nepozornejšie a pasívnejšie. Treba si dávať pozor aj na to, že televízia je návyková a hrozí riziko vzniku závislosti. Do akej miery práve u vás doma škodí deťom sledovanie televízie? Teraz to už určite viete objektívne posúdiť.