Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Autor: Paula

Jar je tu a s prebúdzajúcou sa prírodou sa objavujú aj kliešte. Nielen psičkári, ale i rodičia by mali byť v strehu. Ak s deťmi chodíte často do prírody, môžete ich chrániť vakcínou. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je vhodné už pre deti od 1 roka.

Kliešťová encefalitída – O čo ide?

Nakaziť sa kliešťovou encefalitídou sa môže prakticky každý, kto sa dostane do kontaktu s infikovaným kliešťom. Je to nebezpečné, pretože po pobyte vonku si ani nemusíme všimnúť, že na sebe máme kliešťa. Jeho pichnutie nebolí a ani okolie miesta prisatia nezvykne výrazne reagovať. Navyše, kliešte začínajú byť aktívne už pri teplote 5°C. Je preto veľmi dôležité dôkladne prezrieť seba i deti po každom výlete v lese či inde v prírode. Vírus sa do tela človeka dostane, keď sa na kožu prisaje nakazený kliešť. K prenosu vírusu však môže dôjsť aj konzumáciou nepasterizovaných infikovaných mliečnych výrobkov, najmä ovčích a kozích. Následne sa vírus začne v tele rozširovať z miesta prisatia do lymfatických uzlín. Odtiaľ sa dostane do mozgu a do miechy. Kliešťovú encefalitídu preto označujeme aj pojmom zápal mozgu. Kliešťová encefalitída je teda vírusovým ochorením, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je najlepšou ochranou očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.

Príznaky kliešťovej encefalitídy

Vírus sa nezačne prejavovať hneď po prisatí kliešťa. Prvé príznaky môžeme spozorovať až po 7 – 14 dňoch. Priebeh kliešťovej encefalitídy je spravidla dvojfázový. Prvá fáza symptómami pripomína chrípku, v druhej fáze sa pridružuje nevoľnosť, zvracanie, závraty a silné bolesti hlavy.

Medzi najčastejšie príznaky kliešťovej encefalitídy patrí:

silná bolesť hlavy
nevoľnosť
zvracanie
vertigo
únava
vysoká horúčka

Niektoré príznaky môžu pretrvávať aj po vyliečení. Môže sa pridať aj porucha sluchu, alebo dokonca čiastočná obrna. Následky kliešťovej encefalitídy však môžu byť aj fatálne. Najohrozenejšou skupinou sú starší ľudia a osoby s oslabenou imunitou.

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Ide o nepovinné očkovanie, namieste by však malo byť pre všetkých, ktorí pracujú v lese alebo so zvieratami, ako aj pre tých, ktorí trávia veľa času v prírode. Niekedy je vysoký výskyt kliešťov zaznamenaný dokonca aj na niektorých sídliskách, preto treba byť obozretný.

Nechať zaočkovať svoje deti môžete už od veku 1 roka. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde sa vykonáva celoročne. Základné očkovanie pozostáva z troch dávok. Už po podaní prvých dvoch je organizmus vo vysokej miere chránený, avšak po tretej dávke sa účinnosť zvýši až na 96 – 99%. Po očkovaní treťou dávkou pretrváva odolnosť voči tomuto vírusu minimálne tri roky.

Očkovanie sa podáva do deltového svalu. Malým deťom sa vakcína pichá do prednej strany stehna. Ak sa pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde rozhodnete v zime, druhá dávka sa podá o 1 – 3 mesiace. Tretia dávka očkovania sa podáva o 5 – 12 mesiacov po druhej.

V prípade očkovania v letných mesiacoch sa pristupuje k tzv. zrýchlenej očkovacej schéme, čo znamená, že druhá dávka očkovania sa podá už po dvoch týždňoch.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť