Únik moču – aj život s inkontinenciou môže byť aktívny

Autor: Paula

Veľa sa o nej nahlas nehovorí, pritom sa s ňou trápia mnohí. Inkontinencia, teda únik moču je problémom, ktorý sa objavuje prevažne u starších ľudí, ale nie je výnimkou, že sa s ňou ľudia stretnú aj v mladom veku. Pomerne bežne sa objavuje tiež u mamičiek po pôrode. Faktorov, ktoré vznik inkontinencie ovplyvňujú, je mnoho. A nie je to iba vek.

 

Čo je to inkontinencia

Inkontinencia je nechcený únik moču, ktorý môže mať viacero rôznych príčin. Tento nepríjemný problém postihuje až dvojnásobne viac žien ako mužov. Je pochopiteľné, že pre postihnutého predstavuje neželaný únik moču stres a diskomfort. Našťastie, dnes už existuje viacero spôsobov, ako inkontinencii predchádzať, rovnako ako množstvo pomôcok, ktoré pri tomto probléme pomáhajú pacientovi žiť plnohodnotný každodenný život.

 

Ako fungujú močové cesty

Keďže inkontinencia je problém močových ciest, je dôležité vedieť, ako močové cesty fungujú, aby sme chápali, prečo sa teda môže stať, že zlyhávajú. Obličky sú orgánom, ktorý filtruje zvyšky stravy z krvi. Po odfiltrovaní tieto zvyšky zmiešajú s vodou, čím vzniká moč. Ten z obličiek odchádza močovodmi a močovými trubicami putuje do močového mechúra. Močový mechúr je svalový vak, ktorý sa môže sťahovať a rozťahovať. Svaly okolo močovej rúry sú počas vyprázdňovania uvoľnené a starajú sa o to, aby močová rúra zostala otvorená. Práve svaly panvového dna a zvierača musia byť dostatočne silné na to, aby fungovali správne, a teda aby nedochádzalo k inkontinencii.

 

Únik moču – aké sú jeho príčiny

Na otázku, čo spôsobuje inkontinenciu, nie je jednoznačná odpoveď. Každý prípad treba posúdiť individuálne.

  • U žien je najčastejšou príčinou oslabenie svalstva panvového dna, k čomu dochádza predovšetkým po pôrode, alebo pri väčšej fyzickej aktivite a námahe.
  • U mužov má inkontinenciu na svedomí najčastejšie zväčšenie prostaty.
  • Infekcie a zápaly močových ciest môžu taktiež spôsobovať únik moču, pretože zapríčiňujú nadmernú citlivosť močového mechúra. V dôsledku tejto citlivosti močový mechúr oznamuje telu urgentnú potrebu močiť, hoci ešte nie je plný. Tento stav po prekonaní ochorenia močových ciest pominie.
  • Užívanie niektorých liekov sa môže prejaviť aj únikom moču. Vedľajším účinkom niektorých liekov totiž môže byť aj inkontinencia, spôsobená diuretickým účinkom týchto liekov.
  • Nadváha je ďalším z faktorov, ktoré môžu zapríčiňovať únik moču. Keď veľká váha tlačí na abdominálne svalstvo a svaly panvového dna, môže dochádzať k inkontinencii.
  • Príčinou inkontinencie sú tiež stavy a ochorenia ako mozgová porážka, demencia, cukrovka, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex. Poškodená činnosť nervových spojov bráni prenosu signálov z mozgu do močového mechúra.

 

Čo pomáha pri inkontinencii? Riešením sú inkontinenčné pomôcky

Život pacienta s inkontinenciou nie je bezproblémový, avšak v dnešnej dobe už existuje viacero typov pomôcok, ktoré dodávajú pocit istoty a bezpečia, a teda dokážu postihnutému človeku skvalitniť každý deň. Moderné inkontinenčné pomôcky ochránia pred vlhkosťou, ale aj pred zápachom moču. Ide o inkontinenčné vložky, špeciálne podložky a v neposlednom rade inkontinenčné nohavičky. Pomôcky je potrebné vyberať jednak podľa veľkosti, ale tiež podľa stupňa inkontinencie.

 

Inkontinenčné vložky

Ak vás trápi iba ľahký únik moču, budú pre vás dobrým pomocníkom inkontinenčné vložky. Tieto špeciálne vložky sú anatomicky tvarované, preto je rozdiel medzi vložkami určenými pre ženy a vložkami pre mužov. Pri výbere si všímajte aj stupeň nasiakavosti.

 

Inkontinenčné nohavičky

Skvelým a praktickým pomocníkom pri mimovoľnom úniku moču sú inkontinenčné nohavičky. K dispozícii sú jednorazové navliekacie nohavičky, ktoré sú určené skôr pre aktívne sa pohybujúcich ľudí, a jednorazové nohavičky s lepiacimi suchými zipsami, ktoré sú vhodné pre ležiacich pacientov. Okrem týchto dvoch typov inkontinenčných nohavičiek máte na výber aj inovatívne pohodlné nohavičky PERTIES, ktoré spĺňajú funkciu vložky a zároveň sú elegantné, pretože sú bavlnené a teda viacnásobne použiteľné.

únik moču

Bavlnené absorpčné nohavičky PERTIES

Najvyššia absorpcia na európskom trhu – to sú absorpčné nohavičky PERTIES. Nejde pritom o jednorazové nohavičky, ale kvalitné bavlnené pomôcky. Bavlnené absorpčné nohavičky určené aj pre inkontinenciu sú špeciálne vyrobené s ohľadom na pohodlie pri každodennom nosení. Po použití ich stačí jednoducho vyprať. Vydržia 8 – 12 hodín a až 500 praní. Vďaka novej technológii, ktorá sa ťahá od predného k zadnému pásu, sú nohavičky perfektné pre silné krvácanie, cestovanie na dlhé vzdialenosti, či stresovú inkontinenciu. Zároveň sú výbornou pomocou aj pre ženy, ktoré sa s inkontinenciou stretávajú po pôrode.

Už žiadne vložky

Môžu nohavičky nahradiť vložky? Áno. Plnohodnotne. Na rozdiel od menštruačných nohavičiek, ktoré sú na trhu, a ktoré sú iba nepremokavé a nie absorpčné, nohavičky PERTIES vynikajú špeciálnymi vlastnosťami a môžu dokonca úplne nahradiť hygienické vložky. Ako fungujú? Všetko do nich vsiakne vďaka 3 až 5 vrstvám.

únik močuPri ich nosení však už netreba používať žiadne ďalšie hygienické výrobky.  Tieto nohavičky dokážu absorbovať až osem tampónov. Žena sa v nich cíti ako v bežnej spodnej bielizni a nepociťuje žiadnu vlhkosť, či dotyk s tekutinou. Sú vysoko absorpčné, dobre sa perú a navyše rýchlo schnú. Neobsahujú nepríjemné chemikálie, ako klasické menštruačné potreby, a zároveň v nich žena necíti nepríjemný pocit z tvrdých vložiek.

 

Inkontinenčné podložky

Inkontinenčné podložky sa používajú na ochranu matraca a postele pred únikom moču. Sú dostupné v rôznych prevedeniach a veľkostiach, aj podľa veľkosti matraca, aký inkontinentný pacient používa. Majú vysoké absorpčné schopnosti, povrch je potiahnutý textíliou a spodná strana je zhotovená z nepriedušnej a vo väčšine prípadov aj z protišmykovej fólie, vďaka čomu nedochádza k presiaknutiu moču.

únik močuNa posilnenie svalstva panvového dna, aj v rámci prevencie inkontinencie, sú vhodné Kegelove cviky.  Na svoj zoznam cvikov v tehotenstve  by ich mala zaradiť každá žena už počas tehotenstva, aby sa po pôrode vyhla oslabeniu týchto svalov. Samozrejme, vhodné je praktizovať ich aj mimo tehotenstva. Cviky na posilnenie svalov panvového dna zvládnu všetci, bez ohľadu na vek. A pri ich pravidelnom cvičení na seba výsledok nenechá dlho čakať, ani čo sa týka problémov s inkontinenciou.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť