Syndróm vyhorenia na materskej dovolenke

Autor: Paula

Netýka sa iba biznismenov a top manažérov. Aj „obyčajná“ žena v domácnosti môže vyhorieť. Syndróm vyhorenia na materskej dovolenke nie je pritom ničím výnimočným. Dôležité je rozpoznať ho a začať ho riešiť včas.

 

Vyhorenie na materskej – Prečo sa to deje?

Jeden výrok hovorí, že nikto si nevšimne, čo všetko doma mama robí, až kým to prestane robiť. Mama je naozaj v jednom kolotoči. Odkedy ráno otvorí oči, až kým nejde večer spať, po celý deň musí riešiť všetko okolo domácnosti a detí. A keď sú deti malé, je to práca ešte aj v noci. Tlak na výkon nepociťujú iba vrcholoví manažéri a zamestnanci v práci, ale rovnako aj mamy. Chcú robiť všetko správne, starať sa o deti tak, aby im nič nechýbalo, dbajú na ich stravu a výživu, nosia v hlave všetky termíny u lekárov, narodeniny, meniny, povinnosti, krúžky a s tým súvisiacu logistiku, zabezpečujú nákupy potravín, drogérie a oblečenia, ktoré deťom musia často veľkostne obmieňať, varia, žehlia, upratujú a udržujú čistú domácnosť, pečú koláče pre celú rodinu, to do list na daný deň niekedy nemá konca…

A popri tom všetkom, najmä kvôli obsahu sociálnych médií, sa stále porovnávajú. Vidia úspešnú a krásne nalíčenú mamičku s postavou ako lusk, ktorá na deti nekričí, ktorá má milión nápadov na tvorivé aktivity s deťmi, venuje sa deťom, vždy je usmiata a deti spokojné. A to ich privádza do zúfalstva, pretože vedia, že ony nikdy nedosiahnu takýto „level“. Ale je to naozaj pravda? Treba si uvedomiť, že sociálne siete sú plné fotiek, ktoré s realitou nemajú nič spoločné. Lenže vedia pekne pomotať hlavu a takéto porovnávanie sa  môže vyvolať frustráciu, či dokonca komplexy.

Keď sa k tomu pridá stres, únava, vyčerpanosť, sústavné napomínanie detí, stereotyp a žiaden čas pre seba, je to už len krôčik k vyhoreniu. Tým, že rodič dlhodobo odkladá svoje potreby na úkor detí a nenapĺňa si ich, fyzicky aj emocionálne a duševne ho to nesmierne vyčerpáva, a to vo viacerých oblastiach života. Je preto veľmi dôležité všímať si svoje pocity a odhaliť syndróm vyhorenia na materskej dovolenke včas. A následne sa nebáť v prípade potreby vyhľadať odbornú pomoc.

Syndróm vyhorenia na materskej dovolenke – Takéto sú príznaky

Spúšťačom vyhorenia v práci je najmä chronický stres. Ale aj mamičky na materskej dovolenke sú veľmi často pod stresom. Po príchode bábätka na svet je novopečená mamička stále v strehu. Najmä plač bábätka je taký prenikavý, že rodičov vystresuje a núti okamžite zasiahnuť. Postupne, ako dieťa rastie a napreduje, menia sa aj situácie, ktoré mamičku stresujú. A následne sa zvyknú pridať aj iné okolnosti, ktorých výsledkom môže byť až vyhorenie. Ako sa prejavuje syndróm vyhorenia na materskej dovolenke?

– podráždenosť, apatia
– úzkosť, zlá nálada, depresia
– únava a vyčerpanosť
– bolesti hlavy, migrény
– poruchy spánku
– frustrácia
– pocit osamelosti
– únik od problémov k fajčeniu, alkoholu, zajedaniu
– výčitky svedomia
– pocit menejcennosti a vlastnej nedostatočnosti (nie som dobrá mama)
– nezáujem o aktivity, ktoré mamu predtým bavili
– samovražedné myšlienky


Ako z toho von? Doprajte si čas pre seba

Syndróm vyhorenia na materskej dovolenke určite netreba podceniť. Je to problém, ktorý musíme riešiť, pretože má dopad nielen na mamu, ale na celú rodinu. Veta „spokojná mama – spokojné dieťa“ v tomto prípade naozaj platí. Čo teda robiť, aby mama, ktorá má pocit, že vo svojom rodičovstve vyhorela, bola opäť spokojná?

Čas pre seba

Ten je kľúčový a v rodičovstve nevyhnutný. Každý človek, či už deti má, alebo nie, potrebuje oddych, odreagovanie, relax a čas na niečo, čo ho napĺňa a robí šťastným. Len keď načerpáme, môžeme znova dávať. Nájsť si čas pre seba preto nie je luxus, ktorý si my mamy môžeme dopriať iba vtedy, keď už je všetko doma hotové a keď nám zvýši nejaký ten čas navyše. Mala by to byť nevyhnutná súčasť nášho života. Dobiť si baterky sa dá všelijako. Môže ísť o čas pri dobrej knihe, o kávu vypitú na balkóne z obľúbenej šálky, o šport, tanec, prechádzku, hudbu, kúpeľ vo vani, alebo aj o ničnerobenie s vyloženými nohami. Robte to, čo vás baví a teší a ideálne pravidelne. Je to veľmi dobrá psychohygiena.

Kvalitný spánok

Mamy spia málo, to je fakt. Zo začiatku pochopiteľne kvôli bábätku, o ktoré sa treba starať aj v noci. A neskôr mnoho žien po večeroch žehlí, upratuje, alebo si chce ešte dopriať čas pre seba na úkor spánku. Kvalitný spánok je však pre nás všetkých veľmi dôležitý. Aby sa nám dobre zaspávalo a spalo, treba obmedziť večer svetlo z displejov, ale aj ťažké jedlo, kávu a alkohol vo večerných hodinách.

 

 

Zaostrite na starosti

Keď vás počas dňa prepadne zlá myšlienka, skúste si ju zapísať a premýšľať o nej. Ak budete nad svojimi starosťami premýšľať, sústredíte sa na svoje pocity namiesto toho, aby vo vás mohla úzkosť narastať.

Denník radosti a vďačnosti

Vyhorenie spôsobuje, že myslíme negatívne a všímame si len to zlé. Je preto fajn cielene sa zamerať na pozitíva okolo nás. Môžu to byť maličkosti, napríklad vôňa škorice v kuchyni, alebo vďačnosť za prebudenie do nového dňa. Sledujme, čo je vôkol nás a otvorme svoje zmysly dokorán. Môžete si založiť denník vďačnosti, kde si budete zapisovať, za čo z toho, čo ste cez deň zažili, ste vďační. Keď si neskôr tieto svoje poznámky budete čítať, uvidíte, koľko pozitívnych vecí vo svojom živote máte.

Rozhovor

Keď sa trápime, pomôže nám rozhovor. O to viac pri starostiach v rodičovstve. Vždy nám dobre padne, keď si môžeme pokecať s kamoškou, ktorá s deťmi zažíva niečo podobné ako my. Ak sa vás však týka vyhorenie, za zváženie stojí aj rozhovor s odborníkom – psychológom. Nie je to žiadna hanba, naopak. Je to odvaha bojovať so situáciou, v ktorej sme sa ocitli. Zdôverte sa manželovi, mame, svokre, priateľke, sestre, bratovi… komukoľvek, komu veríte. Hlavne nebuďte na svoje problémy sami.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť