Radi by ste s deťmi chodili viacej do lesa, parkov, hôr či k rybníkom? Obávate sa však, že oproti dnešným perfektným ihriskám a zábavným parkom bude prechádzka prírodou príliš nezáživná a vaše deti sa za vami budú otrávene tiahnuť? Prinášame vám inšpiráciu na aktivity pre deti v prírode, s ktorými sa nudiť nebudete. Okrem toho sa hneď na začiatku pozrieme aj na benefity, ktoré im pravidelný pobyt v prírode môže priniesť.
Prečo je dobré chodiť s deťmi do prírody?
V minulosti deti trávili v prírode oveľa viac času ako v dnešnej dobe. Hra v prirodzenom prostredí prinášala deťom vždy celé množstvo benefitov, ale kedže bola normálnou súčasťou života, nikto sa nad tým špeciálne nezamýšľal.
Až dnes, kedy prirodzenej hry v prírode rapídne ubúda, zisťujeme, čo všetko mala v rozvoji osobnosti “na svedomí”. Nie je toho málo. Od rozvoja hrubej a jemnej motoriky, fantázie, kreativity, cez budovanie fyzickej a psychickej odolnosti, cibrenie zmyslov, podporu zdravého sebavedomia či sebadôvery až po samotné poznávanie rastlín, živočíchov a celých ekosystémov na vlastnej koži. Práve preto dnes vzniká mnoho iniciatív, ktoré poukazujú na obrovské benefity pobytu v prírode a čoraz viac sa začíname s deťmi do prírody vracať vedome.
Tipy na aktivity pre deti v prírode, ktoré vás budú baviť
Mnohí z nás už zabudli na to, aká zábava, radosť, skúmanie či dobrodružstvo sa dá v prírode zažiť aj keď sú to väčšinou jednoduché, prirodzené a intuitívne aktivity či hry. Nasledujúci zoznam možno oživí aj vaše spomienky.
Stará dobrá klasika: postaviť si vlastný bunker
Prejsť sa lesom s cieľom nájsť vhodné miesto, kde si spoločne postavíte vlastný bunker, by mohla byť dostatočne dobrá pozvánka do lesa pre každé dieťa od 3 aspoň do 10 rokov.
Kľúčové je skutočne nechať veci na deťoch, neorganizovať im to od A po Z, ale dôverovať im a prenechať im čo najviac možných rozhodnutí. Od výberu miesta, cez stavebný materiál až po spôsoby stavby. Čím viac kompetencií im dáte, tým ich to bude viacej baviť, budú mať väčšiu radosť, hrejivý pocit z dobre odvedenej práce a nabudúce sa veľmi radi vrátia na dostavenie “zadného príbytku”. Dobré je, že v lese im skutočne stačia “len” palice a ich vlastné schopnosti.
A ak sa deti dobre bavia bez vás, využite chvíľku kľudu, vychutnajte si pohľad do zelene, zacvičte si alebo len tak relaxujte.
2. Spočiňte, relaxujte a nechajte deti hrať sa
Je pravda, že hlavne mladším deťom sa aspoň na začiatku zavďačíte skôr pobytom na jednom mieste ako vysokohorskými túrami. Prejdite sa krátko lesom, nájdite príjemné miesto na “utáborenie”, vyberte deku, niečo dobré pod zub, pohodlnne sa usaďte a nechajte deti byť deťmi.
Väčšina z nich sa pravdepodobne vyberie preskúmávať okolie, vyliezť na široký peň, preskúmať machovú prikrývku lesa či započne veľkú fantazijnú hra, kedy “nedefinovaný” prírodný materiál môže byť čímkoľvek (palička môže byť rovnako dobre autíčkom, mečom či zakliatou princeznou).
Ak by sa náhodou nič nedialo a vy by ste predsa len mali pocit, že vaše deti potrebovali k hre trochu inšpirácie, začnite samy, deti sa postupne pridajú. Môžete napríklad:
- Stavať malé domčeky z prírodnín pre škriatkov. Stačí vám pár paličiek, lístkov či machu a môžu vznikať celé svety
- Kresliť paličkou priamo do zeme
- Vytvárať obrazy z paličiek, šišiek či ďalších prírodnín. Od mandál cez postavy, zvieratká až po celé príbehy. Fantázii sa medze nekladú
- Skúmať prírodniny pod lupou ale tiež len tak byť a “šťúrať” si paličkou v zemi
Alebo môžete deti privziať k organizovanejším edukatívnejším hrám ako je napríklad:
- Prírodné pexeso: nájdete jeden druh prírodniny (kamienok/šiška/palička) a vyzvete dieťa, aby vám našlo to isté. Obmeňujete prírodninky a pokračujete, kým to deti baví
- Hádanková hľadačka: poproste dieťa aby, vám prinieslo niečo, čo je zelené a mäkké (mach) / tvrdé a úzke (palička) / šušťavé a hnedé (starý list zo stromu)
- Pohybové hry: v prírode je ideálny priestor na divoké a pohybové hry od naháňačiek, cez prekážkové dráhy až po preteky v skákaní
3. Výskumná prechádzka s lupou
Nielen malých objaviteľov fascinuje detailné skúmania prírodného mikrosveta. Či už sa chystáte na prechádzku do lesa, parku, na rozkvitnutú lúku či do sadu, možností na skúmanie ohromujúceho sveta (ne)živej prírody je neúrekom. Vezmite si teda na prechádzku lupu alebo malú nádobku so zväčšovacím sklom do ktorej môžete na dobu pozorovania umiestniť napríklad drobný hmyz a výskumné dobrodružstvo môže začať.
Touto aktivitou si získate aj tých najmenších (pokojne od 2-3 rokov), ale nemuseli by tým pohrdnúť ani začínajúci teenageri.
4. Hry, ktoré ženú vpred radostným krokom
Ak sa však chcete aj niekam dostať a potrebujete motiváciu k radostnému pohybu, máme pre vás nasledujúce tipy:
- Schovávačka “v smere jazdy”: počítajte do 20 a nechajte deti schovať sa vám. Schováva sa len v smere vašej prechádzky a tak deti nielen zabavíte, ale aj prirodzene popoženiete tam, kde potrebujete. Túto schovávačku ocenia skôr mladšie deti , približne od 3 do 6 rokov.
- Zamestnajte hlavičky: spievajte si. Rozprávajte rozprávky. Dávajte deťom hádanky alebo hrajte slovné hry. Čokoľvek čo zamestná hlavu, aby zabudla, že už sa nožičkám nechce chodiť. Možno sa do toho budete najprv trochu nútiť, ale nakoniec to zabaví celú rodinu.
- Kto hľadá, nájde: motivovať k pohybu môžete tiež hľadačkou prírodných pokladov. Jednoduché “nájdeš mi kvietok/ kamienok/ zelený list/ strašne dlhú paličku/ úplne malú paličku” prinesie deťom radosť zo splnenia úlohy a pri určení pravidla “hľadáme” len cestou vpred, sa deti aj celkom dobrovoľne posunú želaným smerom.
Aktivity pre deti v prírode prinesú viac než len zábavu
Spoločný čas s deťmi na čerstvom vzduchu pod korunami stromov prináša viac než len zábavu. Tieto aktivity pre deti v prírode nielen posilňujú puto medzi vami a deťmi, ale tiež podporujú ich fyzický a psychický rozvoj. Tak sa nechajte inšpirovať , objavujte krásy prírody a užite si všetko, čo prináša spolu s vašimi ratolesťami.